30 минути
150 минути
180 минути
4-6 порции
Боб-чорба е любимо ястие за мнозина – малки и големи. Ароматното ястие боб-чорба присъства поколения наред на традиционната българска трапеза. Вариантите и начините на приготвяне на боб чорба са много.
Във всяко домакинство бобената чорба се готви по различна рецепта. Тук ще споделим един от вариантите на рецепта за боб-чорба – традиционна със „запръжка“. Лесна за изпълнение, а резултатът е вкусна, ароматна, полезна и с добра хранителна стойност чорбица.
Някога моята баба ми казваше важни и задължителни правила, за да си сготвим вкусна и традиционна бобена чорба с бял и шарен „стар“ боб.
Ако искаме бобените зърна да ни се сварят по-бързо:
-бобът не трябва да е по-„стар“ от 1 година;
-да залеем зърната със студена вода и така да останат цяла нощ;
-задължително да изхвърлим първата вода (само водата, боба си го оставяме в тенджерата – усмихнете се, да готвим и да се забавляваме);
-бобената чорба не се осолява предварително;
-готвене да тих огън – бавно и спокойно да си къкри, при бурно варене бобът ще стане твърд.
И така, вече знаем за тънкостите, сега да готвим…
-300-500 г зрял фасул, по-известен като „стар“ боб; (количеството може да варира, според големината на съда, в който ще готвите)
-подходящо количество вода;
-2 глави лук;
-1 бр. голям морков;
-1 бр. червена чушка;
-1 бр. зелена чушка;
-1 малка люта чушка, който обича пикантен вкус;
-1-2 скилидки чесън;
-2 домата или доматено пюре;
-олио;
-млян черен пипер;
-сух джоджен;
-традиционна българска чубрица;
-мащерка – по ваше желание;
-сминдух – по ваше желание;
-червен пипер;
-1-2 с.л. бяло брашно;
-сол – на вкус.
След като сме накиснали предварително боба за нашата боб-чорба, го изплакваме и поставяме в подходяща тенджера. Заливаме с оптимално количество студена вода и поставяме на тих огън да се вари. Тук е мястото на следващия съвет от нашите баби – след като боб-чорба заври, изхвърляме първата вода. Така ще се отстрани образувалата се пяна. Има домакини, които предпочитат да изхвърлят и втората вода.
Наливаме ново количество студена вода. След като започне да се затопля започваме поетапно да си добавяме зеленчуците, които предварително сме си почистили и нарязали на ситно.
Започваме с лука, след това морковчето, чушките и поръсваме с черен пипер.
Ще сложим олио, но съвсем оскъдно количество, защото със запръжката ще добавим повече мазнина в нашата боб чорба.
Нарязаните на кубчета домати или доматеното пюре + чесънчето ще добавим малко преди да финалните щрихи на тази рецепта за бобена чорба.
Допълнение: Ако разполагате със сушени манатарки, добавете към ястието, това ще му придаде уникален и неповторим аромат. Накиснете ги за малко в студена вода и след това ги сложете в тенджерата.
Продължаваме с готвенето – прибавяме доматите и чесъна и сухите подправки.
Да си приготвим запръжката за бобената яхния.
Бобената чорба може да се застрои със запръжка, която ще си приготвим така: Вземаме 1-2 супени лъжици бяло брашно и червен пипер. Слагаме тигана на котлона, в който има загрято олио. Слагаме брашното, запържваме до златисто (необходимо е енергично бъркане), поръсваме с червения пипер, бъркаме, бъркаме, за да не прегори.
Задължително сваляме от котлона тенджерата с боба. Готовата запръжка изсипваме при чорбата, разбъркваме внимателно, до пълно разтваряне и връщаме обратно на котлона. Оставяме боб-чорба да ври на тих огън още 5 минути.
Забележка: В тази рецепта количеството брашно е минимално, защото целта е нашата боб-чорба да не се получи гъста.
Накрая добавете сол на вкус.
Може да сервирате топлата бобена чорба със зелена люта чушка, със суха печена червена люта чушка, пукани люти чушлета с подправки или от туршия.
Гответе с усмивка и любов! Хранете се с наслада и благодарност! Добър апетит!
9 рецепти за супи: богати на вкус и аромат
5 супи, които ще ви стоплят през зимата