Диетолози препоръчват полезни за имунитета есенни храни. Те са богати на витамини и минерали, и осигуряват важни за организма хранителни вещества. Ето някои забавни факти за най-разпространения плод ябълката: човек изяжда средно 65 ябълки годишно. В Китай думата за ябълки е „ping” , което означава мир. Затова ябълките са предпочитан подарък, когато посещавате някого в Китай.
Природата се променя, а с нея и диетата ни. Сезоните се променят, а с тях се променя и тялото. С понижаване на температурите, трябва да подсилим имунитета, да подхраним тялото и да го балансираме. Имаме нужда от повече енергия, заземяване и сила.
Към полезните есенни храни спадат не само плодовете и зеленчуците, а и подправките. Цветната есен се пренасят в храната ни.
Разгледайте нашия списък с есенни храни, които ще стоплят душата и тялото и ги включете е дневното си меню.
5 причини да се храним сезонно
Дихателни упражнения за подобряване на кръвообращението и имунитет
Ето кои са топ 8 най-добри есенни храни:
Ябълки
Ябълките са универсални плодове, които подобряват функциите на целия организъм. Ябълките са с ниско съдържание на мазнини и холестерол. Те са добър източник на Витамин С и фибри. Една ябълка съдържа средно около 100 калории.
Ябълките:
-Понижават холестерола и съдържат пектин
-Предпазват от диабет. Ябълките имат нисък гликемичен индекс, защото съдържат много фибри
-Предпазват от затлъстяване
-Борят се със сърдечни заболявания
-Полезни са за костите
Ябълките също влияят на кръвното налягане, лекуват възпаленията, действат благотворно на вашия микробиом, засищат глада по-дълго време, помагат да живеете по-дълго.
Карфиол
Карфиолът спада към полезните есенни храни. Много добре действа на организма и е добре да се включи в диетата ви. По състав, приложение и предимства, карфиолът е суперхрана. Суперхраните имат изключително високо съдържание на хранителни вещества и са много полезни за тялото. Карфиолът е богат на Витамин С, Витамин В6, Витамин К, фолиева киселина, калий, магнезий, фосфор, манган, фибри.
Карфиолът осигурява голямо количество антиоксиданти, които благоприятстват намаляване на възпалението и предпазват от хронични заболявания.
Много полезен в борбата с килограмите, карфиолът съдържа малко калории. Той има високо съдържание на фибри и вода, което спомага за загубата на тегло.
Съдържа холин. Холинът е хранително вещество, което е част от групата на B-комплекс витамините.
Лесно може да добавите карфиола към вашето хранене. Той е вкусен, приготвя се бързо и може да замени високовъглехидратните храни в менюто.
Сладък картоф
Сладките картофи са много полезни. Съдържат фибри и антиоксиданти, които предпазват тялото от свободните радикали. Те са супер богати на бета каротин, който се превръща във витамин А и така поддържа доброто зрение и имунитет. Само 100 грама от този зеленчук осигурява препоръчителното дневно количество от витамин А за организма. Съдържа Витамин C, Витамин B6, Витамин B5, Витамин E, калий, манган.
Сладък картоф:
-Подобрява зрението
-Подобрява храносмилането
-Помага при диабет
-Помага за предотвратяване на риска от ракови заболявания
-Помага при риск от сърдечни болести
-Подобрява работата на мозъка
-Засилва имунитета
Тиква
Тиквата укрепва имунитета. Тя е много питателна и има в състава си бета каротин, Витамин С, Витамин Е, желязо и фолиева киселина, които силно укрепват имунната система. Ако включвате повече тиква в менюто си, ще засилите защитните функции на организма и ще се предпазите от микробите. Тиквата е една от най-полезните и използвани есенни храни.
Тиква:
-Много богата на витамин А. Богат източник на бета-каротин, каротеноид, който се превръща във Витамин А
-Има високо съдържание на витамини и минерали
-Съдържа витамини, които засилват имунитета
-Високото съдържание на антиоксиданти, което помага в борбата с хронични заболявания
-Съставки, които заздравяват зрението – Витамин А, лутеин и Зеаксантин (Zeaxanthin) могат да защитят зрението ви
-Тиквата е богата на хранителни вещества, но има само 50 калории на 200 гр
-Тя е добър източник на фибри, което спомага за намаляване на апетита
Червена боровинка
Според специалисти, горските плодове са сред най-добрите източници на витамини, минерали и хранителни вещества в борбата с болестите. Те подсилват имунитета. Червените горски плодове помагат да останете дълго време млади. Боровинките са богати на антиоксиданти (според проучване 1 чаша култивирани боровинки има около 9000 антиоксиданта, а дивите боровинки имат около 13 000 антиоксиданта).
Червена боровинка
-Действа добре при възпаления на пикочните пътища
-Ниско съдържание на калории
-Съдържа Витамин С, Витамин К, манган
-Богат източник на Омега-3 мастни киселни
-Намалява риска от диабет тип 2
-Намалява риска от инфаркт
-Подобрява уменията за учене
Зеле
С какво е полезно зелето? Зелето е богато на хранителни вещества. В него се съдържат малки количества различни микроелементи като Витамин А, желязо и рибофлавин.
То влияе добре на сърцето като повишава нивата на бета-каротин, лутеин и други антиоксиданти. Зелето е много питателно и богато на Витамин С, фибри и Витамин К. Подобрява храносмилането и е богато на разтворими фибри като по трози начин увеличава броя на полезните бактерии в стомаха. Облекчава възпаленията. Понижава кръвното налягане.
Помага за предотвратяване на сърдечни заболявания. Зелето съдържа мощни пигменти, наречени антоцианини, които поддържат здравето на сърцето. Спомага за понижаване на нивата на холестерола. Зелето е отличен източник на Витамин К, който спада към мастноразтворими витамини и играе важна роля в организма.
Смокини
Смокините са едни от най-питателните и вкусни есенни храни. Плодовете на смокинята имат уникален, сладък вкус, мека текстура и са пълни с малки, хрупкави, ядливи семена. Ако се консервират или изсушат, могат да се ползват през цялата година.
Те съдържат фибри, калий и антиоксидани, с които контролират кръвното налягане, подпомагат храносмилането, предпазват сърцето, лекуват репродуктивни проблеми.
Смокини:
-Подпомагат храносмилането
-Богати на антиоксиданти
-Помагат за поддържане на здравословно кръвно налягане
-Спомагат за поддържане на здрави стави
-Подобряват качеството на диетата и подпомагат управлението на теглото
Джинджифил
Джинджифилът идва от Югоизточна Азия. Добавя се към сладки и солени храни и е много полезен за здравето. Свързан е с други растения като куркума, кардамон и галангал.
Джинджифилът е мног полезен, използва се отдавна в традиционна и алтернативна медицина. Използва се за подпомагане на храносмилането, в борбата с грип и настинка.
Джинджифил:
-Съдържа гингерол, който има силни лечебни свойства. Това са съединения, които имат антиоксидантно и противовъзпалително действие.
-Може да лекува гадене
-Може да помогне при остеоартрит
-Помага при загуба на тегло
-Може да понижи кръвната захар. Някои изследвания показват, че джинджифилът може да има антидиабетни свойства
-Спомага при лечение на проблеми при лошо храносмилане
-Оказва влияние при борбата с ракови заболявания
-Има способност да подобри мозъчната функция и да предпази от Алцхаймер
-Участва и помага в борбата с инфекциите
Много есенни и зимни зеленчуци са уникални източници на хранителни вещества, а също на антиоксиданти, флавоноиди и каротеноиди. Почти всички есенни храни съдържат Витамини С, А и К, фибри, калий, магнезий, калций.
Включете тези ярки, вкусни зеленчучци и плодове в менюто си и ще почуствате здравословния им ефект.