9 причини, заради които да излезете да бягате

9 причини, заради които да излезете да бягате
Добра форма

9 причини, заради които да излезете да бягате

Ползите от спорта са неизброими. Това го знае дори всяко дете. Но ето девет причини, заради които да изберете джогинга. Бягането е добър избор, ако още нямате любим спорт. Но и дори да го включите във вече изградения ви двигателен режим.

  1. Можете да бягате по всяко време на деня

Зависи от желанията ви. Сутрин, за да регулирате количеството хормони в кръвта, бягането ще бъде естествен начин да подпомогне на тялото да се върне към хармония. Ако бягате след тежък ден, това ще облекчи стреса, ще се отпуснете, ще ви зареди с енергия, ще потисне прекомерния апетит и ще заспите в спокоен сън.

  1. Кислородният капацитет на кръвта се повишава

Тренираното сърце използва за един цикъл много по-голям обем кръв от нетренираното сърце. Потокът на кръв се е увеличил – обменът на кислород също се е увеличил. Всички тъкани и органи получават повече кръв, обогатена с кислород и хранителни вещества. Затова бягайте.

  1. Отлично средство за борба с нервното напрежение

Стресът и умората натрупват отпадъчни продукти в тялото през целия ден – това е причината за умората. Отърваването от умората отнема много пот, а бягането върши чудесна работа.

  1. По време на продължително натоварване в кръвта се отделя специален хормон – ендорфин

Този хормон се нарича още „хормонът на щастието“. И с основание. Когато концентрацията на ендорфини в кръвта се увеличи, човек изпитва леко чувство на еуфория. Депресията изчезва.

  1. Повишава се умствената активност

По време на бягане решението на проблеми често се появява от само себе си. Кръвта по време на активни тренировки е обилно наситена с кислород, метаболизмът се увеличава, в резултат на което централната нервна система и следователно мозъкът функционира по-активно.

  1. Систематичният джогинг помага за повишаване на имунитета

Поради увеличаването на кръвните еритроцити и хемоглобина в процеса на натоварване на холестеролът в кръвта намалява, чувството на глад намалява и чревната подвижност се подобрява. Заедно с подобряването на метаболизма се нормализира телесното тегло.

  1. Бягането увеличава капацитета на сърцето и кръвоносните съдове

Самият сърдечен мускул се тренира директно. Това означава, че сърцето става по-силно и по-силно. И това неминуемо се отразява на представянето му.

  1. Регенерация на чернодробна тъкан

Изследванията на учените показват, че има частична регенерация на чернодробната тъкан. Оказва се положителен ефект върху бъбреците: товарът се отстранява от тях, което води до по-доброто им функциониране.

  1. Редовните натоварвания при бягане също имат положителен ефект върху опорно-двигателния апарат.

За възрастните хора тази тренировка е особено полезно, тъй като бягането предотвратява дегенеративни промени в ставите и мускулните тъкани.

Tagged , , , ,
на горе