7 съвета за дълголетие
Добра форма

7 съвета за дълголетие

На всеки празник си пожелаваме дълголетие и то изпълнено със здраве. Но дали желанието на близките ни ще се сбъдне, до голяма степен зависи от нас самите. Как се храним, какви са навиците ни в ежедневието и то не за ден и два, а за години напред – всичко това определя дали ще имаме дълголетие и ще сме здрави.  

Известният американски кардиолог д-р Клайд Янси споделя седемте стъпки, чрез които можете да разчитате на дълъг и здравословен живот. Според д-р Янси, спазването на тези правила ще ви помогне да живеете до 90, та дори 100 години.

  1. Бъдете активни. Заседналият начин на живот отнема от вас средно четири години. Колкото по-малко се движите, толкова по-голям е рискът от сърдечни заболявания и инсулт. Физическата активност значително намалява риска от рак.
  2. Знайте нивото на холестерола си. Предотвратете образуването на мастна плака във вашите артерии. Следете редовно холестерола си.
  3. Хранете се здравословно. Това е едно от основните правила на живота – ние сме това, което ядем. Средно се консумират 10-15% повече калории на ден от необходимото. Нашата диета съдържа много мазни, преработени храни.
  4. Следете кръвното си налягане. Лесно измерваме телесната си температура с термометър, но тестът за кръвно налягане се възприема от мнозина като изключително болнична процедура. След 45 години не забравяйте да си купите апарат за кръвно налягане и да измервате кръвното си налягане всеки ден.
  5. Поддържайте здравословно тегло. Един от основните рискови фактори за сърдечни заболявания и инсулт са наднорменото тегло или затлъстяването. Продължителността на живота се намалява средно с 4 години.
  6. Предотвратяване или контрол на диабета. Говорим за придобит диабет тип 2, който обикновено се развива при хора с наднормено тегло.
  7. Не пушете. 18% от пушачите ще умрат от рак на белия дроб, почти всеки пети. Мислите ли, че ще бъдете в „щастливите“ 80%? Но дори и там ви очакват сърдечни и кръвоносни съдове, стареене на кожата, жълти зъби и много други. Продължителността на живота на пушача се намалява средно с 10 години.
Tagged ,
на горе