Георги Сава Раковски – велик българин! Заслужил вечна слава, чест и уважение! Интелигентността и уменията му са се простирали в много широки граници и е едно от безспорните доказателства за това е, че Георги Раковски е владеел 8 езика, като 3 от тях са древни. Спокойно може да се каже, че неговият принос е най-голям за съхраняването на българското национално самосъзнание.
Нашият революционер е виден деец, историк, фолклорист, журналист, създател и участник в национално-освободителни движения, полиглот, философ, просветител, педагог, етнограф, писател, неуморно търсещ нашата най-древна и истинска история… Списъкът е много дълъг! Безчет прекрасни качества обединени в една личност!
Преподобна Стойна, българката стискала жарава с голи ръце, лекувала безнадеждно болни
Ванга, мъдрият „глас“, който ни завеща, че злото ще бъде победено само с добро
Мелник, където автентичността и магията се сливат в едно
Рупите, вихър от космически енергии
Роженски манастир, „Храна“ за душата
Село Мечкул, по стъпките на Крали Марко
Стобските пирамиди – природен феномен, част от природната съкровищница на Величествена България
Георги Раковски – велик българин, достоен син на Майка България
Кратка информация за Раковски – един велик българин
Рожденото му име, е Съби Стойков Попович. Но и известен като Георги Сава Раковски. Ярката личност Раковски, е роден на 2 април в град Котел, през 1821 г.
На 6-годишна възраст момчето постъпва в местното килийно училище и започва да изучава гръцки език. От 1834 до 1836 г. учи в Карлово при Райно Попович.
През 1837 г. продължава обучението си в най-престижното училище в Истанбул. Там започнал да изучава философия, реторика, френски език, латински, старогръцки, персийски и арабски език.
Кой е Георги Сава Раковски?
Ето какво пише в книгата си: „Раковски – 200 години безсмъртие“, авторът Иван Тренев:
„Раковски е една от най-уважаваните личности в Европа през 19-ти век и е национален герой на Индия, застъпвал се срещу колонизацията на индийците от англосаксите и Запада!
Днес в Индия има над 10 училища с името „Георги Раковски“! Има и няколко детски градини, чийто патрон е неговото име.
Раковски е единственият българин, който владее санскрит по онова време. Може би и до днес индийците почитат повече Раковски, отколкото ние. В Индия той посмъртно е обявен за национален герой.
Изнасял лекции в самата Сорбона в Париж – един от най-елитните и уважавани университети в Европа.
Личен приятел е с Карол Давила – основателят на медицинският факултет в Букурещ, Румъния.
В началото на 60-те години на 19-ти век в ЛА СКАЛА в чест на Раковски се изпълнява операт в две действия. Самият той присъства на представлението.
Защо Раковски избира конкретни цветове на българското знаме?
Раковски разбира, че България може да бъде съхранена и спасена със специален езотеричен код. Този код се нарича „българският флаг – бяло, зелено и червено“. Подрежда тези цветове, по-известни като „цветовете на саламандъра“. Спомнете си, че пленено българско знаме няма и до днес! Авторът на знамето е Раковски с идеята, че то ще пази България, защото в него е кодирана енергия!
До смъртта си Раковски стига до истината, че първобитният език на човека следва да се търси там, където се е появил, а не в различни писмени паметници, които не могат да „отидат“ в това минало, защото са претърпели хиляди изменения.
Така с пребиваването си в Марсилия (дн. Франция), в марсилската огромна библиотека, той се занимава със санскритската древна книжнина. Там той се натъква на огромни съвпадения, а според самият него почти еднакви, със старобългарският език.
Старата българска книжнина е укривана в пределите на Стара планина. Гонението срещу богомилите принудило тези българи да бягат и много от тях пренасяли книгите в околностите на Лион, Франция.
Днес България повече от всякога се нуждае от промени, както духовни, така и управленски.
В противен случай опасността българщината да изчезне е по-голяма, поради все по-навлизащият модерен технически прогрес. Българската история е била на прицел, което продължава и днес. Това се е осъществявало и в старо време с унищожаването на българската народна книжнина.
Част от материалът е с източник:
„Раковски – 200 години безсмъртие“, автор Иван Тренев