Свети Спиридон е един от най-великите чудотворци, живял по времето на римския император Клавдий II Готски през IV век. Прославил се със своите добрини в името на християнството и сътворил многобройни, велики чудеса!
Свети Спиридон е роден на остров Кипър и е помагал на бедни, нещастни, ощетени хора, като им вдъхвал сили да повярват в християнската вяра. Приемал в дома си странници, лекувал болести, помагал много на хората. Работел на нивата заедно с другите селяни и водел прост живот. Бил е епископ на град Тримитунт на остров Крит.
В българската традиция Свети Спиридон е на 12 декември и на този ден празнуват всички занаятчии – обущари, грънчари, дюгери, тухлари, керемидчии, абаджии, бакърджии, плетачи и други занаяти. Почитат се всички майстори, които пазят българските занаяти и традиции.
Традиции за свети Спиридон
В някои градове в България 12 декември се чества като празник на занятчиите.
Светецът е силно почитан в Троянския край, който е известен с грънчарството. В Родопския край светецът се почита като лечител и се приготвят обредни хлябове. Счита се, че той лекува кожни заболявания и рани. В различни части на страната, светецът се тачи като пазител на конете и добитъка и затова жените раздават питки, за да са здрави конете. Някои казват, че от този ден времето се оправя и „слънцето тръгва към лятото“.
В България на този ден се раздават колачета за здраве, за да избягат болестите. Свети Спиридон помагал и при суша, като извиквал дъжд, а при обилен дъжд – спирал валежите.
На много места в България на този ден се почита светецът, който се смята, че е важен помощник в работата, бизнеса, финансите и печеленето на пари. Смята се също, че самият той е бил обущар. Покровител на едрия добитък и конете.
Ето какви са чудесата на Свети Спиридон:
Особено много Свети Спиридон се свързва с грънчарството, заради едно от чудесата, които извършил.
Чудото с глината
Като участник в Първия вселенски събор, Свети Спиридон трябвало да защити светостта на вярата срещу ересите. Светецът бил много мъдър и с помощта на Свети Дух той доказал на всички, че християнското учение е истинно и вярно. За да докаже на тези, които говорели против трите лица на Бога, чудотворецът взел една тухла, стиснал я здраво и от едната страна на тухлата излязъл огън, а от другата потекла вода. В ръката му останала само глина. Така светецът доказал на еретиците, че както тухлата е създадена от три неща, така и Бог в три лица – Отец, Син и Свети Дух – е единен и неделим.
Чудото на Свети Спиридон и сиромаха
Притчата разказва, че един селянин не можел да омъжи дъщерите си, защото бил много беден. Един ден той отишъл при светеца и му разказал. Светият човек го посъветвал да вземе единия от чехлите му, да го занесе на някой богат човек и да се обзаложи, че това е обувката на Свети Спиридон. По този начин щял да спечели пари за сватбата на дъщеря си.
Човекът взел чехъла и отишъл в кръчмата, където имало много хора, похвалил се пред богаташите, но те само се присмели и подигравали. Върнал се обратно при стареца и му разказал всичко.
Свети Спиридон му дал и другата обувка и му казал да занесе пак чехлите при богаташите. Този път го посъветвал да сложат чехлите на везната в едния край, а в другия да пълнят злато, за да видят резултата.
Сиромхът взел обувките и отишъл в кръчмата, като послушал съвета. Сложили чехлите от едната страна на везната, а златото от другата. Но, везната не помръдвала! Колкото и злато да трупали, везната не мърдала! Тогава богаташите повярвали, че тези чехли са на Свети Спиридон и му дали пари, за да омъжи дъщеря си.
Чудото с магарето
Като участници в Сердикийския събор, Свети Спиридон и приятелят му трябвло да пренощуват и починат по път за града. През нощта обаче крадци отвлекли магарето му, отрязали главата му и му го върнали обратно. Със силата на Бога, светецът чудотворно заменил главата на животното с конска глава и в такъв вид, заедно с животното, се запътил към Сердика.
Имен ден имат: Спиро, Спиридон, Дарина, Дария, Даринка, Дарко и производните им.
Молитва към Свети Мина, която помага в най-трудни житейски ситуации
Силата на чудотворната икона в Роженския манастир
Значение на имената: Денис – талисман, цвят, благоприятен ден