8 невероятни факта за таралежите
Интересно

8 невероятни факта за таралежите

Таралежите са любимите ни горски обитатели. Малки, бързи и неописуемо красиви. Чести герои в детските приказки и будещи респект заради смелостта си да се изправят срещу змиите.

В България са защитен вид от Закона за биологичното разнообразие. Активни са през нощта, а стъпките им плашат околните, защото наподобяват човешките. Събрали сме още 8 любопитни факта за малките бодливци, а вие просто продължете да четете.

Искате да излезете с него? Поканете го

Очарователни факти за делфините, които ще ни накарат да ги заобичаме още повече

Топ 5 най-умни породи кучета

Забавни и интересни факти за жирафите, които трябва да знаете

infomax-logo-50-15-HW Емил Кошлуков: Ето защо Канал 4 обяви как Фейсбук вече ще ви таксува по 4,99 долара

8 невероятни факта за таралежите

1. Те не са гризачи

таралежите
8 невероятни факта за таралежите снимка: pinterest

Таралежите често се бъркат с дикобрази, които са гризачи. Въпреки това, тъй като таралежите принадлежат към групата бозайници Eulipotyphla, те не са отдалечени роднини на бодливите свине. Те могат да имат до 44 зъба, които изобщо не са като тези на гризачите.

2. Някога те са били използвани като храна, а в някои култури все още са

Някога таралежите са били консумирани от скитащи хора за храна. Всъщност те овалвали свинете в глина и ги пекли на огън. Косата и бодлите ще паднат, след като глината бъде отстранена след готвене. Хората в древен Египет са консумирали месо от таралеж, а рецептите от късното Средновековие също го изискват. Те все още се използват като храна в много култури днес. Те също се обменят за традиционни лекарства и магьосничество в Евразия и Африка.

3. Перцата на таралежа са основната им защита срещу хищници

таралежите
8 невероятни факта за таралежите снимка: pinterest

Когато са развълнувани, таралежите се свиват на топка и разширяват перцата, покриващи кожата им, с помощта на два мускула в задната си част. Техните бодли също ги отличават в арената на таралежа срещу бодливото прасе. Острите, подвижни перца на бодливите свине са много по-болезнени от тези на таралежите. Вместо да хапят, те са значително по-склонни да използват перата си като защита.

4. Те използват различни шумове, за да комуникират

Таралежите са приказливи животни, които издават голямо разнообразие от шумове с различни значения. Те обикновено звучат като прасета, когато търсят храна, сумтейки и смъркайки. Те пъшкат като влак, за да привлекат партньори по време на брачния сезон. Възрастните крещят, съскат или щракат, когато са ядосани, докато малките чуруликат, когато са гладни.

5. Те имат известен имунитет към змийска отрова

Таралежите са еволюирали, за да имат по-голяма устойчивост на змийска отрова. Протеинът еринацин, открит в мускулната система, им позволява да понасят повече отрова, което им дава възможност да ловуват змии. Те обаче не са напълно имунизирани срещу него и все още могат да бъдат наранени или убити, ако отровата е достатъчно силна или е насочена към правилната област на тялото им, като лицето.

6. Те извършват действие, наречено помазване

таралежите
8 невероятни факта за таралежите снимка: pinterest

Това е може би най-необичайният факт за нашия таралеж: когато помирише непознат предмет, той ще го ближе и хапе, докато започне да се пени от устата. След това той ще разпръсне пяната върху своите пера. Този процес, известен като помазване, може би се използва за прикриване на предишни аромати и въвеждане на свеж. Учените обаче все още не са установили точната причина за това поведение на таралежите.

7. Дивите таралежи правят гнезда

Таралежите обикновено изграждат гнездата си сред гъсти храсти или в основата на жив плет. Гнездата им от мъх, трева, листа и други градински отпадъци могат да бъдат големи. Хората са ги откривали в основата на значителни живи плетове или скрити под къпинови храсти, градински конструкции или купчини боклук.

8. Те могат да надуят телата си

таралежите
8 невероятни факта за таралежите снимка: pinterest

Ето един особено интересен факт за таралежите: те са засегнати от мистериозно заболяване, известно като синдром на балон. Този синдром ги кара да се подуват до два пъти над нормалния си размер поради задържан газ под кожата им. Учените смятат, че това явление често се причинява от нараняване или инфекция. Еластичната им кожа, която подпомага тяхното навиване, може да играе роля за появата на това състояние. Като лечение ветеринарните лекари аспирират или разрязват гърба на таралежа, за да освободят натрупания газ.

Tagged , ,
на горе