7 начина да говорите лесно и естествено във всяка ситуация

7 начина да говорите лесно и естествено във всяка ситуация
Психология

7 начина да говорите лесно и естествено във всяка ситуация

 

Да вдигнеш тост на семейно тържество или корпоративно парти, да направиш видео за блог или просто да предадеш посланието си на събеседниците – лесно ли ти е? Ако не, тогава знайте, че не е толкова трудно да тренирате спонтанните си речеви умения. Тези 7 трика от съветник по публично говорене ще ви помогнат да се изразявате свободно и плавно, дори в най -неочакваните ситуации.

Когато се озовем на семейно тържество, корпоративно парти или почивка за кафе, почти винаги забелязваме, че поне 7 от 10 души избягват спонтанната комуникация и още повече необходимостта да кажа нещо пред импровизираната публика. Дори ако „публиката“ се състои от няколко души.

 

Предпочитат да си наливат кафе, да проверяват съобщенията си или да слушат някой друг с удоволствие … Всичко, само и само да не попаднат в неудобна ситуация! Хората често се срамуват от речта си и избират, както си мислят, по -надеждната стратегия за имиджа си: мълчание.

 

Спонтанната реч е една от най -трудните форми на комуникация. Нейната особеност се крие във факта, че се случва едновременно с мислите. Тоест ораторът е принуден да мисли и да говори едновременно: да генерира мисъл и в същия момент да я „опакова“, да избира думи и необходимите речеви структури.

Президентът на Съединените щати и блестящ оратор Удроу Уилсън каза: „Ако говоря за 10 минути, имам нужда от седмица, за да се подготвя. Ако е час, значи съм готов да започна веднага. „

 

РОЛЯТА НА ЕМОЦИОНАЛНОТО СЪСТОЯНИЕ

Спонтанната реч често се възприема като тест за грамотност. Когато човек казва нещо без подготовка, той демонстрира уменията си. Но идеята, че спонтанната реч отразява истинското ниво на развитие на речевите умения, е вярна само отчасти.

Неуспехи и смущения в речта също се случват на фона на силни емоции. Следователно, за да подобри спонтанната си реч, е важно човек да се научи как да се настрои за реч.

 

7 НАЧИНА ДА ПОДОБРИТЕ СПОНТАННАТА СИ РЕЧ

  1. Научете се да облекчавате емоционалния стрес. Стресът влияе негативно върху когнитивните способности. Поради силен емоционален стрес, човек може да има затруднения с говора: забравя думите, прекъсва мислите. Има много паузи и резерви.

Техники за релаксация (например съзнателно дишане), както и когнитивно-поведенческа терапия, която ви позволява да работите със страховете и тревогите си по време на спонтанна комуникация и изпълнения, ще помогнат за коригиране на ситуацията.

 

  1. Култивирайте интерес. Интересът е емоция, която повишава тонуса ни: повишава мотивацията и помага да се справим с негативните мисли, които възпрепятстват речевите и мисловните процеси. Опитайте се да намерите в хода на разговора нещо, което може да ви очарова. Това може да бъде събеседникът или неговата позиция, темата за дискусия, интересна дума или метафора, търсене на идеи, възможност за състезание.

Умишлено преминете от тревожни мисли („Няма да успея“, „Определено ще кажа нещо нередно или ще забравя думите“) в състояние на интерес („Да, ситуацията не е лесна, но дори се чудя как ще се получи всичко “,„ любопитен съм да опитам нов подход “,„ интересно е да се наблюдава реакцията на събеседника “).

 

  1. Използвайте речеви модели и формули. Уязвимостта на спонтанната реч е трудността при изграждането на фрази. Неслучайно го наричат ​​„ликвидация“. Поради липса на време, ораторът често прекъсва речта си, напуска темата. Страда логиката и структурата на устния текст. Използването на формули – структурно -семантични речеви модели – спомага за подобряване на качеството на спонтанната реч. Ако човек има в арсенала си достатъчен брой речеви формули, обикновено вече в самото начало на речта си той разбира в общи линии каква ще бъде структурата на неговото изказване. Това значително улеснява самия речев процес, а ораторът се чувства много по -уверен.

 

  1. Научете се да събирате думи, разширявайте активния си речник. При спонтанна реч извличаме думи от паметта и това може да бъде трудно. Когато ораторът не намери подходящия термин, в разговора се появяват неудобни паузи или ненужни думи.

За да намалите броя на подобни проблеми, важно е да работите върху активния си речник – набор, който често използвате в речта си. Например, изберете синоними или епитети за думи.

 

  1. Разширете библиотеката си с лични истории и коментари. Спонтанната реч не се създава от нулата. В него можете да намерите текстове или поговорки, които произнасяхме по -рано. Това могат да бъдат истории, цитати, обяснения …

Те често действат като опори, които помагат на оратора да намали усилията и времето. Те също така дават на оратора почивка в разговора, възможност да събере мислите си.

 

  1. Помислете за смисъла. Когато човек е недоволен от речта си или се съмнява в нея, той обикновено се притеснява от много технически въпроси: „Какво да кажа?“, „Как да кажа?“, „Как да отговоря?“

 

Повечето от тези въпроси се решават сами, веднага щом човек си зададе въпроси с по -дълбок смисъл: „Кой съм аз в този диалог (клиент, партньор, треньор)?“, „Каква е целта ми в разговора?“, „До какво искам да стигна?“

 

  1. Работете с негативните си убеждения. „Когато слушам себе си, ми се струва, че говоря толкова примитивно, че ушите на хората около мен вероятно изсъхват!“ – често мислим за речта си по подобен начин. Важно е да запомните, че ясно изразеното недоволство от речта (например „Не ми харесва това, което казвам твърде бързо“) ни помага да се подобрим.

Но неясните ценностни преценки за нас самите и нашата реч водят до обратния ефект: губим се, притесняваме се, страхуваме се да общуваме, речта и способностите ни за мислене се влошават.

Tagged , , ,
на горе