Село Бусинци е китно село в Трънско, което се споменава в регистрите още през 15 век. Неговата история и изкуство датират много по-отдавна. Красиво място, много история и прекрасна природа! Всеки, посетил този край на България, ще се учуди, че в малкото селце има Музей на керамиката!
С какво е известно Бусинци в Париж, Англия, Русия, Тунис, Сирия, Египет?
Грънчарството е това, което прави селото прочуто по света. И майсторите, които все още се опитват да запазят изкуството на глината и предадат уникалната керамична традиция.
Бусинци е сгушено сред живописна природа и спиращи дъха пейзажи. Iзключително тихо, спокойно и красиво, то привлича с богато културно наследство. Това безценно камъче, не е обикновена туристическа дестинация, а място, където традиция, занаяти и история се преплитат, за да разкрият историята на българската керамика.
Малките калдъръмени улички опсават цялото село и ни връщат назад във времето. Водят ни към работилници на вещи майстори, които работят занаята си, предаван от поколения на поколения. Тук грънчарството не е прехрана, а начин на живот, дълбоко вкоренен в традициите на жителите на трънското село.
Кои са 10-те най-големи български села?
3 от най-високите села в България
Ето някои интерсени факти за село Бусинци:
1 История на село Бусинци
Селото се намира в Западна България, в близост до границата със Сърбия, на 8 км от град Трън.
Местополжението на селото е в планинска местност и подходящо за добиване на ценния материал за грънчарството – глината. В Бусинци е имало богати залежи на кафява глина.
Керамичната традиция на Бусинци датира от древни векове и има различни техники и стилове, които варират с времето. Всеки създаден глинен съд разкрива история – за земята, живота, хората и културните влияния. Всяка стомна, чиния, купа, съд е произведение на изкуството. Тук ще намерите съдове не само от ежедневието, но и декоративни керамични изделия, които показват креативната мисъл на занаятчиите.
В миналото селото е било голям център на грънчарството в България и по време на Възраждането там е създадена местна школа, която става популярна с изработка на керамични съдове. Исторически факти доказват, че тогава е имало над 300 грънчарски колела за изработка на керамика.
Най-интересното за бусинската керамика е било нейното практично приложение. Бусинските грънчари изработвали от глина почти всичко за бита – съдове за носене на храна, вода и вино, съдове за съхранение. Те дори изработвали от глина съдове за варене на ракия и водопроводни тръби. Всичко, от което имали нужда в бита, занаятчиите изработвали от глина.
2 Бусинци – център на българската керамика
Българската керамика е с отличителен стил, смели цветове, сложни шарки и символични мотиви. Елементите в дизайна са взети от природата, включвайки цветя, птици и геометрични фигури. Тези мотиви не само украсяват повърхността на керамиката, но носят и по-дълбоко значение, символизирайки плодородие, защита и просперитет.
Глината в Бусинци е основен фактор в керамичната традиция. Тя се добива от местни находища и прави уникален всеки глинен съд. Майторите внимателно подготвят глината и извайват прецизно изделията на ръка или с грънчарско колело. Изпичането на глинените съдове става в традиционни пещи на дърва за по-голяма издръжливост и красота.
3 Музей на керамиката в Бусинци
Музеят е невероятно място, в което се пазаят традициите на грънчарството. В село Бусинци има Музей на керамиката, който представлява голяма къща.
В нея има изложени и съхранени много ръчно изработени съдове. Различни предмети от бита, изящни керамични предмети, уникални багри и цветове изпълват залите в музея. Най-важно за бусинската керамика е, че всички съдове са били майсторски украсявани с богати шарки в различни цветове и багри. В момента има уредник на музея, който ще ви разкаже историята на занятчиите.
В музея се пази и стогодишна пещ, а която е работил прочутият български майстор Петър Гигов.
4 Майстори-грънчари
Един от най-известните майстори-грънчари на Бусинската школа е Петър Гигов. Той работи от 1960 до 90-те години в малката си къща в Бусинци. Оригинална е неговата идея да закача всяка неуспешна чиния на външната стена къщата и така я превръща в истинска изложба на кермиката.
Работите на Петър Гигов се притежават от Лувъра, Музея на човека в Париж, в музеи в САЩ, Япония, Русия и по целия свят. Негови произведения са излгани на много места по света.
Благодарения на Петър Гигов – продължител на вековните традиции на прочутата керамика, в селото започва организирането всяка година на пленер.
Освен културното си значение, керамиката на Бисунци играе жизненоважна роля за поддържането на местната икономика и за насърчаване на чувство на гордост и патриотизъм. Много семейства в селото се занимават с грънчарство, предавайки умения и знания от родители на деца. Днес по-младото поколение възприема това наследство, вдъхвайки нови идеи и техники на изкуството.