За мита, наречен "Няма свестни мъже"
Психология Любов и партньорство

За мита, наречен „Няма свестни мъже“

 

Писателката Мария Арбатова казва кратко и точно: „Когато една жена твърди, че на хоризонта няма достойни мъже, проблемът не е тяхното отсъствие, а нейната психология. Винаги има много повече достойни мъже, отколкото можете да успеете да се влюбите в един живот.“ А Борис Пастернак по друг, много по-общ повод казва: „Трагичната перспектива е толкова лоша, защото е арогантна.“

Тези две мисли заедно формират картината почти напълно. Именно арогантността на жената я води до там, че скоро започва да вижда света изключително в черни цветове – в него няма достойни мъже. Тя вече не разбира и не иска да разбира мъжете.

Странното разделение на света на „мъже“ и „жени“
Винаги възприемам с недоверие и дори гняв досадните опити на търговци и повърхностни психолози да разделят света на хората на два лагера: лагера на мъжете и лагера на жените. Не разбирам какво е „женска проза“, според мен прозата може да бъде реалистична, модернистична, постмодерна … И накрая, гениална или посредствена, но не и „мъжка“ или „женска“.
Истинският човек не може да бъде само мъж или само жена. Това трябва да е свободен съюз на мъжки и женски принципи.

Но за да разберем, че това е нерентабилно, е по-изгодно да разделим света на хората на два лагера: лагера на мъжете и лагера на жените. Знаеш ли защо?

Работата е там, че човек е склонен да обвинява друг човек за своите нещастия, защото не е бил възпитан в навика на самоанализ и самоограничение. Един необуздан и невъзпитан човек обвинява когото му хареса. Но никога себе си. По-лесно е да намерите „екстремен“, външен враг и да се обедините в един импулс срещу него с други като вас.

Когато нещата вървят зле в държавата и бунтовете и смяната на властта са на път да започнат, хитри управници отвличат вниманието на хората си да се борят с вътрешен или външен враг. Тогава всичко лошо, което се случва в страната, се обявява за „интриги“, врагът придобива чертите на митични, приказни, мащабни. Растат рога и опашка. Животът става много по-лесен …

Защо възникват такива митове
Ако имате желание да се развивате, можете да седнете, да потърсите психологическа литература и да разберете след известно време защо хората имат естествени провали в живота си или защо – конкретно вие – се обиждате.

Но бедата е, че ние сме мързеливи да правим всичко. Този мързел е искрен или, ако искате, интелектуален. А надменността (гордостта) по правило е резултат от мързелив интелект. В крайна сметка, колкото повече учиш, толкова повече разбираш колко си слаб, малък, несъвършен, колко все още трябва да работиш и да работиш, за да станеш Човек …

Много по-лесно е да се търкаляме по релсите на „стари доказани истини“, които преди са ни преподавали неграмотни баби, а сега са изложени от водещи на телевизионни токшоута, образовани в чужбина. Сега идиотизмът е представен във Фейсбук, Twitter или на големи плазмени екрани, които заемат цялата стена на хола …

Митове, подобни по значение
Това, което важи за жените, в същата степен важи и за другата половина на човечеството. Следователно думите на Мария Арбатова могат да бъдат преформулирани абсолютно без загуба на смисъл. Като този:

„Когато един мъж каже, че на хоризонта няма достойни жени, това не е проблем на тяхното отсъствие, а на неговата психология. Винаги има много по-достойни жени, отколкото човек може да успее да се влюби в един живот. “

Но когато остареем …

И когато остареем (или започнем да се възприемаме като такива), конфронтацията на „мъж-жена” вече губи предишното си значение за нас. Но моделът на омразата остава. Едва сега започваме да се оплакваме … на целия свят, на всички хора като цяло, без да значение от пола. Следователно, когато една възрастна жена (или възрастен мъж) казва, че на хоризонта няма достойни хора, това не е проблем на тяхното отсъствие, а проблем на психологията на възрастната жена или старият мъж. Но в този случай обикновено е късно да се помогне …

Tagged , , ,
на горе