Змиите са едни от най-загадъчните и страшни същества в света. Те се срещат в огромно разнообразие от форми, размери и цветове и могат да бъдат открити в почти всяко кътче на земното кълбо. Въпреки репутацията им, има много интересни факти за змиите, които може би не знаете.Може би си мислите, че змиите са нощни същества, които се плъзгат в тъмното, търсят плячка и я удрят, когато я намерят.
Но грешите. Повечето от нашите змии са активни през деня, въпреки че гърмящата змия от източната част на Масасауга, млекопитаещата змия и змията с пръстеновидна шия излизат през нощта.
Змиите са интригуващи същества, но са сред най-непознатите в природата. Ето 8-те най-интересни факта за змиите, които трябва да знаете.
Как да разберем дали кучето има кърлежи
Кучето лае по телевизора – причини и решение
Причини, поради които да сме благодарни на котките
Как да помогнете на бездомна котка
Какво да правите, ако домашният ви
8 впечатляващи факта за змиите
1. Те миришат с езиците си.
Чудили ли сте се някога защо змиите изплезват езиците си?
Вероятно те се опитват да усетят миризмата на заобикалящата ги среда, тъй като използват езика си за това.
Те имат ноздри, но не ги използват, за да миришат. Вместо това те са еволюирали да усещат миризмата с езика си и с помощта на органа на Якобсон в покрива на устата си. Миризмата им е доста отлична и е описвана като „стерео миризма“. Те имат раздвоен език и множество рецептори, които могат да улавят различни количества химически сигнали.
2. Някои са отровни!
Някои змии могат да бъдат много опасни, тъй като са отровни.
Те използват отровата си, за да убият жертвата си.
Отровата се произвежда в слюнчените им жлези и след това се изтласква през кътниците им и попада в жертвата.
Змиите, за които трябва да внимавате, са черната мамба, кралската кобра, вътрешният тайпан и много други.
Съществуват около 600 отровни змии.
3.Не всички снасят яйца
Може би сте учили в училище, че влечугите се различават от бозайниците, защото снасят яйца. Въпреки че обичаме да класифицираме и категоризираме всичко около нас, природата има свои собствени правила. Приблизително 70% от змиите снасят яйца, но други не снасят. Тези, живеещи в особено студен климат, раждат живи, защото яйцата не биха оцелели навън.
4.Те нямат клепачи
Чудили ли сте се някога защо змиите могат да ви създадат зловещо усещане? Те нямат клепачи! Това означава, че не мигат и трябва да спят с широко отворени очи. Вместо клепачи те имат тънка мембрана, прикрепена към всяко око, за да ги предпазва. Мембраната се нарича „брил“, което на немски означава очила.
5.Техните маниери на хранене са различни от нашите
Когато змиите се хранят, те не могат да не погълнат храната си, защото не могат да я дъвчат. Вместо това те имат много гъвкави долни челюсти, което им позволява да ядат животни, които са 75-100 % по-големи от собствената им глава. Химикалите в храносмилателния им тракт ще свършат цялата работа и ще разградят храната, след като бъде погълната.
6. Те имат 5 форми на придвижване
Представете си змия, която се движи през тревата. Какво си представяте? Добре познатото s-движение? Това не би било изненадващо, защото това е най-разпространената форма на локомоция при змиите, известна още като странично вълнообразно движение. Но те имат още четири вида движение. Дървесните змии например използват форма на придвижване, която изразходва седем пъти повече енергия, наречена концертина. Съществува дори специална локомоция, която се използва, когато змията се опитва да избяга върху гладка повърхност, известна като избутване с плъзгане.
7.Те чуват чрез вибрации
Змиите имат изострена чувствителност към вибрации. Техните кореми могат да открият и най-слабото движение във въздуха и на земята, което е предупреждение, че може да се приближава хищник или плячка. Това компенсира липсата на тъпанчета в ушите им. Въпреки че имат напълно развити структури на вътрешните уши, змиите нямат видими уши.Вместо това някои от тях – като например ядрените гадини, питоните и някои боа – имат инфрачервени рецептори в жлебове по муцуната, които им позволяват да усещат излъчваната топлина от топлокръвни животни наблизо.
8.Ядат каквото им попадне в устата
Змиите са изключително месоядни и ядат всичко – от малки гущери, други змии, малки бозайници, птици, яйца, риби, охлюви и насекоми до големи бозайници като ягуари и елени. Тъй като те изяждат плячката си с една голяма глътка, размерът на змията определя размера на храната ѝ. По-младият питон може да започне с гущери или мишки, а с напредването на възрастта и увеличаването на размера да премине към малки елени и антилопи. По данни на зоологическата градина в Сан Диего те редовно консумират животни с размер до 20 % от собственото си тяло.