Лекарите са на мнение, че увеличаването на съдържанието на магнезий в диетата е чудесен начин за подпомагане прочистването на кръвоносните съдове от холестеролни плаки. Така може да се постигне оздравителен ефект и без използването на лекарства.
За какво помага още магнезият?
Този минерал също така има свойството да подобрява и сърдечната функция.
Диета, която е богата на магнезий, има и кардиопротективни ефекти, което се дължи на факта, че провокира понижаване на общия холестерол в плазмата и повишава нивата на аскорбинова киселина в кръвта.
Медиците съобщават още, че ефектът на магнезия е вече тестван от тях в опити с плъхове, болни от диабет. Оказва се, че ефектът на магнезият е сравним с този на статините и помага за намаляване на вътрешносъдовите отлагания на „лошия“ холестерол.
Липсата на магнезий в организма е свързана с интензивно производство на холестерол, подчертават лекарите.
Кои храни съдържат магнезий?
Експертите препоръчват да се ядат храни, които го съдържат в изобилие, например – банани, смокини, ядки, семена, морски риби, месо, черен дроб, млечни продукти, яйца и други. Тенапомнят още, че осигуряването на достатъчно магнезий в диетата е изключително важно за регулирането на кръвното налягане и гликемичния контрол в организма.
Магнезият при бременност и менопауза
При бременност и менопауза организмът на жената също се нуждае от по-големи дози магнезий. Така например, за дамите, които са прехвърлили 45 години, е препоръчително да си набавят необходимото количество, за да предотвратят риска от развитие на заболявания като тромбоза, исхемия и ангина пекторис, както и да си осигурят правилното функциониране на нервната система.
За бъдещите майки магнезият е необходим пък за да осигури нужната поддръжка на високо ниво при обработката на въглехидрати и мазнини. В противен случай, ако тя бъде забавена, това може да провокира появата на захарен диабет.