ДНЕС ПОЧИТАМЕ СВЕТА ВЕЛИКОМЪЧЕНИЦА ЕКАТЕРИНА

молитва към света Екатерина
Празници

ДНЕС ПОЧИТАМЕ СВЕТА ВЕЛИКОМЪЧЕНИЦА ЕКАТЕРИНА

Света Великомъченица Екатерина – великият лечител на душевни и физически неразположения.

На 24 Ноември Православната църква почита паметта на Света великомъченица Екатерина.

На този ден Имен ден празнуват дамите, носещи едно от най-красивите имена: Екатерина, Катерина, Катина, Катрина, Ката, Катя, Кина, Кати, Кети и техните производни.

Нежното име е с гръцки произход, значещо вечно чиста, непорочна, благопристойна.

Света Великомъченица Екатерина, е известна с това, че е единственото момиче в историята на човечеството, което Спасителят нарекъл за своя невеста й подарил пръстен.

Около 289 г. на цар Константин, владетел на Александрия (дн. Египет), се родила прекрасна дъщеря, наречена Доротея.

Скоро се разчуло, че освен изключителна външна красота, принцесата притежавала рядък ум и отлични способности. Едва 16-годишна, а вече знаела перфектно 72 чужди езика. Увлечена по произведения от древни автори и философи. За времето си тя се превърнала в опитен лечител. Чела медицинска литература от Хипократ, Асклепий и Гален.

За ръката на принцесата имало много кандидати. Но мъдрото момиче поставило условие за желаещите: че ще се омъжи за онзи, който я превъзхожда по богатство, благородство, красота и, най-важното, по мъдрост.

Благочестивата й майка, която била тайна християнка, я завела в египетската пустиня при пророк, за да разбере от него, дали ще се яви достоен младоженец за Доротея. Той подарил на момичето икона на Пресвета Богородица с Младенеца.

Дошло време Доротея да се кръсти. По време на причастието тя получила новото си име – ЕКАТЕРИНА, което значи „вечно чиста“.

Легендата гласи, че чудотворният годеж с Небесният младоженец се е случил. Тя получила пръстен със сияещ слънчев лъч.

Тя е помагала на всички: от ученици и студенти до изтъкнати професори и известни учени. Много университети в Европа носят нейното име, включително най-старият университет в Париж.

През 16-ти век руският митрополит Макарий лично пренаписва житието на Светицата, обогатявайки го с многобройни свидетелства за чудесата и изцеленията, за които научил от древни ръкописи.

В много стара книга той попаднал на описание на екзекуцията на младата девица, където било записано, че преди смъртта си Екатерина горещо се молела на Господа, да даде милост на онези, които в часа на смъртта й, ще запомнят Святото й име.

След като митрополитът публикувал този пасаж, светицата бива широко почитана като „застъпница на заминаващата си душа“.

Древната „Книга за родословието на достойният цар“ – средновековно историческо произведение, разказва как московският цар Василий III, усещайки, че смъртта е близо, заповядал да му донесат икона на Св. Екатерина и дълго се молил пред на образа й.

В крайна сметка това чудато момиче било ученик на най-великите древни ескулапи и е научило всички тайни на медицината. Впоследствие, тя се научила да лекува духовни неразположения.

В Русия Светицата е изобразявана заедно с лечителят Пантелеймон, тъй като и двамата са почитани като изкусни посветени в медицинската наука.

Света Екатерина е особено почитана, защото помагала на жени при тежко раждане. Древна икона на Божията майка „Богородица с избрани светии“, намерена в края на 19-ти век в Пермска провинция, е оцеляла и до днес, с надпис на древния зограф: „Св. Екатерина е покровител на майките при трудно раждане.“

В българските традиции денят на Св. Екатерина, е по-сериозно почитан в южната част на България. Вярва се, че тя предпазва децата от тежки болести, но най-вече от шарка.

Digiprove sealТази статия е защитена от Digiprove © 2021 Happy Woman BG
Tagged , , , , , , , ,
на горе