Емоционалната изневяра – всичко, което трябва да знаете за нея

Емоционалната изневяра – всичко, което трябва да знаете за нея
Любов и партньорство

Емоционалната изневяра – всичко, което трябва да знаете за нея

 

Темата за изневярата е често срещана тема при двойки, сблъскващи се с проблеми. Когато повечето хора чуят термините „изневяра“ или „афера“, те почти винаги се сещат за страстна, романтична, физическа връзка. Със сигурност много хора изневеряват физически поради различни фактори като скука, липса на вълнение във връзката или живота си; незрялост; бягство от проблеми в основната им връзка и дори сексуална зависимост.

Това, което обаче се знае по-малко и понякога може да бъде дори по-опасно от физическата изневяра, е емоционалната.
Емоционалната връзка се случва, когато единият от двойката постоянно се обръща към някой друг за емоционална подкрепа в живота. Често това се развива бавно, дори невинно, като приятелство с колежка. Възможно е първоначално да липсва интимно привличане в това начинаещо „приятелство“. Но когато основната връзка изпитва непрекъсната враждебност, конфликт или дистанция и единият от двамата се отдръпне от партньора си и постоянно се обръща към своя „приятел“ за подкрепа и споделяне на дълбоко лични неща, емоционалната афера е факт.

За много хора емоционалната афера е чудесен източник на облекчение и утеха по време на трудности във връзката. Но опасността е, че когато човек започне редовно да инвестира значителни количества от своята емоционална енергия в някой извън основната си връзка, то отношенията в нея ще бъдат сериозно компрометирани.

Често емоционалната връзка се задълбочава чрез постоянен контакт, многобройни текстови съобщения. Възниква вълнение и лекота при изслушване от обекта на нашите емоции. И ако този тип отношения водят до физическа близост, често става въпрос за малко физическа близост и много разговори. Интимният контакт може да е интензивен и страстен, но чувството за емоционална безопасност и приятелство наистина подхранва връзката на най-дълбокото ниво.

Това „приятелство“ може да обрече основната връзка. След като вратата на емоционалната близост се отвори и връзката се задълбочи, човекът, който има емоционална връзка, не може да не сравни. „Толкова е лесно да говоря с нея, а толкова трудно да говоря с половинката си“ е често срещаният рефрен. „Съпругът ми винаги се оплаква и критикува, но приятелят ми винаги е там, винаги в добро настроение и винаги ме разбира и слуша.“ Много по-лесно е да се отворите и да се почувствате в безопасност в едно повърхностно ново приятелство в сравнение с дългосрочната ви връзка.

Как да разберете дали развивате емоционална връзка? Задайте си тези въпроси:

Чувствам ли, че е по-лесно – и по-забавно – да говоря с моя приятел, отколкото с моя партньор?
Приятелят ми разбира ли ме по-дълбоко от моя партньор?
Спрях ли да доверявам най-дълбоките си чувства и притеснения на моя партньор и сега се обръщам към моя приятел за да споделям?
Очаквам ли с вълнение всяко следващо текстово съобщение, надявайки се, че е от моя приятел?

ОНЛАЙН АФЕРИ – Емоционални и физически
Някои емоционални афери се случват онлайн, с някой, когото всъщност никога не сте срещали лично. Ето седем признака, че вашият партньор може да има онлайн връзка:

Промяна в модела на сън – започва да стои до късно, оправдавайки се с много работа на компютъра или пък става прекалено рано
Крие мобилния си телефон или го държи в себе си през цялото време
Поставя пароли на телефона и компютъра (преди не го е правил)
Домакинските задължения се игнорират
Загуба на интерес към секса
Спира да инвестира в отношенията с вас
Случайно откривате доказателства , че ви е излъгал.

Промяна в характера

Изневеряващият партньор може да иска да остане до по-късно пред компютъра. Често изведнъж започва да си ляга в ранните сутрешни часове, може да скочи от леглото час-два по-рано и да се „залепи“ за компютъра или смартфона.
Компютърът може да бъде преместен в уединен ъгъл или в друга стая, съпругът може да промени паролата за да държи своите онлайн занимания в тайна. Ако бъде изненадан или прекъснат, когато е онлайн, изневеряващият съпруг може да реагира с гняв.

Изневеряващият съпруг може да скрие извлеченията за кредитни карти, онлайн услуги, телефонни сметки.
Топлата и чувствителна съпруга става студена и дистанцирана. Някогашният весел съпруг се превръща в тих и сериозен. Ако бъдат попитани дали тези промени нямат връзка с техния престой в Интернет, ще отговарят с яростни откази, обвинения и рационализация. Често пъти вината се прехвърля върху другия партньор.

Някои онлайн аафери се превръщат в интимност по телефона или в истинско рандеву. Когато съпругът внезапно прояви по-малък интерес към физически контакт с жена си, това може да е индикатор, че той или тя е намерил друг партньор.

Тези, които се занимават с онлайн афери, се отдръпват от брачните отношения. Те избягват тези познати ритуали като обща баня, разговори с партньора след вечеря или гледане на филми в събота вечер. Те не се вълнуват толкова много от почивките заедно и избягват да говорят за дългосрочни планове в семейството или връзката.

Ако откриете, че вие ​​или вашият партньор развивате емоционална връзка, трябва да насочите вниманието си към основната си връзка възможно най-скоро. Потърсете помощ, за да разберете защо изобщо сте се отклонили към друг човек. Започнете работата по реинвестиране на емоционалната енергия във вашата основна връзка.

Tagged , ,
на горе