Партньорите в една връзка трябва да знаят своята роля в нея и как да правят всичко необходимо, за да зарадват половинката си. Много хора си задават следния въпрос: „Защо изобщо трябва да знаем своята роля? Това ще бъде ли в теста?“ Не, няма тест, но разбирането на задачите в една връзка е нещо като да имаш кодове за измама в любовната игра.
И така, нека разясним защо това не е просто игра, а по-скоро динамика на любовта за напреднали.
„Пийпъл“ обяви Патрик Демпси за най-сексапилния жив мъж на планетата за 2023 г.
Д-р Неделя Щонова: Тялото се нуждае от вода, за да изгаря мазнините
Ето и някои от причините за това защо всеки трябва да знае своята роля във връзката:
Подобрява комуникацията
Когато всеки знае своята роля във връзката, можете да направите разговорите по-гладки от перфектно смесен коктейл. Например, ако вие сте „Реалистът“, а партньорът ви е „Оптимистът“, признаването на тези роли може да направи бъдещите дискусии за планиране по-продуктивни. Всеки от вас внася по нещо ценно на масата, като например перфектна комбинация от практичност и позитивност.
Въздействие върху емоционалното благополучие
Разкриването на ролите в една връзка може да бъде като отваряне на съкровищницата на емоционалното благополучие. Вече не се налага да бъдете момчето за всичко във връзката си и това може да е огромно облекчение. Признаването на своята роля ще покаже, че е нормално партньорът ви понякога да поема юздите. Това може да свали емоционалното бреме и да ви позволи да дишате малко по-леко.
Изясняване на очакванията
Нека бъдем реалисти, всички ние имаме онзи списък с това, което очакваме от партньора си. С разбирането на своята роля може да извадим този списък от сенките и да го покажем на светло. Ако вие сте определеният „пазител на паметта“, вероятността партньорът ви да забрави годишнината ви е по-малка и вероятно няма да се изненада, когато вие сте този, който планира празничното събиране.
Подобрява работата в екип
Чували сте поговорката „Екипната работа прави мечтата успешна“, нали? Е, разбирането на своята роля в една връзка дава на всеки човек позиция в екипа на любовта. Знаете кой в какво е добър и можете да се справяте с предизвикателствата на живота по-ефективно, като динамичен дует от филм за супергерои.
Насърчава личностното развитие
Ако си мислите, че ролите са само за „нас“, помислете отново, те са и за „вас“. Играенето на различни роли в различни моменти насърчава личностното развитие. Това е като да разгръщате различни емоционални мускули, което ви държи балансирани и закръглени в живота, не само във връзката ви.
Намаляване на конфликтите
Когато ролите във взаимоотношенията са добре дефинирани, прескачате спора „Кой какво прави?“. Ако знаете, че вие сте „Планиращият“, няма да има 20-минутна дискусия за това кой трябва да резервира ресторанта за вечерната среща. Вместо това просто го правите, като спестявате време и намалявате търканията. Същото е и с домакинските задължения. Ако той е човекът, който пуска прахосмукачката вкъщи, просто го има като ангажимент, а не се упреквате взаимно защо другият не е намерил време да изчисти. Разбира се, това са само примерни, но идеята е, че така вие знаете своята роля и не спорите кой какво да свърши.
Увеличава удовлетвореността
Разбирането на своята роля може да накара и двамата партньори да се чувстват по-пълноценни и удовлетворени. Всяка роля е свързана със специфични действия и принос, които ви карат да се чувствате ценени. Когато сте „Емоционалната котва“, например, получавате удовлетворение от осигуряването на емоционална стабилност, а когато сте „Приключенецът“, се чувствате жив, внасяйки спонтанност във връзката.
Укрепва ангажираността
Когато ролите във връзката са ясни и оценени, това засилва ангажираността ви към нея. По-лесно е да се придържате към играта, когато знаете позицията си в отбора. Не ритате топката на случаен принцип, а се стремите към обща цел и това ви прави по-ангажирани да спечелите – заедно.
Подобрява адаптивността
Ролите във взаимоотношенията могат да служат като рамка, но те не са заложени в камък. Разбирането на тази гъвкавост ви прави по-адаптивни в други области на живота ви. Така че, когато животът ви подхвърли крива топка, вече сте подготвени да се адаптирате, защото сте свикнали с променливостта на своята роля във връзката.
Изгражда доверие
Когато разбирате ролите си, доверието естествено следва. Ако вие сте „полагащият грижи“, партньорът ви се доверява на вас, за да предложи емоционална подкрепа. Ако вие сте „Човекът, който се грижи за финансите“, партньорът ви се доверява на вас, за да запази финансовата стабилност. Това разделение на труда създава цикъл на надеждност и безотказност, укрепвайки доверието помежду ви.
Вижте още:
Осем причини защо някои мъже харесват да излизат с по-възрастни жени
Защо някои момичета си падат по лоши момчета?
Кой трябва да се извини – мъжът или жената?
4 съвета как да се справите с ревността
Шест прости трика, с които ще го подлудите в леглото
Мъжете говорят – какво прави жените добри в леглото
Навици, които съсипват и най-здравия брак
Бен Афлек: Загубих най-ценното – жената, с която бях щастлив… Всичко, заради алкохола