30 НОЕМВРИ АНДРЕЕВДЕН – Имен ден, трапеза, поверия, история

30 НОЕМВРИ АНДРЕЕВДЕН – Имен ден, трапеза, поверия, история
Празници

30 НОЕМВРИ АНДРЕЕВДЕН – Имен ден, трапеза, поверия, история

Всяка година на 30 ноември Православната църква почита паметта на Свети апостол Андрей Първозвани.

Името Андрей е от гръцки произход и в превод означава „смел“.

Днес Имен ден празнуват всички носещи имената: Андрей, Андриан, Андро, Андрейка, Андреа, Андрея, Андриана, Андреяна, Първан, Храбър, Храбрин, Дешо, Дешка и техните производни.

Трапеза на Андреевден: Преобладаващи са зърнените храни. Преди празникът се приготвят ястия от боб, леща, грах, жито, царевица. Също толкова важна е прясната обредна пита с изобразен „Андреев кръст“, която стопанката на къщата омесва вечерта преди празника.

Народни вярвания: Според преданията, от Андреевден денят започва да расте с големината на пшеничено зърно. Вярва се, че Светецът апостол прогонва зимата и дългите нощи.

Апостол Андрей Първозвани бил от Галилея. Тази северна част на Светите земи се отличавала с плодородието и живописността си, а жителите й – с доброта и гостоприемство.

А историята разказва, че още в детството си Андрей бил решен да се посвети на Бог. Когато чул за проповедите на Йоан Кръстител и предсказанията, че скоро Месията идва, той побързал и станал негов ученик.

Библията разказва, че първата му среща с Бог се е състояла край реката, когато Андрей и брат му били за риба. Те веднага последвали Христос. Но защо точно Андрей се смята за първия наречен? Както бе споменато по-горе, Андрей пръв станал ученик на Йоан и вече чувал за Божият син и неговата саможертва за човечеството.

В сърцето му нямало никакви съмнения, докато брат му Петър все още ги имал в душата си. Андрей бил и при разпятието, и при Възкресението. Той присъствал на чудото, когато Синът Божий умножил хляба.

Андрей Първозвани посветил мнозина във вярата още приживе. След възнесението на Исус 12-те апостоли разделят земите, из които продължават да проповядват Христовото учение. Много малко се знае за животът на Светия апостол Андрей Първозвани, но информацията, която е оцеляла, предполага, че в един от градовете той успял да възкреси починало от треска момче, а в друг възкресил друго, което било разкъсано до смърт от зли кучета.

За какво да се молим на светия апостол и къде се намират неговите мощи?

Повечето от мощите на Свети апостол Андрей се намират в италианския град Амалфи. Частица от Андреевския кръст и главата му са в Гърция в град Патра. Също така, сандалът и пиронът, с който е закован на кръста, са в Германия в старата катедрала в Трир. В московските църкви също има от мощите на Св. Андрей Първозвани.

Апостолът се счита за покровител на моряците. Съществува легенда, че той възкресил и върнал към живота 40 моряци, които отплавали към него, за да получат знание за вярата в Христа, но били застигнати и погубени от свирепа буря.

На този ден не забравяйте да отправите молитви от сърце към Св. апостол Андрей Първозвани за:

– изцеление на неразположения и здраве;

– защита на семейството и цялото отечество от беди;

– укрепване на вярата;

– сила в борбата с житейските трудности;

– щастлив брак и добър съпруг/съпруга;

– добро и чисто сърце;

– милост към другите.

Честит празник! Нека Св.ап. Андрей Първозвани ви закриля!

Digiprove sealТази статия е защитена от Digiprove © 2021 Happy Woman BG
Tagged , , , , , , , ,
на горе