Червените храни са истински герои, когато става въпрос за балансирана и здравословна диета.
Като правило, колкото по-ярък е цветът на храната, толкова повече хранителни вещества са концентрирани в нея. А наситеният цвят на червените храни сигнализира за наличието на много здравословни ползи във всяка хапка. Червените плодове и зеленчуци са с високо съдържание на витамини и минерали, които помагат за превръщането на въглехидрати, мазнини и протеини в използваема енергия за организма. Те също така са богати на мощни антиоксиданти като ликопен и антоцианини, които могат да се справят с всичко – от борбата със сърдечносъдови заболявания и рак на простатата, до намаляване риска от инсулт и макулна дегенерация (водещата причина за слепота при хората на възраст над 60 години). Антиоксидантите „поглъщат“ вредните свободни радикали.
Чията е елексир за младостта и здравето
Мисия: Как да подобрите дравето и качеството си на живот
Добавете червените храни в диетата си не само, за да направите чинията си по-цветна, но и за да сте здрави.
Доматите
Доматите неслучайно се считат за суперхрана, тъй като съдържат 25 жизненоважни хранителни вещества. Те са страхотен източник на витамин С, съдържат витамин А, калий и фибри, които ги правят изключително здравословни. Доматите са богати и на ликопен – антиоксидант, който се бори с остаряването на кожата и може да бъде от полза в борбата срещу рак и сърдечносъдови заболявания. Наличието на хром и витамин В2 в доматите намалява пристъпите на мигрена и контролира нивата на кръвната захар.
Червени чушки
Независимо дали сладки, или лютиви, добавете червени чушки в менюто си за здраве. Те са отличен източник на витамин А, който помага за здрава кожа, коса и кости. А една червена чушка съдържа повече витамин С от един портокал. Лютите чушлета съдържат фитохимикал капсаицин, който доказано спомага за намаляване на възпаления и облекчаване на артрит и главоболие. Капсаицинът също така ускорява метаболизма и може да стимулира мозъчните химикали, които ни помагат да се чувстваме по-малко гладни. Червените чушки ни зареждат с хормоните норепинефрин и серотонин, които влияят на настроението.
Ябълки
Ако искате да отслабнете или да намалите риска от храносмилателни проблеми, то тогава една свежа ябълка на ден може да ви помогне. Ябълките са богати на витамин С и пектин – разтворими фибри, които „обират“ лошия холестерол и го извеждат от тялото. Този плод съдържа и други полезни за сърцето вещества, като флавоноиди, за които се смята, че се борят срещу свободните радикали на стените на артериите. Освен това червените ябълки са по-ефективни от кофеина като средство за събуждане сутрин.
Диня
Въпреки че динята е 92% сладка вода, тя е пълна с хра нителни вещества. Освен че е богата на ликопен, динята действа и като мощен източник на витамин В1, В6, фоли-ева киселина, магнезий, антиоксиданти и фибри. Динята е чудесна за кожата ви заради витамин А – хранително вещество, необходимо и за производството на себум, който поддържа също така косата хидратирана. Холинът е много важно хранително вещество в динята, което помага на организма при сън, за движението на мускулите и за паметта. Сокът от диня намалява мускулната болезненост и подобрява времето за възстановяване след тренировка при спортисти.
Малини
Най-голямото здравословно предимство на пресните малини е високото им съдържание на фибри. Малините са богати и на значителни количества калий, цинк и ниацин. Тези плодове съдържат растителното вещество антоцианин, което помага за намаляване на възпаления, както и риска от диабет и сърдечни заболявания. Малините съдържат и много силното за изгаряне на мазнини вещество (кетон), което топи човешката мазнина 3 пъти повече, отколкото капсаицина в лютите чушки.
Череши
Наситеният червен цвят на черешите подчертава тяхното хранително съдържание. Богати на антиоксиданти като антоцианин (за който се смята, че намалява болки и възпаления), черешите претендират, че се борят с безброй заболявания включително диабет, рак, артрит и подагра. Те са добър източник на фибри заради тяхната кожа, витамин С и А, както и калий, който помага за поддържането на по-ниско кръвно налягане.