Мазната кожа се дължи на свръхпроизводството на себум от мастните жлези, които са разположени под повърхността на кожата. Себумът е мазна субстанция, която помага за защитата и овлажняването на кожата.
Освен това поддържа косата блестяща и здрава.Maзнaтa ĸoжa e eдин oт нaй-взиcĸaтeлнитe и ĸaпpизни типoвe ĸoжa, ĸoитo ce нyждaят oт cпeциaлнa ĸopигиpaщa гpижa, нacoчeнa ĸъм ycĸopeнo oбнoвявaнe нa ĸлeтĸитe, ĸoнтpoл нa пpoизвoдcтвoтo нa ceбyм и дълбoĸa xидpaтaция.
Мазната кожа и запушените пори са един от най-често срещаните проблеми с кожата. Те са предпоставка за акне, поява на черни точки, комедони, кожни възпаления. Лъщенето на кожата е допълнителен неприятен ефект, който понижава самочувствието и пречи на задържането на грима.
Кои са факторите, които предизвикват омазняване и запушени пори?
Една от най-често срещаните причини за повишена секреция на мастните жлези и запушването на порите на кожата са хормоните. Различни хормонални дисбаланси имат отношение към повишаване на секрецията на себум, предизвикващ запушване на порите. Високите нива на тестостерон и инсулин са сред най-честите причини за хормонално предизвикано омазняване на кожата. Консултирайте се с лекар, за да проверите дали нивата на тези хормони са в норма или не.
Запушването на порите се случва заради наслагване на кожни клетки, мръсотия, себум в порите, което причинява тяхното запушване, създавайки условия за възпаления.
Мазната кожа и акнето са предизвикателство пред всеки. И все пак домашните средства често намаляват и овладяват симптомите, без да се стига до скъпа и продължителна медикаментална терапия. Как да опитаме у дома?
Грижа за лицето: Съвети за хората с чувствителна кожа
5 лесни трика за сияйна кожа на лицето
Д-р Неделя Щонова: Тялото се нуждае от вода, за да изгаря мазнините
5 начина да се справим с мазната кожа
1. Измиване на лице
Много хора с мазната кожа забравят да мият лицето си всеки ден. Ако кожата ни е мазна, трябва да мием лицето си два пъти на ден – но и не бива да прекаляваме. Нужно е да избягваме суровите сапуни и продукти. Вместо това е добре да използваме нежен сапун, например глицеринов сапун.
2. Попиваща хартия за лице
Тези тънки малки хартии няма да попречат на мастните жлези да навлязат в режим на свръхпроизводство, но ще позволят да попием излишното масло от лицето, за да намалим до минимум лъскавата, мазна кожа. Попиващата хартия е евтина и се предлага навсякъде. Може да се използва през целия ден. Така мазната кожа вече не ни съпътства.
3. Мед
Медът е едно от най-почитаните природни средства в грижата за кожата. Благодарение на своите антибактериални и антисептични способности, той може да помогне при мазна и склонна към акне кожа. Освен това, помага да се поддържа кожата влажна, но не и мазна. Това е така, защото овлажнителите черпят влагата от кожата, без да я заменят.
За да използваме мед за лечение на акнето и мазната кожа, е нужно да разнесем тънък слой върху лицето си. Оставяме го да изсъхне за около 10 минути и изплакваме обилно с топла вода.
4. Козметична глина
Козметичните глини, наричани още лечебни глини, се използват за подпомагане на усвояването на маслото от кожата и за лечение на много кожни състояния.
Френската зелена глина е популярно лечение за мазната кожа и акне, тъй като е силно абсорбираща. Френската зелена глина се предлага под формата на прах.
За да направим спа-маска у дома е нужно да смесим филтрирана или розова вода към 1 чаена лъжичка глина, докато се образува консистенция, подобна на пудинг. Нанасяме глинената смес върху лицето си и я оставяме върху, докато изсъхне. Отстраняваме с топла вода и подсушаваме.
5. Овесени ядки
Овесените ядки помагат за успокояване на възпалената кожа и абсорбирането на излишното масло. Освен това помага за ексфолирането на мъртва кожа. Когато се използва в маски за лице, овесените ядки обикновено се смилят. Може да се комбинира с кисело мляко, мед или пюре от плодове като банани, ябълки или папая. За да използваме овесена каша на лицето си можем да комбинираме 1/2 чаша смлян овес с гореща вода, за да се образува паста. Разбъркваме 1 супена лъжица мед и масажираме лицето около 3 минути. Изплакваме с топла вода и подсушаваме. Така мазната кожа изчезва.