3 токсични навика във връзката, които изглеждат нормално
Любов и партньорство

3 токсични навика във връзката, които изглеждат нормално

Всяка една двойка минава през различни етапи във връзката си, като те могат да бъдат изпълнени със щастие, но и доста проблемни. Учехме химия, алгебра и физкултура, но нямаше часове по това как да бъдем успешни в отношенията си с хората от противоположния пол. Не е имало уроци на тема „Как да не бъдеш гаден партньор“ или бърз курс за намиране на връзка, която те прави щастлив. Вместо това получихме всички съвети за взаимоотношенията, очакванията и тийнейджърската мъдрост от телевизията, филмите, които гледаме, и от по-опитните си приятели.

Истината е, че токсичните навици във връзката са не само нормални в нашето общество, но и се боготворят. Страстните любовни истории се превръщат в хитове, а примерите за това са ужасно много.

Нещата, които наистина правят една връзка добра, стабилна и пълноценна, не са много вълнуващи, не се продават добре и не са достатъчно драматични за големия екран. Поради това често бъркаме „любовта“ с токсично поведение и приемаме, че жабите са чаровни принцове.

infomax-logo-50-15-HW Адриана Лима стана глобален посланик на ФИФА

infomax-logo-50-15-HW Пинк издаде деветия си студиен албум Trustfall

Ето някои от навиците, които изглеждат нормални, но може би ще докарат повече проблеми във връзката ви:

Очаквате партньорът ви да „поправи“ всяко емоционално страдание

Бъдете честни – колко пъти сте се карали за това, че партньорът ви не е бил до вас в труден момент или не е бил достатъчно съпричастен към лошия ви ден? Натрупвали ли сте обида, защото партньорът ви не е бил толкова емоционално до вас, колкото сте „имали нужда“?

Макар че е важно да търсите подкрепа и партньорство с половинката си, има голяма разлика между това да сте подкрепящи и да сте емоционално задължени. Трябва да допринасяте един за друг, без да чувствате, че някой от вас зависи от другия. Така хармонията във връзката ще бъде на най-високо ниво.

Какво да правите вместо това?

Да, във връзката бихте могли да кажете на партньора си: „Това ми се струва трудно да го направя сам. Можеш ли да ми помогнеш да се справя?“ Но ключовата дума е „моля“. Изкажете гласно как бихте искали партньорът ви да се появи заради вас и това, което чувствате, без да очаквате или да разчитате, че той ще „поправи“ нещо. Поемете отговорност за собствените си емоции, без да очаквате те да носят отговорност за вашето щастие.

във връзката

Приоритизиране на справедливостта

Очевидно е, че справедливостта звучи като възхитително качество. Но във взаимоотношенията тя може да прилича много на водене на сметки. Ако се окаже, че мислено изчислявате усилията, които полага партньорът ви, значи нещо не върви. Възможно е да мислите как той се отнася към усилията, които полагате вие.

Ако някой от вас отвръща на наранените чувства, като повдига спорове от миналото, това може да е знак. Ясно е, че единият или и двамата сте по-фокусирани върху търсенето на сметка, отколкото върху поддържането на хармонията във връзката. В отношенията ви не бива да има таблица, в която се отчита кой е направил повече грешки или кой дължи повече на другия.

Какво да правите вместо това?

Не е задължително отношенията да са „справедливи“, за да са добри във връзката ви. Ако живеете заедно, преоценете таблицата си с домакинските задължения: не е задължително да е „равна“. Вместо това предложете да свършите домакинската работа, за която знаете, че партньорът ви наистина не обича да върши, а вие нямате нищо против, и обратното.

Мислете за това, което има смисъл за начина на живот и на двама ви, а не за това, което е еднакво. Едно малко усилие за вас може да е голямо облекчение за другия. Опитайте се да се отнасяте към всеки проблем или несъгласие като към съвсем нов, без да повдигате минали въпроси. Така ще усетите подобрение във връзката ви.

във връзката

Да вярвате, че партньорът ви е вашата „втора половина“

Да се върнем към това клише „ти ме допълваш“. Никой не може да живее пълноценно с убеждението, че има нужда от някой друг, който да го направи цялостен. Когато не се чувствате „цялостни“ без него, разбира се, че няма да искате да имате свои собствени хобита, приятелства и време за усамотение.

Възможно е да се чувствате така, сякаш буквално не бихте живели без него, така че да се чувствате несигурни, когато той е извън обсега ви, от страх да не го загубите. Този манталитет може да доведе до токсична динамика във връзката.

Какво да направите вместо това?

Гледайте на партньора си като на човек, който обогатява и добавя към вече пълноценния ви живот. Съсредоточавайте се върху себе си по-често, отколкото върху връзката, и търсете това, което ви прави щастливи.

След това се пригответе да споделите радостта си с половинката си, вместо да очаквате той да бъде единственият източник на това чувство. Така във връзката ще има разбирателство и никой няма да се чувства зависим от своята половинка. Хубаво е да се допълвате, но не и до степен, в която единият не може да съществува пълноценно без другия. В противен случай положителното чувство на пръв поглед се превръща в токсичност във връзката.

във връзката

Вижте още:

Типичните конфликти между нови родители и как да ги разрешите

Как да оправите нещата, след като сте оставили лошо първо впечатление на вашата свекърва

Четирите зодии, които се карат най-много със своите братя и сестри

Четирите зодии, които харесват да излизат с интроверти

Четири гарантирани признака, че той няма да забрави за вас след раздялата

Клишетата във връзките, които мъжете харесват

Четирите зодии, на които липсва логическо мислене

Четирите зодии, които са склонни да слагат край на настоящите си връзки заради минали такива

Digiprove sealТази статия е защитена от Digiprove © 2023 Happy Woman BG
Tagged ,
на горе