Може ли костният бульон да подмлади кожата и да излекува ставите през влажната есен, както говорят специалистите. В последните години в много от водещите заглавия на книги за различни противовъзпалителни диети, необходими при автоимунни заболявания, се пише непрекъснато, че костният бульон е незаменимо средство за справяне с тези здравословни проблеми. Той е модерен и често препоръчван, но може да има и негативни въздействия върху тялото и здравето ви.
Сега през повечето време навън е сумрачно и хладно, което неминуемо ни кара да си задаваме един от важните въпроси: как да се погрижа за здравето си?
Привържениците на здравословното хранене напомнят за ползите от костният бульон. Според тях, това ястие е богато на наситен колаген, което означава, че е способно да подмлади кожата. Освен това, бульонът е наситен с витамини, полезни ензими и аминокиселини, магнезий. По всичко изглежда, че това е дар от природата за поддържане на тялото в ситуация на загуба на сила, незаменим продукт за здравето на ставите.
Но наистина ли костният бульон е толкова здравословен и подходящ за всеки?
Зухра Павлова, старши научен сътрудник във Факултета по фундаментална медицина на Московския държавен университет, предупреждава: „Бульонът помага за много бързо натрупване на мастна тъкан. Добър е за хора, които са боледували дълго време и организмът им е изтощен от болестта. Но всъщност, носи повече вреди, отколкото ползи”.
- В костният бульон са концентрирани пурини, които повишават нивото на пикочната киселина. Оказва се, че бульонът няма да помогне на ставите, а точно обратното, ще влоши състоянието им. Кръвното налягане също ще се повиши.
- Привържениците на ползите от костният бульон пишат, че благодарение на продължителното варене, от костите ще се отстранят антибиотиците и хормоните, които са били в месото. Това не е така: всичко, което е било в тялото на животните и птиците, ще го има и в бульона.
- В него има много натрий и тук отново тежестта пада върху риска от повишаване на кръвното налягане, поради задържане на вода в организма.
- Продължителното варене ще унищожи повечето от витамините, включително ензимите, като резултатът в крайна сметка, ще е суперпитателна суспензия от мазнини.
- Идеята да се набавя колаген за кожата от костен бульон (независимо дали сте го варили 2 или 24 часа) също е несъстоятелна. Колагенът, попадайки в стомашно-чревния тракт, се разгражда до аминокиселини. В този случай тялото само ще образува протеините, от които се нуждае. Невъзможно е да се предизвика синтезът на колаген с помощта на костният бульон. Много по-ефективно е да се храните с висококачествени протеини, да спортувате и да си лягате навреме.
Съществува и още една забавна и напълно несъстоятелна препоръка да се използват кости от животни, хранени с трева, а не със зърно. „Разликата ще се отрази само на портфейла ви“, посочва д-р Зухра Павлова и отбелязва, че „модата в диететиката е много вредна. Най-безопасното нещо, което можете да направите, е да се храните с обикновени, здравословни храни, в умерени количества.“
Така че и тук важи правилото всичко да е в разумни граници и без залитане по модни продукти или храни.