3 принципа на хармоничните взаимоотношения

3 принципа на хармоничните взаимоотношения
Любов и партньорство Разни

3 принципа на хармоничните взаимоотношения

3 принципа на хармоничните взаимоотношения, посочват психолози. Идеално е, когато и двамата партньори в семейството се придържат към тези три принципа. Прочетете статията за това кои са тези принципи, които ще ви помогнат да направите връзката си щастлива. Обърнете внимание и можете да подобрите връзката си.

Ето кои са тези вълшебни 3 принципа:

3 принципа на хармоничните взаимоотношения
хармоничните взаимоотношения
  • Винаги има нещо, за което да сте благодарни.
  • Винаги има за какво да се похвалите.
  • Винаги има за какво да се извините.

Много се пише за благодарността и похвалата. Ще обсъдим ли извинението? В един малък град например две семейства живеят в съседство. Едните съпрузи постоянно се карат, обвиняват се един друг за всички проблеми и откриват кой е прав, докато другите живеят в хармония, без скандали. Упоритата домакиня ревнува за щастието на съседа си. Тя казва на съпруга си: „Иди и виж как успяват да живеят заедно.“

3 принципа на хармоничните взаимоотношения
хармоничните взаимоотношения

Той отишъл до къщата на съседа си и се скрил под отворения прозорец. Гледа, а домакинята просто подрежда нещата в къщата. Избърсва праха от скъпа ваза. Изведнъж звънецът звъни, жената се разсейва и слага вазата на ръба на масата. Точно тогава съпругът й имал нужда от нещо в стаята. Той се опитал да хване вазата, но тя паднала и се счупила. „Ех, какво ще стане сега!“, помислил си съседът под прозореца. Съпругата се приближила, въздъхнала със съжаление и казала на съпруга си:

– Съжалявам, скъпи. Толкова небрежно поставих вазата.

– Какво говориш, скъпа! Прости ми, вината е моя! Бързах и не забелязах вазата. Така или иначе, съдовете не са определящи за щастието ни.

3 принципа на хармоничните взаимоотношения
хармоничните взаимоотношения

Сърцето на съседа се свило болезнено под прозореца му. Прибрал се разстроен. Жена му го попитала: „Какво ти отне толкова време? Погледна ли?

– Да, отвърнал мъжът й.

– Е, как са?

– Просто те всички са виновни, но ние сме добре!

Затова едното правило е, че винаги има за какво да се извиним. Винаги. Но е добре и двамата партньори в семейството се придържат към еднакви принципи, за да цари хармония помежду им. Ако сега не е така, трябва да започнете от себе си.

Важно е да не си посипвате главата с пепел, когато се случи нещо неприятно. Без самоунижение, то не е необходимо.

И сега нека разгледаме по-отблизо тайната на хармоничните взаимоотношения

3 принципа на хармоничните взаимоотношения
хармоничните взаимоотношения

Хората са социални. Взаимоотношенията са ключови компоненти в живота ни като вид. Взаимоотношенията са връзката с другите, но и връзката със себе си. Те са гръбнакът на здравословния и хармоничен живот. В това време, когато дигиталния свят заема толкова много място в живота ни, е по-важно от всякога да поддържаме положителни взаимоотношения и човешката връзка.

Всички сме се чувствали подхранвани, подкрепяни и поддържани от нашите взаимоотношения. По същия начин можем да се почувстваме безпомощни, когато една връзка се превърне в недоразумение или конфликт поради лоша комуникация.

Навигирането по пътя на нашите взаимоотношения не е лесно. От списание HappyWoman ние смирено ви предлагаме няколко съвета от различни преживявания, които са осветили много пътища към по-хармонични, автентични и смислени взаимоотношения.

Научете се да обичате себе си и да поддържате положителна връзка със себе си

3 принципа на хармоничните взаимоотношения
хармоничните взаимоотношения

Чувството за баланс в отношенията ви е тясно свързано с връзката ви със себе си.

Практикуването на дейности като йога и медитация е ценен инструмент за обучение на тялото и ума ви, за да култивирате яснота, спокойствие и по-голямо чувство за връзка със себе си и с жизнената енергия, която тече през вашето същество.

В йога научаваме, че основната връзка, която трябва да поддържаме, е със себе си, тъй като крайният съюз е този на тялото и ума.

Как се отнасяте към себе си? Какви думи, жестове, мисли използвате за себе си?

Отделяте ли време просто да бъдете със себе си, да опознаете себе си отблизо, да бъдете добри и щастливи и да се докоснете до вашите нужди, вашите удоволствия, вашите мечти и вашите дълбоки стремежи?

Една проста и ефективна практика, която можете да правите редовно, е да си зададете следния въпрос и да се вслушате във вътрешния си отговор: „Какво преживявам точно тук и сега и как ме кара да се чувствам? Това прави ли ме щастлив?“

Запазете вътрешна тишина и просто се вслушвайте в мислите, които идват без осъждане или страх. Когато се научите да слушате себе си, можете да разширите способността си да слушате и да бъдете състрадателни към другите.

Практикувайте ненасилствена комуникация

3 принципа на хармоничните взаимоотношения
хармоничните взаимоотношения

Ненасилието е първата стъпка, ако искате да създадете и поддържате хармонични взаимоотношения.

Да бъдеш ненасилствен означава също и преди всичко да се въздържаш от всякакви нараняващи мисъл, дума или действие, както спрямо себе си, така и спрямо другите. Ганди популяризира този термин в началото на века, като го прилага на практика по време на конфликтите, белязали независимостта на Индия.

По думите на Ганди „Ненасилието под неговата активна форма се състои, следователно, в доброта към всичко, което съществува. Това е чиста любов.

Изборът да приложите тази концепция във вашите взаимоотношения ви кара да преоцените реакциите си към ситуация или човек, когато преживявате конфликт. На практика е въпрос на проверка дали вашите думи или действия могат да наранят другия човек или вас самите.

Както обясняват теоретиците на движението за ненасилствена комуникация, правенето на този избор ни позволява да засилим способността си да даваме с доброта и да вдъхновяваме другите да правят същото.

Поставете си намерение за хармония и мир

3 принципа на хармоничните взаимоотношения
хармоничните взаимоотношения

Неврологията ни накара да осъзнаем, че нашите мозъци са създадени да търсят смисъл в другите хора. Ние сме по-свързани с вътрешния свят на другия, отколкото си мислим.

За да позволим здрави взаимоотношения и благополучие, ние ви насърчаваме да засадите и поливате семената на хармоничните взаимоотношения, като предлагате уважение и доброта на хората около вас. Как можете да правите това ежедневно? Като отделите време да изберете и изразите ясни намерения и като препрочитате намеренията си редовно, за да си ги припомняте. Тези намерения са насоки, към които можете да се обърнете, ако в живота ви възникнат конфликти.

Следователно практикуването на намерения е много свързано с вниманието. След като засадите намерение, то ще бъде напоено от вашия житейски опит. Например, ако съпругът се разочарова от жена си. Ако възнамерява да запази спокойствие и да се справи с това, без да говори обидни думи, вместо да остави гнева си да надделее, той ще избере да се отдръпне от ситуацията, да си вземе почивка, за да излезе от емоциите си и да се включи в емоцията на любов и съпричастност, които той чувства дълбоко в себе си под целия гняв и разочарование. Това неизбежно ще доведе до различен резултат.

Можете също така да направите дългосрочни намерения за това как искате да живеете взаимоотношенията си, като се запитате какво желае сърцето ви: „Какво е най-важно за мен да живея в моята връзка с другите?“
Подравнете компаса на сърцето си в посоката, която ви вдъхновява, и се връщайте към него често, за да продължите напред в отношенията си.

Винаги се питайте какво би казало или направило сърцето ви в този момент, след това дишайте и се върнете, за да намерите отговора и силата в сърцето си.

 

Освобождаване от нашата съпротива

3 принципа на хармоничните взаимоотношения
хармоничните взаимоотношения

Нашите взаимоотношения често разкриват неща, които не сме в състояние да разберем сами. Подобно на огледала те отразяват нашите радости и скърби, нашите надежди и страхове.

Нека другият ви покаже какво е вътре във вас, дори нещата, които ви е трудно да приемете. Как можете да намерите идеалния баланс между уважението към себе си и разпитването на поведението си, думите ви да бъдат отворени за положителна трансформация?

Вместо да се фокусирате върху това, което се случва във връзката и как другият може да ви е направил лошо, номерът е да се съсредоточите върху себе си и това, което тази ситуация предизвиква във вас. Става дума за това да осъзнаете какво ви причинява връзката и да използвате чувствата си, за да изразите и споделите нуждите си от промяна по положителен и конструктивен начин.

Взаимоотношенията ни понякога ни карат да изследваме собствените си граници, които са нашата собствена съпротива срещу промяната, докато всъщност искаме тази промяна дълбоко в себе си! Така че бъдете смели, осмелете се да се вгледате в себе си, разпознайте своите причини, вашите рани, вашите скрити емоции и се научете да ги посрещате нежно с любов и прошка и разбирането, в тялото и сърцето си, че вашите мисли и емоции не са лични .

Мислите не са лични, те се появяват, те не са ние, но се изразяват чрез нас, за да бъдат видени и чути, за да разберем какво имат да ни кажат. Те са пратеници. Те идват и когато съобщението е предадено, те си отиват и ние забравяме, че изобщо са били тук.

Приветствайте ги и след това се върнете към своята същност, която е Любовта, която търси да бъде обичана и да обича, просто казано.

Важно е да запомните, че благодарение на отварянето на сърцето вие ще можете да приветствате богатството и разнообразието на други същества, които са дошли на свой ред, за да обогатят и да бъдат обогатени по вашите съответни пътища.

Tagged , ,
на горе