Ако не се справяте с тревожността, има стратегии, които можете да използвате, за да помогнете за справяне с незабавните симптоми, както и дългосрочни методи за борба с повтарящи се проблеми.
Тревожността е реакцията на тялото към реална или предполагаема опасност. Това е естествен процес, с който всеки човек се сблъсква в един или друг момент.
Хората често използват безпокойство като общ термин за общо чувство на безпокойство, нервност или безпокойство. Въпреки това, има разлика между чувството за тревожност и наличието на тревожно разстройство, последното от които включва много различни състояния.
Как са свързани хормоните и тревожността?
4 зодии, които винаги се тревожат за бъдещето
Д-р Неделя Щонова: Тялото се нуждае от вода, за да изгаря мазнините
За да се справите с тревожността, трябва да обърнете внимание на вашите мисли, чувства и действия. Добре е да се научат различни дихателни упражнения за успокояване и заземяване. Йога, медитация, спорт, здравословно хранене и изследване за проблеми с хормоните и щитовидната жлеза са препоръчителни при хроничната тревожност. Изучаването на техники за здравословна комуникация помага за изразяване на собствените чувства и желания по начин, който намалява тревожността.
Другото, което можете да направите с психотерапевта, е да се идентифицира и промени вътрешният глас и нездравословни мисли, които предизвикват тревожността.
7 техники как да се справите с тревожността
1.Поставете под съмнение мисловния си модел
Безполезните мисли могат да се вкоренят в ума ви и да изкривят сериозността на ситуацията. Един от начините е да предизвикате страховете си, да попитате дали са верни и да видите къде можете да възвърнете контрола и да се избавите от тревожността.
2.Практикувайте съсредоточено, дълбоко дишане
Премерените дихателни практики могат да ви помогнат да управлявате незабавното чувство на тревожност. Опитайте да вдишате на 4 броя и да издишате на 4 броя за общо 5 минути. Изравнявайки дъха си, ще забавите сърдечната си честота, което трябва да ви помогне да се успокоите.
Техниката 4-7-8 е друг популярен модел на дишане за управление на тревожността.
3. Използвайте ароматерапия
Ограничени изследвания показват, че ароматерапията може да помогне за намаляване на чувството на тревожността в някои ситуации. Практиците и поддръжниците на ароматерапията често съобщават за много анекдотични ползи от практиката.
Независимо дали са под формата на етерично масло, тамян или свещ, естествените аромати като лавандула, лайка и сандалово дърво могат да бъдат много успокояващи.
4.Упражнение
Понякога най-добрият начин да спрете тревожните мисли е да напуснете ситуация и да се раздвижите. Фокусирането върху тялото, а не върху ума ви може да помогне за облекчаване на безпокойството ви. Упражненията с ниско въздействие като ходене, йога и тай-чи често могат да помогнат на хората да намалят стреса и да управляват симптомите на тревожността.
Правенето на бързи упражнения може да ви помогне да подобрите настроението си и да успокоите ума си.
5. Техники за заземяване
Техниките за заземяване като воденето на дневник и правилото 333 често могат да помогнат за успокояване на незабавното чувство на тревожността.
Правилото 333 включва назоваване на три неща, които можете да видите, три звука, които можете да чуете, и взаимодействие с три неща, които можете да докоснете.
Записването на това, което ви кара да се тревожите, го изхвърля от главата ви и може да го направи по-малко плашещо. Четенето на вашите мисли и чувства може да ви помогне да направите равносметка на емоциите си в непосредствения момент.
Това също може да ви помогне да разберете по-добре ситуациите и събитията, които предизвикват безпокойство.
6.Опитайте терапия
Различните психотерапии могат да ви помогнат да разберете по-добре своите тревожни чувства и да развиете стратегии за справяне с тревожността.
Например когнитивно-поведенческата терапия (CBT) помага на хората да научат различни начини на мислене и реагиране на ситуации, причиняващи безпокойство. Изследванията показват, че CBT може да бъде ефективен метод за лечение на тревожни разстройства.
7.Правете ежедневна или рутинна медитация
Въпреки че това изисква известна практика, за да се направи успешно, съзнателната медитация, когато се прави редовно, в крайна сметка може да помогне да обучите мозъка си да управлява тревожните мисли, когато се появят.
Ако е трудно да седите неподвижно и да се концентрирате, опитайте да започнете с йога или медитация при ходене. Много безплатни приложения за водена медитация могат да ви помогнат да започнете със справянето на проблема с тревожността.