Месопустна Задушница е денят, в който се прави възпоменание на покойниците. Денят на Месопустна Задушница (Голяма Задушница), е винаги в събота. Това е старозаветна традиция за почитане паметта на починалите близки и роднини. Всички православни християни правят панихида в тяхна памет.
Месопустна Задушница – мир и покой на душите на починалите
Дори самото име „задушница“ дава ясна представа, че деня е отреден за възпоменание на душите на мъртвите.
Ето защо, на Месопустна Задушница близките роднини и приятели посещават гробовете на починали близки и приятели.
Как се почита паметта на починалите?
На този ден в храма се отслужва заупокойна литургия или на самия гроб свещеник минава и чете молитва, като споменава имената на всички близки на починалия. Според старо българско вярване това се прави, за да може душите на мъртвите да се разпознаят по-лесно в другите светове.
Преди определеното време за литургия, близките внасят в храма, колкото се може повече от това, което са приготвили за „раздавка“, това включва, жито, пита хляб, дребни сладки, храна, плодове и безалкохолна напитка, която се раздава на присъстващите за „Бог да прости“ или „Да се намира на мъртвите“. Не бива да се забравя, че щом се влезе в гробищния парк, не се казва добър ден, а задължително „Бог да прости“.
Запалването на църковната свещ олицетворява пламенната ни вяра, а пламъкът ú ни напомня за безсмъртието на починалите души. В някои части на България се вярва, че светлината на свещта осветява пътя на душите на починалите.
Какво се прави на Месопустна Задушница?
Още от стари времена хората вярват, че на този ден трябва да се извърши милостиня за някой друг. На Задушница задължително се носят и раздава жито, като житото трябва да е сварено предходния ден.
В някои части на България се правят, т.нар. раздавки (подавки). На близки, приятели, съседи, на дошлите на гроба и в съседство, се раздава храна, вино и други безалкохолни напитки. Подава се още: дребни сладки, бонбони, плодове или друг вид храна, която е била любима на починалият.
Няколко дни преди Месопустна Задушница гробовете на покойните ни близки хора се посещават, за да бъдат почистени от излишни треви или замърсяване.
В самият ден се прекадява с тамян, носят се цвeтя, а в знак на почит добротата на починалия, задължително се палят свещи за мир и светлина на душите.
Какво НЕ се прави на Голяма Задушница?
Най-голямата забрана на Задушница, без значение коя от трите е, че в никакъв случай подадените храни или напитки не се оставят на гроба на починалия. Вярва се, че това не е за него, а за живите хора, които са почели паметта на починалия/починалите.
В някои краища на България се спазва строга забрана да не се работи нищо в навечерието на деня, както и в самия ден, отреден на мъртвите. Не се пере, не се чисти, не шие, не се плете, не се работи земеделска работа и т.н.
Бог да прости починалите! Нека бъде мир на душите им!
https://www.youtube.com/watch?v=CFhZ1HefFEo&list=PLTkMFWH3I74QNbeGOoFYgESlCwotsUIMa