Хормонален корем: защо расте и как да се отървем от него

Хормонален корем: защо расте и как да се отървем от него
Добра форма

Хормонален корем: защо расте и как да се отървем от него

 

Здравец за здраве 

Целулит!  10 лесни стъпки към избавление

Лек от зелени орехи: Подобрява зрението,  подпомага щитовидната жлеза, укрепва имунната система

Тънката талия е синоним на стройност и младост, но какво ще стане, ако стомахът не иска да „напусне“ по никакъв начин?

Каква е причината за „хормоналния корем“ и как да се справим с него?

 

Излишните сантиметри в талията сериозно нарушават пропорциите на женската фигура и често са пряка последица от здравословни проблеми. С други думи, докато не се справите с тях, никакви диети и спорт няма да помогнат. Кои са най-често срещаните хормонални нарушения, които „даряват“ жените с излишни мазнини в тази област.

 

Нека започнем с факта, че малка гънка на корема е абсолютната норма за жените, освен ако, разбира се, не сте фитнес модел преди състезанието. В този случай влизат в действие съвсем други закони и, между другото, няма нужда да говорим и за здраве и хормонален баланс. Мастната тъкан в тялото е жизненоважна: тя изпълнява много важни функции, по-специално участва в синтеза на полови хормони. В същото време затлъстяването е основният фактор за развитието на синдрома на поликистозните яйчници и в резултат на това безплодие, сърдечно-съдови патологии, захарен диабет и редица ракови заболявания.

 

Но обратно към корема. Има три хормона, чиято свръхсекреция се проявява като излишни телесни мазнини около талията: кортизол, инсулин и пролактин. Може дори да сте чували термина „кортизолов корем“.

 

Кортизол

Кортизолът е хормон на стреса, под влиянието на който тялото започва активно да отлага мастни клетки. В същото време се формира инсулинова резистентност, така наречената инсулинова резистентност, която се отразява на хранителните навици (жажда за сладко и мазнини, вълчи апетит, „току-що ядох и отново съм гладна“) и на практика блокира процеса на отслабване.

Важно е да се отбележи, че кортизолът се произвежда от надбъбречните жлези, които реагират на стрес с мощно освобождаване на хормона. В същото време стресът за тях не е само вълнуващи краткотрайни събития – напротив, природата ни е замислила така, че с помощта на хормонални ресурси да преживяваме безопасно най-различни житейски ситуации. За нашите надбъбречни жлези перманентният стрес, който често не смятаме за такъв, е много по-опасен.

Стрес може да бъде неспазване на режим и лягане късно след полунощ, постоянно присъствие на телефони и таблети, липса на сън и ранно ставане с литри кафе, неправилно хранене с излишък от бързи въглехидрати и заседнал начин на живот. . Като цяло всичко, което отдавна се е превърнало в норма за съвременния човек.

 

Инсулин

С инсулина също е лесно да влезете в порочен кръг: преяждането, ниската подвижност, недохранването водят до наддаване на тегло и инсулинова резистентност, тоест състояние, при което инсулинът не се възприема от тъканните клетки. В резултат на това в тялото настъпва хормонален срив, появява се „инсулинов корем“ (над  80 cm обиколка на талията за жените и над 90 cm при мъжете), а високата концентрация на инсулин в кръвта блокира допълнително разграждането на мазнини.

 

Пролактин

Друг коварен хормон е пролактинът, който забавя метаболизма и повишава апетита. В резултат на това в този случай имаме затлъстяване, често в областта на корема, гърдите и гърба. За да го намалите, трябва да намалите пролактина, но в същото време концентрацията на пролактин често магически намалява, ако нормализирате теглото.

 

Как да се справим с хормоналния корем?

Не можете да отслабете и да махнете корема – какво да правите? На първо място, експертите препоръчват да се направят тестове за хормони и не само за тези, споменати по-горе, но и за хормони на щитовидната жлеза, концентрацията на „лош“ и „добър“ холестерол, нивото на някои витамини и минерали, включително витамин D. Изследванията ще дадат ясна картина на хормоналния статус и така ще можете заедно с вашия лекар да набележите следващите стъпки.

 

Както става ясно, всеки случай на хормонален дисбаланс е индивидуален, но има и общи препоръки: лягайте не по-късно от 23, ставайте в 6-7 сутринта, закусвайте нормално (протеини, мазнини и бавни въглехидрати, а не кафе с бисквити).

Намалете приема на калории с 20% . Помислете за прием на адаптогени като ашваганда, витамин С, кордицепс, шийтаке, шизандра, родиола роза и др.

Също така, не забравяйте да се движите. Фитнес, плуване, йога. Подходящи са и ежедневните разходки с 4-5 хиляди стъпки. Поддържайте настроението си стабилно, опитайте се да коригирате източниците на стрес и да се отървете от тях, дори ако това трябва да е смяна на работата и елиминиране на токсичните хора във вашата среда.

Digiprove sealТази статия е защитена от Digiprove © 2022 Happy Woman BG
Tagged , , ,
на горе