Приятелите ви третират като терапевт – какво да правите?

Приятелите ви третират като терапевт - какво да правите
Психология

Приятелите ви третират като терапевт – какво да правите?

Когато имате много приятели, можете да бъдете щастливи. Това означава, че сте добър човек, който умее да създава контакти и е ценен от хората около себе си, стига да знаете, че те са искрени. Когато обаче точно тези ваши близки почувстват, че вие сте човекът, който може да им помогне да решат проблемите си, това може да се превърне в проблем. Да, нормално е да си помагате и вие можете да дадете добър съвет или да бъдете в помощ в даден момент, но неусетно е възможно да се превърнете и в терапевт на тези ваши приятели, които да започнат да злоупотребяват. Това може да ви се стори неприятно и да разруши стабилни приятелства, защото в един момент усещате, че те започват да ви търсят, само когато търсят решение на проблемите си. Затова ето какво е добре да направите, когато усетите, че хората около вас ви използват като личен терапевт:

Кажете докъде стигат вашите възможности. Макар понякога да не го осъзнават, има случаи, в които приятелите ви прекрачват границите. Ето защо е важно да им обясните какви са лимитите ви и кога започвате да се чувствате натоварени от проблемите им. Понякога чакаме другите да разберат информация, която имаме силата да споделим. Бъдете готови да съобщите докъде се простират вашите възможности, като им го обясните по деликатен начин, за да не ги засегнете.

Предложете други ресурси. Въпреки че не може да не е по вашите възможности да давате подобни съвети, може да сте наясно с полезни ресурси, за които вашият приятел в нужда не знае. Например можете да го насочите към определен терапевт или група за подкрепа, която смятате, че може да бъде полезна, като така хем ще му помогнете, хем ще създадете ефективни граници в процеса. Бъдете внимателни и как точно му предлагате тази помощ. Може да кажете нещо от типа на: „Осъзнавам, че нямам умението да помогна или да дам съвет, но наистина искам да те подкрепя. Знам обаче за един човек, който би ти бил полезен и смятам, че трябва да се срещнете.“

Бъдете честни за това, което можете да дадете. Когато виждаме нашите приятели да се борят с някаква трудност, съвсем естествено е да искаме да бъдем възможно най-подкрепящи към тях. Трябва обаче да сме честни с приятелите си относно нашите възможности и дали смятаме, че сме подходящият човек, който да им предложи подкрепа и помощ. Да бъдем честни със себе си също е от решаващо значение, защото освен ако не сте обучен терапевт, потенциално можете да дадете на приятеля си лош съвет.

Най-важното е, че когато вашият приятел е в много трудна ситуация, която може да изисква по-интензивни грижи, да сте готови да знаете кога е време да направите крачка назад в името на неговото добро. В крайна сметка приятелствата не идват с книга с правила.

Има много начини да подкрепяте приятел, които не изискват саможертва. Ако помагането на другите ви причинява повече вреда, тогава е време да прецените колко много давате на околните и да започнете да давате на себе си. Силните приятелства се създават, когато има честност и комуникация – но най-важното е реалистични очаквания. Не допускайте приятелите ви да мислят, че сте отдушник на техните емоции и чувства.

Digiprove sealТази статия е защитена от Digiprove © 2022 Happy Woman BG
Tagged , ,
на горе