Няма как да не си зададем този въпрос, когато на етикета виждаме двойна цена на това, което е наречено “био”. Дали става дума за маркетингов трик или инвестиция в собственото ни здраве?
За да си отговорим, трябва да сме наясно какво означава “био” – био земеделието създава екологични продукти, като възстановява и рециклира природните ресурси. Така опазва не само здравето на човека, но се грижи и за природата. Всичко се случва по естествен начин, без пестициди, изкуствени торове и ГМО (както ще прочетете на етикетите на много опаковки). Употребата на антибиотици и хормони също е забранена. И ако това ви се струва излишен лукс, помислете какво точно вкарвате в организма си и как ви влияе то.
Да разпознаем истинския био продукт не е толкова трудно. За да сте сигурни, че действително си купувате това, за което плащате, проверете дали опаковката отговаря на стандартите на държавата, в която живеете. За България задължителен е зеления етикет – зелено листо – потърсете го на опаковката!
Ще усетите по вкуса!
Ако сте опитвали домашни продукти, то няма как да ги сбъркате на вкус.
Струва ви се скъпо и ненужно, а членовете на семейството ви недоволстват от това, че харчите излишни пари за “глезотии” или за търговска измама? Помислете за цената на лекарствата, когато се разболеете… Не предпочитате ли превенцията пред това да сте болни, поради нездравословно хранене и начин на живот?
Открийте подходящите места за пазаруване.
Почти всеки магазин, включително кварталните, има биощанд.
Специализираните магазини също са удобен вариант, като в тях по всяка вероятност ще имате по-голям избор и продавач-консултант, който е по-наясно. Удобство е, че можете да поръчате продуктите и онлайн, както и да прочетете в описанията внимателно за състава и произхода им, което е по-трудно да направите на място в магазина за всяко нещо, което слагате в кошницата.
Важно е да проверите и двете страни на опаковката!
Независимо какво пише отпред, надписи от рода на “Без ГМО”, без консерванти и подобрители… проверете състава и ситните буквички във всяка част на етикетите! Това важи с особена сила за хората с непоносимост към определени храни, например глутен. Ако сте с цьолиакия трябва да сте особено внимателни не само към състава на съответния продукт, но и към това дали фабриката, в която се произвежда, има глутенови изделия, защото ако това е така, рискувате да погълнете остатъци от глутен, които може да са опасни за вашето състояние и здраве.
Може би всичко това ви се струва твърде сложно за изпълнение, но истината е, че е въпрос на навик и когато свикнете какво да гледате и търсите, няма да ви отнема толкова много време и усилия, а резултатът със сигурност ще си заслужава.