В последните години свикнахме социалните мрежи да заемат прекалено голяма част от живота ни. Някои хора използват профилите си, за да споделят всяко едно свое действие, което правят – от закуската в леглото, момент от работния ден до разходката в парка или партито, на което са присъствали предната вечер. За радост, не всички са такива. Все още има хора, които запазват живота си личен и съхраняват спомени, без да ги натрапват на другите. Същото се отнася и за влюбените. Някои двойки смятат, че ще покажат колко са щастливи заедно, ако всеки ден качват обща снимка или какво правят заедно. Истински щастливите партньори обаче не правят всичко това. Ето още някои неща, които няма да видим от тях във Фейсбук:
Не споделят скрийншоти на чатовете си един с друг.
Без значение колко сладки и вдъхновяващи са някои фрагменти от ежедневните им разговори, за тези хора е важно да уважават поверителността на значимите си хора и да защитават техните най-дълбоки мисли от любопитната и често критична публика.
Не се притесняват, ако половинката им не ги поздрави във Фейсбук за празник.
В последните години стана нещо обичайно да честитим на „стената“ на приятелите и познатите си всеки техен празник. Тези хора обаче знаят, че не е задължително да демонстрират любовта си на останалите, за да са щастливи и предпочитат да споделят чувствата си очи в очи на човека до тях.
Не бързат да променят статуса си при всеки спор.
Друга „тенденция“, която наложиха социалните мрежи, е в тях да отразяваме статуса си, колкото и абсурдно да е това понякога. Не всички двойки обаче бързат да го променят на „необвързани“ при най-малкия конфликт. Те изчакват емоциите да отминат и не взимат прибързани решения.
Запазват споровете и конфликтите си само за тях.
Във всяка връзка има кризисни моменти и едва ли някой мисли, че между тях всичко е розово. Въпреки това обаче, те знаят, че трябва да запазят тези отношения за себе си, без да показват лошите си страни на околните. Двамата може да търсят подкрепа и съвети от приятелите си при трудност, но в никакъв случай няма да изливат чувствата си в интернет, където има и доста хора, които са там просто от любопитство.
Щастливите двойки не публикуват онлайн всеки свой момент заедно.
Това не е признак на здравословни отношения и те добре го знаят. Мъдрите хора са казали, че щастието обича тишината и прекалената показност може само да съсипе момента, а по-късно дори може да се окаже пагубна и за връзката.
Не разчитат на Фейсбук за харесвания и реакции като потвърждение, че са идеални един за друг.
Те не се нуждаят от чуждото мнение и одобрение, а знаят точно от какво се нуждаят, за да бъдат щастливи. Те могат да се чувстват доволни и да имат най-красивата връзка, без да търсят вниманието на света на всяка своя крачка.
Имат свои собствени цели във връзката.
Те знаят какво искат в отношенията си и как могат да го постигнат. Важно е двойките да си поставят собствени цели и те не трябва да се чувстват принудени да се стремят към често популярните и през повечето време нереалистични цели за взаимоотношения, които виждат онлайн.
Решават проблеми, без да позволят на онлайн света да постанови присъдата.
Полезно е да се консултирате с близките си приятели и семейството по въпроси, свързани с връзката ви. Това, което не е полезно, е когато оставите хора, които едва познавате, да вземат решенията вместо вас. Не забравяйте, че каквито и действия да предприемете, вие двамата, а не те, ще понесете последствията.
Не симулират добри моменти или не се преструват, че са добре, дори и да не са.
Някои двойки смятат, че е задължение да бъдат щастливи – или поне да се представят така в публикации и снимки, свързани с връзката им. Те смятат, че по този начин много хора ще ги намерят като вдъхновение или обект на възхищение, защото са просто твърде перфектни заедно. Това чувство за „отговорност“, че сте перфектната и винаги щастлива двойка във Фейсбук, поставя много стрес и безсмислена тежест върху връзката.
Не създават драма, само за да имат за какво да публикуват или пишат.
В здрави отношения всъщност щастливите двойки гледат не вкарват излишни емоции, особено ако знаят, че това ефективно ще влоши проблема. В допълнение, не е нужно да създавате изпълнен със събития и обрати драматичен сценарий, само за да привлечете вниманието на вашите приятели във Фейсбук.