При въртене във вихъра на валса, при поглед отвисоко или на дълбоко, при много рязко движение или разчитане на карта по време на шофиране – на кой не се е случвало да му се замае за миг главата? Всеки четвърти обаче страда от непрекъснато повтарящи се случаи на световъртеж. Какви са причините за това и как можете да си помогнете, прочетете в предстоящата статия.
Когато усетим замайване, светът около нас започва да става нестабилен и ние буквално излизаме от равновесие. Бързото въртене, като например при возене на увеселително влакче, претоварва навигационната система в главата и тя престава да действа, ако очите възприемат много бързо сменящи се картини, а тялото се ускорява в различни посоки.
Това, което на панаира е част от развлечението обаче, представлява проблем за милиони хора. След болката виенето на свят е най-честата (и както изглежда определяща причина) за посещението на лекар от европейците. Какво предизвиква тази въртележка в главата е често пъти трудно да се определи.
Търсенето може да бъде подпомогнато, ако човек внимателно наблюдава усещанията и възприятията си по време на атаките на световъртеж: движи ли се стаята, въртят ли се стените? Или замайването настъпва в определено време, например сутрин при ставане от сън? Свързано ли е с определени ситуации, например рязко изправяне или движение на главата? Съпътствано ли е при това и от чувство за гадене?
Какви са причините?
При ставане или когато дълго време сте били на крака, кръвното ви налягане може да падне. Кръвта се стича към краката и мозъкът не е вече достатъчно добре кръвоснабден. От виене на свят, дължащо се на ниско кръвно налягане, страдат най-вече подрастващите и по-възрастните хора.
Какво можете да направите?
• Приемайте колкото е възможно повече течности (например минерална вода или разредени сокове), но се откажете от алкохола.
• Не правете резки движения, особено при ставане. Първо раздвижете леко краката си и едва след това леко се повдигнете.
• Избягвайте големите горещини и / или директното слънце.
• Не поемайте наведнъж големи количества храна.
• При атаки на виене на свят легнете с крака вдигнати на високо, изпийте чаша чай, кафе или хапнете нещо солено.
Как може да ви помогне лекарят?
Дори да се установи наличие на ниско кръвно налягане, само в редки случаи ще ви бъдат предписани лекарства за коригиране на кръвното. Ниското кръвно налягане най-често не застрашава здравето. С практикуване на спорт за издръжливост (джогинг, колоездене, плуване, туризъм) и закалителни процедури (например топло-студени душове) можете да подобрите състоянието си и без медикаменти.
Виене на свят, свързано с кръвообращението – Какво чувствате?
Замаяност, шум в ушите, усещане за несигурност при стоене и вървене. Понякога ви причернява пред очите или виждате звездички. Други симптоми – намалена острота на виждане, гадене, горещи вълни. При движение на главата те дразнят сетивните клетки и по този начин предизвикват атаки на световъртеж. Ако главата се държи в неподвижно състояние, виенето на свят постепенно се успокоява.
Отделянето на отолити може да представлява спонтанна последица или да е предизвикано от силно разтърсване като при удар или злополука. Жените са два пъти по-застрашени от мъжете, а възрастните хора страдат от отогенен световъртеж по-често от младите.
Какво можете да направите – Седнете, подръжте главата си в покой и изчакайте – световъртежът би трябвало да отшуми след няколко минути. Потърсете лекарска помощ колкото е възможно по-скоро.
Внимание: Не изключвайте високото кръвно!
И високото кръвно налягане може да се окаже причина за атаките на световъртеж. Стесняването на мозъчните съдове също може да доведе до намалено кръвоснабдяване. При пациентите с високо кръвно налягане виенето на свят се съпровожда обикновено с главоболие. Ето защо: при съмнение за кръвосистемно обусловено виене на свят задължително трябва да проверите кръвното си налягане.