5 декември – Международен ден на доброволеца

5 декември - Международен ден на доброволеца
Празници

5 декември – Международен ден на доброволеца

Международният ден на доброволеца, определен от Общото събрание на ООН, се отбелязва всяка година на 5 декември. Той се разглежда като уникален шанс за доброволци и организации да отпразнуват усилията си, да споделят ценностите си и да популяризират работата си сред своите общности, неправителствени организации (НПО), агенции на ООН, държавни органи и частния сектор.

Освен мобилизирането на хиляди доброволци всяка година, Програмата на доброволците на ООН допринася за мира и развитието, като се застъпва за признаването на доброволците и работи с партньори за интегриране на доброволчеството в програмите за развитие.

Международният ден на доброволеца е шанс за отделни доброволци, общности и организации да популяризират своя принос към развитието на местно, национално и международно ниво. Като съчетава подкрепата на ООН с мандат от местните общности, Международният ден на доброволеца е уникална възможност за хората и организациите, включващи доброволци, да работят с правителствени агенции, нестопански институции, обществени групи, академичните среди и частния сектор.

История на Международния ден на доброволеца

ден на доброволеца
5 декември – Международен ден на доброволеца снимка: freepik

Първият случай на доброволчество датира от средновековна Европа, където религията и грижите за болните вървят ръка за ръка. Стотици болници, управлявани от църкви в страни като Англия, се грижиха за прокажени и жертви на чума. До 18-ти век доброволчеството има повече общо с военната служба, отколкото с връщането към общността. Организираното доброволчество, каквото го познаваме днес, започва да се развива в края на 18-ти и началото на 19-ти век. Организации като Червения кръст, Лайънс клуб, Ротари клуб и YMCA започнаха да събират дарения, да мобилизират доброволци и да извършват благотворителна дейност и общественополезен труд.

В САЩ доброволчеството започва по време на Войните за независимост. Ставаше въпрос повече за обикновените хора, които показват любов към своята страна и подкрепят военните усилия, отколкото за традиционната основана на вяра благотворителна дейност, наблюдавана в други части на света. През 1820-те години страната преживява Второто голямо пробуждане, възраждане на религията, което вдъхновява много обикновени американци да поемат активна роля в решаването на проблемите около тях. Армията на спасението, Американският червен кръст и United Way са някои доброволчески организации, които се активизираха по това време. След Голямата депресия през 30-те години на миналия век приютите за бездомни и супените кухни стават стандартна част от живота в САЩ

От 1985 г. Програмата за доброволци на ООН координира Международния ден на доброволеца на 5 декември. Те са работили с групи на гражданското общество, правителствени агенции, корпоративни субекти, нестопански организации, физически лица и академични институции, за да признаят важността на доброволчеството в общността и изграждане на нация. Доброволчеството остава един от основните инструменти за развитието на мирен и устойчив свят. Този празник има за цел да привлече колкото се може повече хора към общественополезен и доброволчески труд.

Фокус върху партньорство и развитие

ден на доброволеца
5 декември – Международен ден на доброволеца снимка: freepik

През годините Международният ден на доброволеца се използва стратегически: много страни се съсредоточиха върху приноса на доброволците за постигане на Целите на хилядолетието за развитие, набор от определени във времето цели за борба с бедността, глада, болестите, неграмотността, влошаването на околната среда и дискриминацията на жените .

Организирането на Международния ден на доброволеца като цяло е резултат от партньорство между системата на ООН, правителства, организации, ангажирани с доброволци, и ангажирани лица. Често участват и представители на медиите или академичните среди, фондации, частния сектор, религиозни групи и спортни и развлекателни организации.

Тази година Международният ден на доброволеца е момент за признаване на един милиард души, които са доброволци по целия свят.

От местни общности до глобални инициативи, доброволците ни напомнят, че напредъкът често започва с безкористните действия на тези, които желаят да променят нещата.

През 2024 г. те отново демонстрираха основната си роля като първа помощ по време на кризи.

Това включва доброволци на ООН, които подкрепиха хуманитарни усилия в Газа, подпомогнаха семейства, засегнати от войната в Украйна и помогнаха за възстановяване на основни услуги и поминък в Мианмар.

Днешните доброволци демонстрират забележителна адаптивност, възприемайки нови начини за обслужване.

Например стотици доброволци , посветени на насърчаването на мира с природата, бяха в центъра на Конференцията на страните в Колумбия по-рано тази година.

Или погледнете Южен Судан, където доброволци заемат позиция срещу насилието по време на местните избори. Нашият свят се променя, както и начините, по които се ангажират доброволците. Възходът на дигиталното и дистанционното доброволчество дава възможност на всеки да допринесе и за глобални каузи от всяка точка на света.

От наставничеството на млади иноватори до използването на технологии за създаване на екологични решения, доброволците активно поемат юздите в оформянето на по-устойчиво бъдеще.

Досега през 2024 г. над 13 000 доброволци на ООН на място са служили с над 70 организации и мисии на ООН като част от програмата за доброволци на ООН, която с гордост се домакинства от Програмата за развитие на ООН (ПРООН).

2024 г.- Рекорден брой онлайн доброволци

ден на доброволеца
5 декември – Международен ден на доброволеца снимка: freepik

Тази година се наблюдава и рекорден брой от 10 000 онлайн доброволци, на възраст от 18 до 88 години.

Произхождащи от около 180 държави, доброволците на ООН носят със себе си уникални перспективи, опит и умения, които обогатяват нашите колективни усилия.

Както подчерта генералният секретар на ООН , доброволци от различен произход трябва да могат да играят още по-голяма роля в стимулирането на напредъка по Целите за устойчиво развитие на ниво държава и общност..Важно е да отбележи Международния ден на доброволеца.

Как да отбележим Международния ден на доброволеца?

ден на доброволеца
5 декември – Международен ден на доброволеца снимка: freepik

Дарете на доброволческа организация
Даренията помагат на доброволческите организации да финансират дейността си. Дарете пари на Международния ден на доброволеца, за да подкрепите уязвимите групи и работниците на първа линия с основни услуги.

Включете се в доброволческа работа
Поемете активна роля в доброволчеството във вашата общност. Чувствайте се свободни да споделяте снимки или видеоклипове на вашите усилия онлайн с хаштага #доброволец, за да повишите осведомеността и да вдъхновите другите да направят същото.

Прочетете Световния доклад за доброволчеството
Докладът за състоянието на световното доброволчество, публикуван от ООН, се изготвя на всеки три години. Той следи усилията на доброволците по целия свят и печалбите, направени от тези вноски.

5 факта за доброволчеството

ден на доброволеца
5 декември – Международен ден на доброволеца снимка: freepik

Доброволчеството облекчава стреса
Доброволчеството ви свързва с другите и изгражда база за подкрепа, която помага да се предпазите от депресия и стрес.

Доброволците са по-щастливи хора
Доброволците имат по-висок шанс да бъдат много щастливи от хората, които никога не са били доброволци, като се увеличават с цели 12% сред хората, които доброволстват на всеки две до четири седмици.

Намален процент на смъртност
Доброволчеството, особено сред възрастните хора, помага за намаляване на смъртността и помага на хората да живеят по-дълъг и по-пълноценен живот.

Управление на хронична болка
Клиничните изследвания показват, че доброволчеството влияе положително върху общото здраве и управлението на хроничната болка.

Доброволците са по-склонни да намерят работа
Доброволците са с 27% по-склонни да си намерят работа, след като са останали без работа, отколкото тези, които не са доброволци, а доброволците без диплома за средно образование са с 51% по-склонни да намерят работа, отколкото недоброволците.

Защо Международният ден на доброволеца е важен?

ден на доброволеца
5 декември – Международен ден на доброволеца снимка: freepik

Създаване на по-добро бъдеще
Подкрепата на достойна кауза, на която държите днес, помага за изграждането на по-добър свят за утрешния ден. Грижата за околната среда, изграждането на училища и предаването на ценни умения на младите помагат за създаването на по-добро бъдеще и дават пример за бъдещите поколения.

Трайни решения на глобалните проблеми
Никой няма всички отговори на световните проблеми, но когато се изправим заедно пред тях, е по-вероятно да намерим трайни решения. Когато обществеността се включи в решаването на проблеми около себе си, отговорите им е по-вероятно да бъдат осъществими в дългосрочен план, тъй като те са по-приобщаващи и ориентирани към хората.

Вдъхновяване на други да бъдат доброволци
Когато хората видят колко голямо влияние оказва доброволчеството върху обществото, икономиката и околната среда, това ги насърчава да бъдат доброволци. Като обучават обществеността по въпроси, които предизвикват загриженост и им показват как приносът на другите е променил нещата към по-добро, обикновените хора се вдъхновяват да се присъединят към усилията на Международния ден на доброволеца.

Това е ден, който признава усилията на доброволците за трансформиране на техните общества, икономики и околна среда. На този ден членовете на обществеността се съсредоточават върху проблемите, които вълнуват техните общности.

ден на доброволеца
5 декември – Международен ден на доброволеца снимка: freepik

Целта не е просто да накараме други да станат доброволци за един ден, а да променим нагласите, нагласите и поведението на хората, така че те да станат агенти на промяната и да работят като партньори за изграждането на по-добър свят.

В този свят устойчивото човешко развитие и духът на справедливост са в основата на всички взаимодействия помежду си.

На този ден обществото отдава почит към хората, които с безвъзмезден труд помагат за подобряването на живота на уязвимите и нуждаещите се от помощ.

Безвъзмездната помощ е една от основите на цивилизацията. Тя е акт на даряване на знание, умение, ресурс от всякакви хора към хора в неравностойно положение, животни, различни каузи. Това е акт на човещина, който не търси отплата, защото е основана на един-единствен принцип – даряването носи щастие.

Ако искате да се включите като доброволец или да организирате събитие по случай този ден, можете да се свържете с местни доброволчески организации или да участвате в кампания, свързана с вашите интереси.

 

Tagged , , , ,
на горе