Когато прочетохте думата “шоколад”, изникна ли в съзнанието ви асоциация за вкуса му и чувството на еуфория, което той предизвиква? Прииска ли ви се да проверите в шкафовете за останали наличности или да отидете до магазина…
Сякаш имаме нужда от още причини да обичаме шоколада! И все пак, това лакомство има редица ползи за здравето. Вижте какви:
Шоколадът е богат на антиоксиданти
Пълен е с разнообразни флавоноиди. Един квадрат черен шоколад осигурява приблизително 140 милиграма флавоноиди. Доказано е, че тези антиоксиданти имат положителен ефект върху риска от сърдечно-съдови заболявания и предпазват от увреждане на лигавицата на артериите. Те също действат по подобен начин на ниска доза аспирин, за да предотвратят образуването на тромби и кръвни съсиреци, което може да доведе до инфаркт или инсулт. Препоръчва се да избирате шоколад с над 70 процента съдържание на какао.
Помага при възпаления и регулира кръвното налягане
Шоколадът може да осигури значителни количества аргинин, който е аминокиселина, необходима при производството на азотен оксид. Азотният оксид помага за регулиране на кръвния поток, възпалението и кръвното налягане, тъй като причинява разширяване на кръвоносните съдове.
Растителните стероли в него допринасят за подобряване на липидния профил на кръвта (холестерол, триглицериди).
Инсулинова чувствителност
Освен това флавоноидите в тъмния шоколад могат да помогнат за повишаване на инсулиновата чувствителност. Инсулинът е хормон, секретиран от панкреаса ви, който контролира количеството глюкоза в кръвта ни. Той също така помага за съхранението на глюкоза в мазнините, мускулите и черния дроб, както и за регулиране на общия метаболизъм на въглехидрати, протеини и мазнини. Инсулинът е това, което липсва или усвояването му е възпрепятствано при диабетици и преддиабетни състояния. По принцип инсулиновата чувствителност е важна част от правилната реакция на тялото ни към храната. Изследванията показват, че хората, които ядат умерено количество черен шоколад поне веднъж седмично, са имали по-ниско разпространение на диабет тип 2. Проучванията сочат също, че за тези, които вече имат диабет тип 2 и са консумирали умерени количества черен шоколад, са имали по-ниско кръвно налягане и понижени нива на кръвната захар, в сравнение с тези, които са яли млечен шоколад.
Дава чувство за удовлетворение и ситост
Съдържанието на фибри, мазнини и протеини в шоколада може да помогне за чувството на ситост. Получавате и един сериозен бонус – прави ви щастливи! Причината за това се крие в ендорфините, чието производство той стимулира. Ако се чувствате депресирани, не се учудвайте, че посягането към шоколада мигновено се справя с лошото ви настроение.
Затова, стига да не прекалявате с количествата и да сте подбрали качествен шоколад, спокойно можете да му се наслаждавате, без угризения.