Чудните мостове – вълшебен скален феномен
Величествена България

Чудните мостове – вълшебен скален феномен

Чудните мостове са приказен скален феномен и прекрасен символ на Родопите. Място, на което оставаш без дъх и без думи! Мястото е магично с уникалните скалисти прегради над реката, изваяни от природата. Скалите и долината привличат вниманието на хиляди посетители всяка година, като създават възможности за наблюдение, изследване и възхита.

В сърцето на Родопите, скрити сред планински простори, са разположени тези вълнуващи и загадъчни природни образувания – Чудните мостове. Чудните мостове са свидетели на вековния танц на времето, на природните процеси, които са моделирали планинския пейзаж. Техните форми и текстури разкриват история за преображение, действието на ерозията и величието на природата и нейната вековна сила.

Преди много години Чудните мостове са имали друг вид и са изглеждали като пещера, оформила се под действието на реката. С преминаване на годините тази пещера започва да се руши, падат части от нея и така се оформили великолепните карстови образувания.

Чудните мостове – вълшебен скален феномен Как да пренесете красотата на природата във вашия дом

Ето интересна информация за Чудните мостове:

Местоположение

Чудните мостове са природен феномен, който се намира на няколко километра от село Забърдо, област Смолян, община Чепеларе. Интересните мостове са разположени в Централните Родопи на 1450 метра надморска височина и отстоят на 200 км от София, на 80 км от Пловдив и 30 км от Чепеларе. Чудните мостове представляват огромни скални арки, които са надвесени над реката Дълбок дол и са разположени в подножието на връх Голям Персенк. Старото име на местността е Еркюприя от „ер“- земя и „кюприя“ – мост или „земен мост“. От 1971 година местността носи името Скалните мостове, което е другото име на забележителността, с което е позната и сега.

История

Историята на скалния феномен Чудните мостове представлява интерес за всички туристи. Скалните арки впечатляват не само с внушителния си вид, но и с инфомацията за своя произход. Познати са три варианта на скалните образувания в местността – Големият мост, Малкият мост, Третият мост.

Големият мост

Големият мост е най-голямата природна забележтелност и може би място, където се правят най-много снимки и слефита в България.

Големият мост е с широчина 14 метра и обща дължина 97 метра в горната част, а височина 70 метра. Той се състои от 3 красиви арки с височина около 45 метра. Проучванията показват, че голямата водна пещера, образувана в мраморен щок от водите на река Дълбок дол, се срутва при земетресение и в резултат на това явление се образува величествената, изумителна арка на Големия мост. Водите на реката отнасят падналите отломки и по този естествен начин се обрaзуват два изключително красиви, естествени скални моста. Ерозионните процеси на този скален феномен продължават да действат и до наши дни. Интересен феномен че, че тече вода от всяка скала и се оформят пещерни образувания на открито.

Сводът на Големия мост се извисява на височина 45 метра над бистрите води на Долни дол. Скалистият блок, от който е изграден мостът, е широк 15 метра и по него има образувана пътека.

Чудните мостове – вълшебен скален феномен
Снимка: freepik

Малкият мост

По течението на река Долни дол е разположен Малкият мост, който се намира на около 150 метра от Големия мост. Той е с дължина около 60 метра и височина 50 метра, арката е 30 метра и наподобява тунел. По него минава пътека, а в скалите на Малкия мост може да видите „вградени” две пещери, които имат връзка помежду си. Има образувани карстови отвори, в които гнездят птици и прилепи.

Чудните мостове – вълшебен скален феномен
Снимка: freepik

Малкият мост започва като широк отвор, който постепенно се стеснява и в своя край се превръща в скална цепнатина. Забелязва се, че в долния край на моста, реката изчезва, като се появява отново и излиза на повърхността след 3 км.

В близост до входа на Малкия мост, се намира Ледената пещера, в която дори късно през лятото има лед.

Третият мост

Третият мост се намира близо до втория мост, като мостът всъщност представлява понорна пещера, в която водите на р. Еркюприя се губят и излизат на повърхността след 3 км.

Естествено, най-голямо впечатление и интерес буди Големият мост и затова мястото около него е добре облагородено. Има специално направени стълби, а след като преминете по тях  се открива прекрасна гледка. До причудливите скали води малка тясна пътечка , която продължава до площадка, от която се вижда един от Чудните мостове. Тук може да направите снимки, заради панорамната гледка и да усетите вдъхновяващата природна атмосфера. Пред очите ви се разкрива гледка и самият мост с рекичката, която ромоли отдолу.

Чудните мостове – вълшебен скален феномен
Снимка: freepik

Мястото е омайно и величествено, място където усещаш силата на природата, изпитваш благоговение и страхопочитание пред дивната красота, в центъра на която са приказните Чудни мостове. Всичко наоколо изпълва сърцето и душата ви с радост – огромните борове, ароматът на гората и омайните пейзажи.

Предлагат се места, ако искате да пренощувате, в хижите, които се намират в непосредствена близост до обектите.

Растителни видове

Минавайки между Големия и Малкия мост, ще станете свидетели на изключителни гледки, живописни пейзажи и буйна растителност. Разстоянието между двата моста е около 150 метра, но е наситено с изключителна красота.

Скалният феномен Чудните мостове е разположен в богата речна долина, която предлага изумителни природни гледки. Тук ще срещнете малък водопад и ще запомните мястото, като удобно за снимки и лека почивка.

Растителността, която се среща по отвесните скали и урви около скалите е красива – изобилие от Здравец и Безсмъртниче (родопска роза). Местността наоколо е обрасла с вековни иглолистни гори, представена от смърчови дървета. Среща се разнообразен животински свят и диви растения.

Чудните мостове – вълшебен скален феномен
Снимка: freepik

Маршрут

До Чудните мостове може да стигнете по три основни маршрута, които дават достъп до скалния феномен.

Първата пътека води направо надолу към реката, под Големия мост и е стръмна.

Вторият маршрут представлява изкачване до горната част на Малкия мост, откъдето се разкрива уникална гледка към Големия мост.

Третият път стартира от асфалтовата част на паркинга и стига до арката на Големия мост, откъдето се вижда Малкия мост. Трите пътеки са осигурени и има изградени огради. И трите моста са пригодени за туризъм.

Легенда за Чудните мостове

От древни времена в народната традиция, от уста на уста се предават легенди за живота на хората по тези земи. Една от легендите разказва преданието за появата на Чудните мостове.

В село Забърдо преди много години живели много пастири. Както се говори в много народни приказки и в тази история се появил змей. Незнайно откъде, змеят дошъл и започнал да опустошава цели стада с животни. Пастирите много страдали от набезите на змея, дълги години го търпяли, но накрая решили да измислят нещо и да се преборят с него с хитрост.

Взели едно магаре, натоварили го с прахан (вещество от дървесна гъба, с което се запалва огън), запалили го и го изпратили към змея. Змеят, който бил гладен, глътнал цялото магаре, заедно с товара прахан, който бавно се разгарял. Обезумял, змеят започнал да се мъчи да избяга, ровил наоколо, блъскал се и накрая намерил пролука в земята и там останал. След много години, на това място се образували сводести мостове и така се появили Чудните мостове.

Други места за посещение

Други забележителности за посещение в околността са :

Язовир Беглика

Белинташ

Караджов камък

Връх Голям Персенк

Архитектурен резерват Широка лъка

Пещера Ухловица

Хижа „Скалните мостове“

Хижа Кабата

село Орехово – водопади

Тракийската крепост Заград

Античния римски път на 4 км от Чудните мостове

Бачковски манастир

Асенова крепост

Кръстова гора

От прекрасно разходка до Чудните мостове, може да се насочите към други забележителности като язовир Беглика.

Язовир Беглика е изключително приятно място за разходка и туризъм. Намира се в близост до град Батак в Родопите. Язовирът е разположен до Голям Беглик и първоначално резерватът е носел името на Васил Коларов, като е в голама близост до резерват Беглика.

Местността е обявена за резерват през 1960 година и задачата му е да съхрани и опази смърчовите гори. Някои дървета в местността са на възраст около 120 години и достигат диаметър на ствола до 70 см.

От богатата защитена растителност тук са разпространени много ендемични растения – единствено тук се среща алпийско сграбиче, има родопско омайниче, български рожец, родопска теменуга, родопско крайснежно звъниче, родопско великденче, черно френско грозде.

Друго известно място в Родопите, което може да посетите, е село Широка лъка. Това е място, скътало с любов неповторимия дух на България. Изградено преди много векове, Широка лъка и сега пази приорода, история и изкуство.

Красивите родопски чардаци греят пред живописните къщи, които са накацали по склоновете от двете страни на реката. Запазена е непокътната красивата българска архитектура.

Най-значителното богатство на село Широка лъка е българският фолклор и музика. Тук е създадено Национално училище по изкуствата, където се изучава българска народна музика и хореография.

Заключение

Красотата на Родопите е неповторима. Особено величествена е приордата в Западните Родопи. Тук се намира прекрасната долина на река Въча. Тук се намират високи и непристъпни върхове – един от най-известните Голям Перелик (2190 метра).

Природният феномен Чудните мостове също се намира в Родопите и е красиво място с възхитителна природа.

Чудните мостове спадат към защитените територии в България и са определни в категория: Природна забележителност. Те са са част от списъка със 100-те национални туристически обекта.

За много хора, посещението на Чудните мостове е повече от просто туристическо изживяване – то е среща с мистерията на природата, обогатява връзката между човека и земята, среща с удивителната красота и величие на света, в който живеем. Заедно с легендите и скалните форми, Чудните мостове продължават да вдъхновяват и вълнуват всички, които ги посещават.

 

Tagged , ,
на горе