8 навика, които убиват увереността
Психология

8 навика, които убиват увереността

Увереността е нещо непостоянно. Въпреки че изглежда, че някои го имат в огромни количества, а други почти нямат, истината обикновено е някъде по средата. Тези, които излъчват самочувствие или унижават другите, често го правят, за да се опитат да накарат другите да повярват в това, както и себе си.

Тези, които изглеждат с много малко самочувствие, често притежават сила, която не осъзнават или не си признават. Те вярват, че са слаби, казали са им, че са слаби, и започват да се убеждават, че са слаби. Въпреки това, има неща, които правим, които лишават увереността, която повечето от нас имат, и които трябва да променим възможно най-скоро, за да прегърнем силата, която е във всеки от нас.

Ето няколко вредни навика, които убиват самочувствие и увереността:

1.Живот в социалните мрежи

увереността
8 навика, които убиват увереността снимка: pinterest

Едва ли има човек, който да няма профил в поне една-две социални мрежи, а повечето от нас имат в доста повече. Няма нищо лошо, това е част от нашето съвремие. Но наред с развлечението и забавлението в социалните мрежи, се натрупва и много негативна енергия. Тя се появява вследствие на непрекъснатото сравнение на нашия начин на живот с този на хората, които следваме. В по-голямата си част те са или инфлуенсъри или пък известни артисти (или и двете заедно), и колкото и да са ни симпатични, те не живеят като нас и ние като тях.

Стандартът на живот може да е много по-различен, условията също. Но скролвайки из безбройните профили ние имаме чувството, че те живеят съвършен живот, а ние не. И това усещане се засилва с всеки ден и чувството за потиснатост в нас расте. Защо си го причиняваме изобщо? По-кратък престой в социалните мрежи може да допринесе за възстановяване на увереността ни.

2.Негативно мислене

увереността
8 навика, които убиват увереността снимка: pinterest

Когато спрем и си помислим колко пъти на ден се подхранваме с негативни разговори със себе си, оставаме изумени. Когато се погледнем в огледалото, когато се събудим и критикуваме торбичките под очите си. Когато си казваме, че изглеждаме дебели в тоалета, който обличаме. Когато кажем, че докладът, който предадохме, не беше достатъчно добър, тогава презентацията, която направихме, можеше да бъде по-добра. Че няма да поканим този човек на кафе, защото той просто ще каже „не“.

Повечето от нас са използвали негативно мислене през целия си живот, така че е необходимо време, за да го променим. Трябва да заменим негативното мислене с позитивни и реалистични мисли. Трябва да се хванем да си казваме нещо негативно и след това да оспорим валидността на тази мисъл. Ако няма заслуги, сменете го или го пуснете. Ще се почувствате по-позитивни за нула време! Така ще си възвърнете увереността в себе си.

3.Перфекционизъм

Някъде хората имат идеята, че трябва да бъдат и всичко, което произвеждат, трябва да бъде перфектно. Те не са в състояние да спрат, да се огледат и да разберат, че истинското съвършенство не съществува. Това е поставяне на напълно непостижимо ниво на натиск и тежест върху тях самите. Хората получават идеята, че трябва да изглеждат перфектно, да работят перфектно и да се държат перфектно по всяко време.

Това създава ситуация, в която хората са изключително строги към себе си, когато не постигнат това ниво на съвършенство. Те понасят огромен удар върху самочувствието си, тъй като смятат всичко по-малко от перфектно за провал. Те вярват, че не са достойни, защото не са съвършени. След като човек научи, че няма такова нещо като съвършенство и че никой не очаква това от него, той може да придобие по-реалистична представа за себе си и да започне да изгражда самочувствието си. Перфекционизма убива увереността ви.

4.Да дадем силата си на всички останали

увереността
8 навика, които убиват увереността снимка: pinterest

Много хора са виновни, че вярват, че нямат контрол над собствения си живот. Когато чувстваме, че нямаме личен контрол, имаме ниско самочувствие. Човекът вярва, че неговият началник държи цялата власт и следователно се чувства безпомощен на работа, когато се отнасят зле с него или не му се дават възможности. Хората вярват, че техните семейства трябва да вземат всичките си решения вместо тях, тъй като им е казано, че правят лош избор за себе си.

Хората остават в нездравословни и насилствени връзки, тъй като имат ниско самочувствие и този човек ги е убедил, че не могат да се справят по-добре от тях. Че никой няма да се грижи за тях, освен за тях. Истината е, че ако се отнасят зле с вас на работа, имате възможности.

Ако искате нови възможности там, понякога всичко, което трябва да направите, е да попитате. Въпреки това, което ви е казал семейството ви, вие сте способни да вземате отлични решения и правилните решения за себе си. Що се отнася до връзките, не е нужно да сте с някой, който се отнася зле с вас. Ние привличаме това, което излагаме. Ако работим върху самочувствието си, ще привлечем хора, които са достойни за нашата обич. Не давайте силата си на всички останали, за да не загубите увереността си.

5.Когато хората смятат, че няма какво да добавят към разговор

увереността
8 навика, които убиват увереността снимка: pinterest

Независимо дали става въпрос за работа или социално събитие, много хора няма да се намесват в разговорите, тъй като смятат, че нямат какво да добавят. Те имат толкова ниско самочувствие, че си мислят, че хората ще се отегчат, ще си помислят, че не са умни, или ще се подиграват на това, което имат да кажат. Фактът е, че това просто не е вярно, това е история, която хората са си разказвали, особено хора с комбинация от ниско самочувствие и социална тревожност.

Всички имаме какво да кажем, всички сме способни да сме в крак с текущите събития и всички знаем какво е дълбоко хумористично. Ако можем да се научим да се чувстваме и да действаме спокойно в разговорите, ще се изненадаме колко приветливо и лесно е да станем активна част от разговор. Всички сме уникални личности и всички имаме какво да кажем, което си заслужава.

Ниското самочувствие е твърде често срещано явление. Има обаче очевидни неща, които правим, които го въздействат по негативен начин, и има неща, които можем да правим, за да увеличим самочувствието си. Можем да бъдем по-реалистични за живота си в сравнение с другите. Можем да работим усилено, за да променим нашето негативно мислене към по-положително и реалистично.

Можем напълно да приемем реалността, че никой не е съвършен, така че не е нужно да бъдем. Можем да научим, че единственият човек, който има крайната власт над живота ни и нашите решения, сме ние. Трябва също да се научим да вярваме, че имаме нещо смислено да кажем и да добавим към групата. Ние сме уникални и ангажиращи хора и ще бъдем изненадани, ако направим скока в групи.

Може да отнеме много работа в началото, за да работите върху всички тези неща наведнъж, но това ще стане втора природа, след като го направите. Ще се почувствате по-добре и ще живеете живота, който искате и заслужавате. Изглежда наистина си струва усилията. Когато хората смятат, че няма какво да добавят към разговор те убиват бавно увереността си.

6.Сравнение

увереността
8 навика, които убиват увереността снимка: pinterest

Има една стара поговорка, че сравнението е крадецът на радостта. И това е вярно – когато се сравняваме с другите, често в крайна сметка се чувстваме по-зле за себе си. В края на краищата е лесно да сравним собствените си провали с успехите на други хора. Важно е обаче да запомните, че всеки има свое собствено уникално пътуване в живота. Сравняването с другите само ще ви попречи да разгърнете пълния си потенциал.

Вместо да се сравнявате с другите, съсредоточете се върху собствения си път и празнувайте собствените си постижения. Когато направите това, ще откриете, че увереността ви ще започне да расте. Така че, вместо да позволявате на сравнението да открадне радостта ви, прегърнете уникалното си пътуване и оставете увереността си да блесне.

7. Перфекционизъм

Опитите да бъдете перфектни през цялото време може да бъде разочароващо и непосилно и често има обратен ефект. Перфекционистите са склонни да бъдат по-строги към себе си от другите и често се самобичуват за малки грешки. Това може да доведе до ниско самочувствие и липса на увереност.

Освен това перфекционистите често се страхуват да поемат рискове, защото се страхуват да не направят грешки. В резултат на това те пропускат възможности и опит. Вместо да се опитвате да бъдете перфектни, фокусирайте се върху това да давате най-доброто от себе си и се научете да се приемате такива, каквито сте.

Прегърнете несъвършенствата си и си дайте разрешение да правите грешки. Не забравяйте, че всеки прави грешки и това ни прави хора. Бъдете добри към себе си и имайте вяра в способностите си. Скоро ще откриете, че поемането на рискове е освобождаващо и че правенето на грешки всъщност повишава увереността ви.

8.Прекомерно безпокойство

увереността
8 навика, които убиват увереността снимка: pinterest

Една от най-големите пречки пред увереността е тревожността. Когато се тревожим, се спираме на всички неща, които могат да се объркат. Поглъщаме се от негативни мисли и това може да повлияе на самочувствието ни.

Притеснението не само ни кара да се чувстваме зле, но може също да доведе до разрушително поведение като избягване и отлагане. Следващия път, когато откриете, че се тревожите прекомерно, опитайте се да направите крачка назад и да си напомните, че това не е полезно. Вместо да се занимавате със страховете си, съсредоточете се върху това, което можете да направите, за да се подготвите за най-лошото и да постигнете целите си.

Не забравяйте, че увереността идва от предприемането на действия въпреки страховете ви, а не от това да позволите на страховете ви да ви контролират. Така че не позволявайте на прекомерното безпокойство да ви попречи да живеете най-добрия си живот.

Tagged , ,
на горе