Дори причината, че идва хубавото време, не може да подобри настроението ви. Но има няколко трика, с които веднага можете да се усмихнете и да се почувствате по-добре. Пробвайте.
- Благодарете.
Прекарвайки една минута, за да отправите благодарност за здравето на любимия човек, успокоява надбъбречните жлези. Така пък се намалява стресът се повдига настроението ви. А изследователите от Харвард казват, че прилагана тази стратегия всеки ден намалява риска от депресия с 81%.
- Сгушете се в одеялото.
Докосването до нещо меко (пуловер или одеяло) и се отпускате за 60 секунди. Така се освобождава окситоцин, хормон, който подобрява външния вид и настроението, казва д-р Пол Дж. Зак, професор по неврология в университета Лома Линда в Калифорния.
- Вдишайте аромат на роза.
Шест дълбоки вдишвания на етерично масло от роза предизвиква промени в мозъчната химия, която предотвратява спадовете в серотонина. Така ще се почувствате спокойни и щастливи за по-малко от минута, казват невролозите от Чикаго. По същия начин действа отпиването от розов чай.
- Задържайте се под душа.
15-минутен сутрешен душ може да ви настрои за целодневна радост и е начин за повишаване на настроението. Повишаването на телесната температура кара мозъка да отделя серотонин, казва д-р Кристофър Лоури от Центъра по неврология в Университета на Колорадо. Също така, можете да добавите няколко капки портокалово етерично масло към кърпа и да поставите на пода на банята. Учени от фондацията за изследване на миризми и вкусове в Чикаго казват, че ароматът намалява риска от нахлуване на тъжни настроения с 50 процента.
- Намалете музиката.
Включим бързи мелодии, за да подпомогнем доброто си настроение. Канадски учени обаче казват точно обратното. Те откриха, че слушането на успокояваща фонова музика (с темпо от 60 удара в минута или по-малко, като класическата музика на Моцарт и Бах) повишава настроението и издръжливостта с 55 процента за 72 часа. Успокояващата музика стимулира освобождаването на серотонин, който не само се отърсва от минорното настроение, но насърчава щитовидната жлеза да отделя ревитализиращи хормони, за да стимулира щастието.