всичко за розите
Интересно

Рози

Розите са сред най-красивите и фамозни цветя. Освен символичните и естетически им качества, те са издръжливи растения, които могат да оцелеят при сурови условия, поради което са толкова популярни в цяла Европа. Те процъфтяват в почва, която често е бедна на хранителни вещества и задържа вода. Различните сортове рози се отглеждат заради аромата, формата, цвета или устойчивостта на болести.

Как се засаждат рози?

Розите са първите цветя, които разцъфват през пролетта, а също така са и цветята, които най-много се свързват с любовта. Те не са предназначени само за Деня на влюбените, а са идеални за всеки път, когато искате да отпразнувате любовта или романтиката.

Розите са красиви и са вид растения, които могат да виреят в повечето видове почви. Те са известни и с ниските си нужди от вода и торове, което ги прави лесни за поддържане и отглеждане. Когато засаждате розата, трябва да поддържате корените на хладно и влажно място. Преди засаждането също така трябва да разрежете корените, което ще им помогне да растат по-бързо.  За да направите това, просто освежете бързо розата си, като ги скъсите малко. 

Изкопайте яма до 30 см и поставете розата в дупката, като внимавате да не подкопаете кореновата система и присадката да е точно на нивото на земята. Почвата трябва да се утъпче добре около корените, така че корените на растението да са добре укрепени. Полейте обилно с вода, за да слегне добре почвата към корените. 

Засаждане на рози – Чудесно разяснено и онагледено!

Кога се засаждат рози?

Времето за засаждане на постоянно място на рози с обогатени корени е през есента или ранната пролет. Това гарантира, че розата ще може да развие пълния си потенциал и да се развива успешно. Важно е розите да се засаждат в подходящото време на годината, тъй като това гарантира успех срещу по-бързо растящите и инвазивни плевели.

Зазимяването се извършва едновременно със засаждането през есента: при засаждането през есента леторастите не се изрязват, а се покриват с 20-25 cm рохкава почва. По този начин розата се зазимява; в началото на пролетта натрупаната почва се отстранява до присадника /на нивото на земята/ и леторастите се подрязват на 2-3 см.

Засаждането на рози през пролетта е отличен начин да избегнете увреждането на градината и да се насладите на цветовете веднага щом времето позволи работа на открито.

Пролетното засаждане започва веднага щом можете да раздвижите почвата, обикновено в началото на април. Ако това не е възможно, опитайте да засадите през май и след това отново по-късно през лятото/началото на есента. 

Засаждането на рози може да се извърши в края на пролетта или през лятото, за да се избегнат повреди от слана. Можете да ги засадите и през ранна есен, но преди да ги засадите, се уверете, че растенията са добре вкоренени и са се утвърдили. Закаляването на растенията им помага да установят кореновата си система, преди да излязат навън. Внимателно пресадете растенията на постоянното им място в градината, като внимавате да не е наруши вече формираната нова коренова система.

Как се отглеждат рози?

Розите са едни от най-красивите цветя, които украсяват пейзажа. Те се отглеждат лесно с подходящи грижи и познания. Ето защо хората продължават да ги отглеждат с добри намерения. Съществуват много начини за отглеждане на рози без пестициди, хербициди или торове. Препоръчваме ви да изберете органични методи. 

„Лунната соната“ на Бетовен например е едно от най-известното произведения на класическата музика. И няма съмнение защо е толкова популярна, тъй като е красива композиция. Тя е популярна и защото се смята, че е оказала значително влияние върху растежа на растенията, но има хора, които смятат, че това може да се дължи на други фактори. Все пак ако искате да отглеждате рози и други растения под звуците на класическа музика от Бетовен и Моцарт, знайте, че това има положителен ефект върху цветята.

Чаят от люцерна е много полезен за розите. Той спомага за по-доброто усвояване на хранителните вещества в розите и може да се използва за поливане на храста. Чаят от люцерна е богат на азот, желязо, калций, фосфор и други хранителни вещества, които са необходими за растежа на розите. Можете да поливате розовия храст с леден чай от люцерна, като го поставите около храста. Като вариант за набавяне на фосфор от розите е смес от бананови кори, които смачкани в блендер се поставят в почвата около розата и това доставя нужните хранителни вещества.

Съществуват някои общи насоки, които могат да ви помогнат при избора на вид роза.

Първо, вземете предвид климата и дали розата ще се отглежда на закрито или на открито. Второ, проучете културното наследство на розата, като например родната ѝ страна или региона на отглеждане. Също така е добре да се разгледа начинът на отглеждане на розата.

В света има много различни сортове рози, които се отличават с разнообразни характеристики – от форма и размер до цвят и аромат на цветовете. Розите могат да се поддържат в градината с минимални грижи. Те изискват много малко внимание, но имат своите специфични нужди. Розите се нуждаят ежедневно от вода, за да се поддържат здрави и да се предпазят от увреждане на листата, затова опитните градинари препоръчват най-често капково напояване.

Устойчивостта на атмосферни влияния е важен фактор, който трябва да се вземе предвид при избора на роза. Розите са чувствителни растения и като такива трябва да могат да издържат на атмосферните влияния. Добро правило при избора на роза е да вземете предвид климата на вашата градина. Например, ако живеете на място, където по време на вегетационния период се наблюдават екстремни горещини или студ,

Съществуват много различни видове рози, но те се срещат в две основни разновидности: стари и нови. Старите рози цъфтят само веднъж годишно, докато новите рози цъфтят периодично през цялото лято. Ако обичате дълготрайната красота на старите сортове, тогава това е за вас!

Розите са красиво допълнение към всяка градина. Ако искате да създадете розова градина, отделете време да проучите различните видове рози и техните нужди за определен климат. Можете също така да имате зелена площ, изпълнена с цъфтящи растения и дървета, така че дворът ви да се променя положително от година на година.

Как се отглеждат рози в саксия?

Заложете на подходящ сорт. Не всички рози са подходящи за отглеждане в саксия. Не е препоръчително да експериментирате с катерливи сортове или такива, които се радват на големи цветове, тъй като ограниченото пространство в почвата няма да може да ги изхрани. Потърсете миниатюрни сортове или заложете на храстовидни рози.

Ако възнамерявате засаждане на розите си в саксия, трябва да бъдете внимателни, защото кореновата система на този вид цъфтящи растения е много взискателна. Тя се нуждае от повече пространство в сравнение с другите цветя, затова е важно да изберете саксия, която ще осигури на корените достатъчно място за растеж. Колкото по-голяма е саксията, толкова по-добре.

Освен това по-голямата саксия запазва почвата влажна за по-дълго време, което е във ваша полза. Изберете светла саксия, за да не привлича прекалено много слънце и да не предизвиква изсъхване на почвата. На всеки 3 години преминавайте към по-голям размер.

Важно е да имате добър дренаж, за да не се разболее бързо розата ви. Това ще помогне за предотвратяване на бъдещи проблеми. С подходящото количество дупки водата ще се оттича и почвата ви няма да стане прекалено влажна или прекалено суха. Правилното дрениране на саксията ще гарантира, че ще удължите максимално живота на растението си.

Розите са светлолюбиви цветя

Розите са светлолюбиви цветя, затова трябва да им осигурите поне 5-6 часа постоянно слънце. Когато са в саксия, поставете саксията близо до прозорец, за да осигурите на цветята добро осветление. Ако можете да внесете растението вътре през зимните месеци, поставете го на прозорец с южно или западно изложение.

Розите трябва да растат в богата на хранителни вещества почва. Когато подхранвате розите, уверете се, че хранителните вещества идват от естествени източници като компост, а не от синтетични торове. Инвестирайте в добър тор за рози, който да добавяте към почвената смес всеки месец, но спрете подхранването, когато дойде време да ги заемите на открито.

Правилните грижи и поддръжка ще осигурят на вашите рози дълъг и плодотворен живот.  Премахването на клоните и стъблата през пролетта ще насърчи новия растеж, ще създаде по-големи цветове и ще поддържа растението здраво през цялата година.  Ако търсите лесен начин да поддържате градината си буйна и процъфтяваща през цялата година, добавете ежегодното подрязване към рутинните си дейности!

Сладко от рози

В сезона на цъфтящите и ароматни рози няма как да не се изкушим от нещо толкова нетрадиционно, но и уникално вкусно като приготвянето на сладко от… рози. Това е чудесен начин да се насладим на аромата на кралицата на цветята и да запазим нейната наслада в килера за сивите зимни дни.

Най-лесната рецепта е със 100 гр. листенца от маслодайна роза, 300 мл. вода и 150 гр захар и малко лимонена киселина. Измитите листенца се поръсват със захар, за да престоят 2-3 часа. След това се изсипват във водата на котлона, в нея се слага и малко лимонена киселина, която се вари докато започне сгъстяването. Когато е готово, то се съхранява в стъклени бурканчета. 

Научете Как да си направите сладко от рози. Бързо, лесно и вкусно!

Сладкото освен вкусно е и много полезно. То има антибактериални свойства, слабителни свойства и противовъзпалителни свойства. Ако искате да направите по-големи количества вижте в интернет за рецепти и пропорции. Първо за пробва може да започнете с тази рецепта, която ви дадохме, за да свикнете с процеса. 

Как се прави розова вода?

Розовата вода е ароматизирана вода, която се приготвя по специална рецепта: ако я правите в домашна среда, на пръв поглед си мислите, че ще потопите розови листенца във вода. Уви, трябва ви повече търпение и точните инструкции. 
Розовата вода е хидрозолна част от дестилата на розовите листенца от розата дамасцена – страничен продукт от производството на розово масло за парфюми. Можете сами да си направите розова вода, ако имате налични маслодайни рози от вида дамасцена. Ако не, се иползва ароматната червена роза. Водата от рози е прекрасен козметичен продукт, който подобрява външния вид, запазва младостта и придава аромат на кожата.

Рози

Какво ни е нужно

-Различни рецепти можете да намерите онлайн, като най-лесната включва: тенджера от неръждаема стомана.

Материали

Розови листа.

Стъпки:

Стъпка 1

Първо розовите листа се измиват и се поставят във водата в съотношение едно към едно: 500 грама розови листа в 500 милилитра вода, която трябва да се затопли.

Стъпка 2

Когато се видят първите следи от пара, котлонът се изключва и се поставя похлупак.

Стъпка 3

След ден престой в тенджера, водата се прецежда в чисти шишенца. Едното шише се ползва в продължение на седмица, а другите стоят във фризера.

Розовата вода има забележителни свойства: спира лющенето на кожата, премахва стягането и сухота ѝ. Редовното ползване прави кожата гладка и копринена, отпушва порите, омекотява я повишава нейната еластичност. Розовата вода има възстановяващ ефект, възстановява епидермалните клетки, забавя процеса на стареене, възстановява водния баланс и поддържа балансирани PH показателите. 

Как да си направим розово масло

Рози

Розовото масло е едно от най-често използваните масла в медицината, парфюмерията и в други области, които се приоритет на учените. То се използва широко и днес, защото има уникални свойства. Розовото масло е естествено противовъзпалително и антибактериално средство, което може да се приема вътрешно или да се прилага локално за лечение на различни състояния. Разбира се за сериозно лечение, всичко трябва да се прави под контрола на медицинско лице.

Розовото масло е едно от най-често използваните масла в медицината, парфюмерията и в други области, които се приоритет на учените. То се използва широко и днес, защото има уникални свойства. Розовото масло е естествено противовъзпалително и антибактериално средство, което може да се приема вътрешно или да се прилага локално за лечение на различни състояния. Разбира се за сериозно лечение, всичко трябва да се прави под контрола на медицинско лице.

Розовото масло традиционно се свързва с помощ при безсъние, антистрес, неразположения, главоболие. Според много хора то се използва и за силни болки, но това качество още не е доказано научно. То може да се използва върху кожата, при обриви и екземи, но и при лигавиците за облекчаване на симптомите на настинка и грип. Розовото масло има лечебни свойства, които се борят с вирусните инфекции.

Розовото масло е естествен агент против стареене, който помага в борбата с бръчките и стареенето. То е и естествено антимикробно средство, което означава, че има способността да потиска развитието на болестотворни микроби. Това включва гъбички, бактерии, вируси.  

За да се получи истинско розово масло, се отглеждат специални етерично-маслени рози, чиито венчелистчета се използват в промишлени мащаби. От параметрите за производство става явно колко ценен продукт е розовото масло. За производството на 1 кг от продукта, трябва количеството розов цвят, който варира от 3000–6000 кг; но зависимостта е от качеството на самите рози.

В домашна среда може да си произведете розово масло: розовите листенца от червени рози или роза дамасцена се изсипват в стъклен съд със зехтин, загрят до 50 градуса Целзий, колкото да издържи. Два дни тази смес се държи на приятно топло място в дома, след това цветчетата се вадят и се заменят с нови и така поне още 10 пъти. Накрая маслото се прецежда и съхранява в затъмнен стъклен съд. 

Как да си направим парфюм от рози

Парфюмът с етерични масла е един от най-популярните видове парфюми днес.

Той е лесен за приготвяне и издържа много по-дълго от обикновения парфюм. По-голямата част от парфюмите са направени с етерични масла.

Налейте една чаша вода в тенджера и я поставете на котлона. Когато водата заври, вземете листенцата на две червени рози, разрежете всяко листенце на половина и ги хвърлете във водата. Те трябва да се варят в продължение на пет до десет минути, докато водата придобие ясно изразен аромат на рози. Отстранете съда от котлона, добавете една супена лъжица със съдържание на 95 % алкохол.

Безалкохолен парфюм „Maракуя “ рол-он 10 мл

След това можете да излеете получената течност в малка бутилка. Когато парфюмът изстине, можете да го оставите на съхранение и след известно време съдържанието може да се използва за ароматизиране.

на горе