Сред много други, често пъти невзрачни билки, арниката впечатлява не само с красивия вид на златножълтите си цветове, но и със своя характерен аромат.
Лечебното растение арника расте предимно в планините на височина от 800 до 2500 метра. Билката цъфти в зависимост от надморската височина от юни до август. За получаване на тинктура се събират целите цветове. От корена се приготвят хомеопатични тинктури. Действието на арниката е многостранно, което се дължи на състава и. Външно тя действа дезинфекционно, антисептично, противогъбично и заздравяващо раните. Често се използва за лечение на болки в мускулите, натъртвания, изкълчвания, дразнения от наранявания и изгаряния, както и при други оплаквания, причинени от травми и натоварвания.
Прилага се също при лечение на циреи, навяхвания и хемороиди, тъй като подобрява кръвоснабдяването на мястото и това води до бързото оздравяване. При зъбобол се прави гаргара с арника. Вътрешно действа върху сърцето и кръвообръщението. В народната медицина се използва при сърдечна недостатъчност и исхемична болест на сърцето, епилепсия, парализа, бронхит и задух. Вътрешното приложение на билката обаче може да бъде опасно. Затова е добре да се направи консултация с лекар преди нейното приемане, който правилно да дозира медикамента, тъй като ако се използва в по-големи дози, билката може да предизвика тежки отравяния. Поради дразнене на лигавицата на стомаха и червата може да се появи повръщане, диария и кръвотечение. Паралелно с това може да се наблюдава замайване, треперене, сърцебиене и задух. Затова трябва да бъдете много внимателни при използването и. Но за сметка на това, арниката е абсолютно безопасна в хомеопатични концентрации и човек не бива да се отказва от чудотворното и действие.
Хомеопатична тинктура при травми
Арниката помага за бързото и без усложнения лекуване след операции, ако 10 дни преди интервенцията всеки ден се приема арника. Много хомеопатични изследвания показват, че при болезнени счупвания на кости или сътресения на мозъка, а също и при злополуки с открити рани, а след прилагане на арника болките от раните скоро отшумяват и се наблюдава бързо оздравяване. Според наблюденията на специалистите при травми, свързани с удари, може да се избегне подуването и образуването на кръвоизливи, ако компрес с арника бъде поставен върху пострадалото място няколко минути след нараняването. Ако се реагира достатъчно бързо, контузията може да премине неусетно. Ето защо е добре, човек винаги да има под ръка в домашната си аптека препарат с арника.
Външно приложение – мощно въздействие с незабавен ефект
Подкожни увреждания: – Основното приложение на арниката е за външно лечение на подкожни увреждания от всякакъв вид: – контузии, мускулни и сухожилни разкъсвания, премазвания, подкожни кръвоизливи, отоци на тъканите, вследствие счупвания. Бързината, с която тинктурата от арника в правилни разреждания лекува такива увреждания е наистина изненадваща.
Злополуки: – При злополуки, най-често свързани със спортни травми, арниката винаги идва на помощ. Добре е в такива ситуации да се направи компрес от арника като се следват следните стъпки:
1. – Компресът не трябва да се поставя върху отворени рани. Той се нанася само там, където има подкожни увреждания, но целостта на кожата не е нарушена.
2. – Тъй като тинктурата е с 60-80% алкохол, тя никога не бива да се изполва неразредена, а трябва да се разреди с вода в съотношение 1:5.
Компресът от арника се прави по следния начин:
В купа или чаша с вода се смесват 1 супена лъжица тинктура и 5 супени лъжици вода. В течността се потапя парче памук или марля с подходяща големина, така че да е доста влажно, но не и прекалено мокро и се поставя върху пострадалото място. Отгоре са слага лека превръзка, чиято единствена цел е да придържа компреса към засегнатия участък. Когато памукът или марлята изсъхнат, те могат отново да се намокрят отвън през бинта. Но внимавайте, защото ако използвате тинктурата неразредена, може да получите обрив!