Как да комбинираме храните за подобряване на здравето, споделят диетолози. Ако планирате да се придържате към правилно хранене, тогава трябва да знаете не само за ползите от определени продукти, но и за тяхната правилна комбинация. Следвайки няколко прости препоръки, можете да подобрите процеса на храносмилане и благосъстоянието си.
Ако храносмилателната система бързо асимилира храната, тогава количеството на токсините в тялото намалява, рискът от наднормено тегло – също. При преминаване към правилно хранене е необходимо да включите в диетата си лесно смилаеми храни и да ги използвате в правилната комбинация.
Безопасната скорост на отслабване: здравето е в ред и теглото се запазва
Кои растения са опасни за здравето и енергията у дома?
Как билките лесно помагат на здравето
Суперхраните-като лек, здравето е наша отговорност!
Как да комбинираме храните за подобряване на здравето?
Принципът на бързо излизане и бавно излизане:
Комбинацията от продукти е важен момент. Например, ако ядете тост с авокадо, тогава такава храна ще бъде в стомаха 4 часа (това е бързо излизане), а ако замените авокадото с яйце, това ястие ще се храносмила 8 часа (бавно излизане). В последния случай е необходима много енергия за смилането на храната и ако ядете несъвместими храни три пъти на ден, тогава е лесно да си представите в какво състояние ще бъде тялото ви. „Запушеният“ хранопровод провокира и редица други здравословни проблеми – постоянна умора, кожни заболявания, артрит, астма и други.
Правилната комбинация от продукти:
Всички продукти са условно разделени в 5 категории.
Нишестета:
картофи;
тиква;
зърнени храни;
бобови растения;
царевица (варена);
пълнозърнест хляб.
Комбинирайте ги с всички зеленчуци.
- Животински протеини:
млечни продукти;
сирена;
яйца;
месо;
морски дарове и риба.
Съчетават се със сурови и варени зеленчуци, с изключение на нишестените.
- Пресни зеленчуци и билки – комбинират се с нишестета и животински протеини.
- Ядки и сушени плодове – съчетават се със сурови зеленчуци, както и с билки.
- Плодове – могат да се консумират три часа след лека закуска, но не и след готвена храна, за да не се провокира процесът на ферментация. Плодовете се усвояват за половин час, така че след това време можете да ядете всяка друга храна.
Неутралните храни, които се съчетават с всяка категория, различна от плодове, включват:
растителни масла;
масло;
сурови зеленчуци;
подправки;
пчелен мед;
лимони;
горчив шоколад.
Необходимо е да се консумират продукти от различни категории с почивка от три до четири часа. При силно чувство на глад можете да ядете повече храни, принадлежащи към същата категория. Закуската трябва да се състои от леки храни, като плодове или прясно изцедени сокове. А за вечеря можете да ядете готвени ястия, например салати, зърнени храни, сирена и други животински протеини.