Високите токчета са красиви, правят крака на жената да изглежда зашеметяващо, но всяка дама знае за опасността за здравето. Как да решим проблема и какви са най-ефективните лечения ви предлагаме да видите в следващите редове:
Фактори за тяхната поява
Преди да се занимавате с мазоли, трябва да разберете кои фактори водят до тяхното образуване. Трябва да се отбележи, че жените са по-склонни да се сблъскат с този проблем, отколкото мъжете. И това въпреки факта, че дамите се грижат по-добре за краката си и го правят редовно. Основната причина за появата на мазолите е повишеното натоварване на стъпалото, което е придружено от постоянен натиск върху стъпалата и търкането му. Причината за прекомерната физическа активност са преди всичко неудобните тесни обувки на висок ток. Провокиращите фактори за развитието на мазоли включват също наднорменото тегло и плоските стъпала. Хормоналните нарушения, разширени вени, свързани с нарушено кръвоснабдяване на краката, също допринасят за загрубяването на кожата.
Някои учени смятат, че има връзка между болестите на вътрешните органи и мястото на образуване на мазоли. Например, ако се появи палеца може да означава гинекологични проблеми. Ако мазолът е под малкия пръст на левия крак, тогава това е сигнал за проблеми в сърдечно-съдовата система, ако е под десния, най-вероятно говорим за чернодробни заболявания. Грубата кожа на ръба на петите може да показва проблеми със ставите, а на външния ръб на стъпалото може да означава проблем с гръбначния стълб. Мозолите на краката, разпространяващи се от петата до вътрешната част на подметката, показват неизправност в червата.
Ефективни методи и средства за лечение
Първата стъпка в борбата с мазолите е премахването на травмиращия фактор, а именно замяна на тесните неудобни обувки с по-удобни, който да не е повече от 4 см. Също така биха помогнали и ортопедични стелки.
Разбира се, винаги е по-добре да разберете основната причина за появата на мазоли по краката, но това отнема време.
Също така може да потърсите помощ при професионален маникюрист и по-специално за медицински маникюр. Те са преминали съответния курс на обучение знаят какво да правят в такива ситуации.
Лазерното лечение ефективно се бори с мазолите. Така се унищожава втвърдената тъкан бързо и напълно безболезнено, без да оставя следи от лечение. Проблемът изчезва пред очите ви буквално за секунди.
Хирургично отстраняване. В напреднал стадий понякога, мазолите трябва да се отстраняват с хирургическа намеса. Лекарят премаква мъртвата кожа с малък нож, от което не боли, но трябва да бъдете внимателни.
Лечение у дома
Можете също да използвате доказани домашни средства за омекотяване и премахване на мазоли. Например, направете компрес от лук, който е се нарязва на пръстени и се нанася върху възпаленото място. Увийте самото стъпало с превръзка или марля. Обуйте чорап отгоре и си легнете. Сутринта измийте краката с топла вода и внимателно отстранете с пемза мазола. Ако някой не ви допада, то може да го замените с доматено пюре или жълтурчета, които предварително сте пасирали.
Рецепти
Изсипете 2 литра гореща вода в купа, добавете 1 супена лъжица амоняк, сода за хляб и натрошен сапун. Потопете краката си в купата за 30-40 минути. Когато засегнатата област омекне, изтъркайте мазолите с пемза. Като алтернатива можете да запарите краката си в загрята суроватка от кисело мляко. 20-30 минути ще са достатъчни. Компресите могат да се редуват с вани за крака.
Разтворете 20 г сол в литър вода. Потопете краката си в разтвора и задръжте за 25 минути. Подсолената вода ще облекчи болката и паренето, а също така ще направи кожата мека. След това омекотените мазоли могат да бъдат отстранени с пемза или специална четка за крака.