7 Януари – Ивановден
Празници

7 Януари – Ивановден

На този ден Имен ден празнуват, всички които носят имената и техните производни: Йоан, Йоана, Йоанна, Иван, Иванкa, Иванинa, Ивета, Ивелина, Ивана, Ивалина, Ваньо, Ванко, Ванчо, Ваня, Ванина, Калоян, Йовкo, Йовка, Ивайло, Ивайла, Иво, Ивона, Жан, Жанa, Жанка, Яна, Янко, Яне, Деян, Деан.

Всяка година на 7 Януари Православната църква почита паметта на Свети Йоан Кръстител. Празникът е наречен Ивановден.

На Ивановден на трапезата се слага: варена пшеница, боб, компот или ошав, вита баница, кървавица и свински ребра със зеле.

Според народните обичаи кумовете или деверът правят ритуално „къпане“ на младоженците. Ритуалът включва размяна на подаръци, както и размяна на гостуване.

„Той изобличи грешниците и ги призова към покаяние. Той пръв съзря в Исус Божият Син и откри това на хората“ – става дума за Свети Йоан Кръстител.

Земният живот на Йоан има много общо със земният живот на Исус. Двамата били далечни роднини. Майката на Йоан – праведната Елисавета – била сестра на Света Анна, майката на Пресвета Богородица. Подобно на Исус, Господ Бог дал на Йоан малко повече от 30 години земен живот.

Йоан бил истински дар от Господ за родителите си – свещеникът Захария и съпругата му Праведната Елисавета. В крайна сметка той се родил, когато приели, че ще останат бездетни до края на дните си.

И когато Елисавета родила своят син, тя, вдъхновена от Светия Дух, го нарекла Йоан, въпреки че нямала нито един роднина в семейството им с това име.

Служенето, което бе предопределено по съдба на Йоан от Господа, е обхващало три компонента.

Първо, да разобличи греховете на хората.

Второ – Йоан кръщава разкаялите се грешници, като ги потапя във водите на река Йордан. Измиването било символ на очистването от греховете.

Трето – той е трябвало да разкрие за предстоящата поява на Спасителя. Йоан казал на всички: „Аз ви кръщавам с вода, но най-силният от мен идва. Той ще ви посвети в Светия Дух и огън.“

Йоановото кръщение става прототип на християнското кръщение. Това е първото и много значимо тайнство в живота на християнина.

Символиката на Кръщението е, че при потапяне във водата човешкото създание „умира“ за грешния живот и се преражда от Светия Дух за вечен живот.

След смъртта Свети Йоан Кръстител тленното му тяло било взето от учениците му: погребали го град Севастия близо до гроба на светия пророк Елисей. Останките били там почти 1000 години преди Първия кръстоносен поход, когато са открити от кръстоносец.

Мощите му били пренесени в Генуа, а сега те се пазят в специален ковчег от бял камък в манастир „Свети Лаврентий“.

Много години по-късно съдът с главата на Йоан е намерен, когато благочестивият Инокентий решил да построи църква в Елеонската планина. Когато започнали да копаят за основите, хората се натъкнали на съд с главата на Кръстителя.

След това тя изчезнала и никой не я откривал в продължение на едно хилядолетие. Очевидно, тайно пренасяна от едно място на друго. Поради това се смята, че тленни останки от главата на Йоан Кръстител са били разделени на няколко части и сега се съхраняват на различни места по света. По-голямата част се намира в катедрала в Северна Франция.

През м. август, 2010 г. у нас, на остров Свети Иван, край Созопол, при археологически разкопки е намерена кутия с осем лицеви кости. Наши археолози и свещеници твърдят, че тези кости са част от главата на самият Свети Йоан Кръстител.

 

 

Digiprove sealТази статия е защитена от Digiprove © 2022 Happy Woman BG
Tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
на горе