Мечтаете за идеална фигура, но каквото и да правите усилията ви се провалят всеки път? Ако стрелката на кантара не помръдва, има голяма вероятност да допускате грешки в диетата:
Грешка в диетата 1. Не следите размера на порциите.
Мнозина вярват, че ако продуктът е полезен, тогава можете да го ядете в неограничени количества. Това е голяма грешка. Дори здравословни храни като зърнени храни, пълнозърнести тестени изделия или сладки плодове, консумирани без ограничения, могат да обезсмислят всичките ви усилия.
Как да поправя
Купете си кухненска везна и претеглете цялата храна, която ядете.
Изтеглете приложение за броене на калории или водете дневник, за да не надвишавате дневната си доза .
Имайте предвид, че опаковките и таблиците изброяват калории на 100 грама сурова храна, а теглото на суха/сурова и варена може да варира значително. Затова или претеглете продуктите преди готвене, или потърсете готови продукти в таблиците с калории.
Грешка в диетата 2. Не се съобразявате с калоричното съдържание на соса
Много хора предполагат, че малко количество сос не увеличава значително съдържанието на калории в ястието. Всъщност сосовете, закупени от магазина, обикновено са с много калории и мазнини: съдържат около 30 грама мазнини и повече от 300 килокалории на 100 грама. Като добавите 30 грама сос към ястие, консумирате 90 килокалории, повечето от които са наситени мазнини.
Как да поправя
Заменете закупените сосове с натурални подправки. Така намалявате калоричното съдържание на ястията си, без да жертвате вкуса им.
Ако не можете да откажете сосове, изхождайте от принципа на по-малкото зло: вместо кетчуп, купете натурално доматено пюре и заменете майонезата с кисело мляко и сос от горчица.
Грешка в диетата 3. Предпочитате храни с ниско съдържание на мазнини
Нискомаслените млечни и кисело млечни продукти не само не помагат за отслабване, но и ви карат да консумирате повече калории. Последни изследвания проведени от Food & Brand Lab, показа, че етикетът „0% мазнини“ на опаковката кара потребителите да ядат повече продукт и да получат средно с 84 килокалории повече, отколкото когато консумират храни с нормално съдържание на мазнини.
Освен това храните с ниско съдържание на мазнини не дават усещане за ситост, а витамините и минералите им се усвояват много по-зле. В резултат на това не получавате никаква полза и след кратко време искате да ядете отново.
Как да поправя
Купувайте млечни продукти със средно съдържание на мазнини.
Пребройте не само калориите, но и количеството протеини, мазнини и въглехидрати.
Прочетете внимателно етикетите: някои храни с ниско съдържание на мазнини имат добавена захар за подобряване на вкуса, което може да увеличи съдържанието на калории.
Грешка в диетата 4. Предпочитате пържени храни
Растителното масло, използвано в процеса на пържене, значително увеличава калоричното съдържание на ястието.
Как да поправя
Използвайте други методи за готвене: печете храна във фурната или пригответе на пара.
Купете тиган с незалепващо покритие, което ви позволява да пържите без добавяне на масло.
Ако използвате олио за пържене, не го наливайте в тигана от бутилка, а намажете повърхността с четка.
Грешка в диетата 5. Ядете твърде много здравословни сладкиши.
Често се препоръчва да се заменят сладкишите и бисквитките с по-здравословни закуски: ядки и сушени плодове. Да, те са много по-полезни вещества, но и много калории. Например една малка шепа орехи с тегло 30 грама съдържа 196 килокалории, а същото количество фурми – 80 килокалории.
Как да поправя
Отстранете чинията със сушени плодове и ядки от видно място.
Преди да хапнете здравословни закуски, измерете порцията си, претеглете я и пребройте калориите си.
Преминете към здравословна диета и не позволявайте на грешките и илюзиите да отменят всичките ви усилия.