Гергьовден 6 май
Празници

ГЕРГЬОВДЕН – 6 МАЙ

Всяка година на 6 май българската православна църква отбелязва празникът, наречен Гергьовден. Този ден е посветен и на Българската армия.

Легенда за Св. Георги и Св. Димитър 

Кой има ИМЕН ДЕН на 6 МАЙ?

На този ден празнуват всички, които носят най-разпространеното име у нас и техните производни: Георги, Гергана, Гери, Ганка, Галя, Галина, Галин, Ганка, Георгина, Гергина, Гинка, Гиньо, Гиргин, Гиргина, Гоце, Гюро, Гюрга, Гюргелена, Гюргена, Гюргя, Гюра, Гюлка, Жоро, Жори, Жорко.

Какво се слага на гергьовденската трапеза?

По стара традиция на този голям празник се събира цялото семейство, а на трапезата задължително се слага печено агне и обреден хляб (гергьовски хляб). Сервира се дроб-сърма или супа, продукти от млечен произход, варена пшеница, пресен лук и чесън, вита баница, и разбира се – вино за наздраве и берекет.

Кратка история за житието на Свети великомъченик Георги Победоносец.

Свети великомъченик Георги Победоносец е роден през III век в семейство на християни. Постъпвайки на военна служба, Георги изпъквал пред другите с особена интелигентност, необикновена храброст и става един любимец на император Диоклециан (245-313).

Едва 20-годишен той се сдобил с огромно наследство, когато майка му починала. Пред императора той смело се обявил за християнин, за което бил арестуван и жестоко измъчван.

Диоклециан помислил, че Георги е мъртъв, но изведнъж се появил ангел и мъченикът го поздравил, точно както правели воините. Тогава императорът разбрал, че Светецът е оцелял и всички рани, които са му нанесли, са зараснали по чудо.

На 7-ия ден от мъченията той бил принуден да изпие две чаши отвара, която била приготвена от влъхвата Атанасий. От едната чаша Георги трябвало да загуби ума си, а от друга — животът си. Но това не се случило!

Георги извършил няколко чудеса. Благодарение на това много от онези, които станали техни свидетели повярвали в Христос.

Все пак юнакът Георги е бил осъден на смърт. Още същата нощ Христос му се явил насън със златна корона на главата и казал, че го очаква в Рая.

В края на мъченията Диоклециан предложил на мъченика да се отрече от Христовата вяра. Но смелият Георги изрекъл: „Заведете ме в храма на Аполон“.

Съпругата на императора се впуснала в краката на великомъченика, ридаейки, поискала прошка за греховете на съпруга си мъчител. Така тя се посветила в Христовото съзнание. Диоклециан се разгневил и заповядал да отрежат главите на Георги и съпругата му.

Чудесата на Свети великомъченик Георги Победоносец.

Едно от най-известните посмъртни чудеса на Св. Георги е убийството с копие на змия, която опустошила езическия град Гевал в палестинската страна. Светецът се появил на бял кон и пронизал змията с копие, спасявайки принцесата от сигурна смърт.

Чудото за пленен пафлагонски младеж разказва за избавлението на млад мъж, заловен от агаряните в църквата на великомъченик Георги по време на тържеството в деня на паметта на светеца. Той останал една година в плен с агарянския княз и дванадесет месеца по-късно, точно в деня, когато младежът бил заловен от езичниците, по молитвите на бедната му майка пленникът по чудо бил върнат на родителите си. Разказвайки за случилото се, младежът казал: „Налях вино, за да служа на принца, и изведнъж бях вдигнат от светъл конник, който ме качи на коня си. Държах съд в едната си ръка, а с другата държах колана му и сега се озовах тук…“.

Tagged , , , , , , , , , , , , , ,
на горе