Архангелова задушница
Празници

Архангелова задушница

През 2024 година Архангелова задушница се пада на 2 ноември. По традиция на този ден всеки православен храм отслужва литургия в памет на починалите.

Денят е отреден за почит на мъртвите и се основава на вярата в безсмъртието на душата и във възкресението. Според думите на Спасителя вярващите не умират, а преминават при смъртта си от земния във вечния живот.

Църквата е определила съботата за ден на покойните, затова Задушница винаги се пада в шестия ден от седмицата. Близките на починалите посещават гроба им, преливат го с вино и прекадяват с тамян. Прието е за помена да се приготвя „коливо“ – варено, подсладено жито.

Какво е Архангелова задушница?

Архангелова Задушница
Архангелова задушница

Архангелова задушница е денят, в който близките на починалите правят църковен помен за душите на мъртвите си роднини. Този ден е винаги събота, в който те посещават гробовете, палят свещи, оставят цветя, преливат с вино (по стар обичай това се прави от най-възрастната жена в семейството) и прекадяват с тамян. Раздават жито, питка и друга храна за „Бог да прости“ и „Да се намира за мъртвите“.

Преливането с вино започва от към главата на покойника. Символиката на запалените свещи е да бъде светло на безсмъртните души.

Една от задушниците през годината, е Архангелова задушница, Архангелска задушница, Рангелова задушница или Хрангеловото одуше. Поменът винаги се прави в съботния ден преди празника в чест на Архангел Михаил. Това е последната за календарната година, наричана още Голяма задушница.

В гробищният парк, на обща трапеза се нареждат седем вида храна, приготвена от близките в памет на починалите си роднини. Затова първото парче или хапка се слага на земята, а след това се раздава и се казва „Бог да прости“.

В някои части на България се правят, т.нар. раздавки. На близки, приятели, съседи, на дошлите на гроба и в съседство, се раздава храна, вино и други напитки.

Според обичая, раздавката за Архангелова задушница включва варено жито, питка, сладкиш, баница, вино, пилешко, агнешко или друг вид месо, дребни сладки, бонбони, плодове или друг вид храна, която е била любима на починалия.

На този ден може да се извърши и почистване на гроба. Освен преливането му с вода и вино, на него се пали свещ или тамян. Пламъкът на горящата свещ символизира безсмъртието на душата, а тамянът символизира чистотата на молитвите, които близките на починалите отправят в тяхна памет. Задължително на този ден на гробището се носят и цветя, които символизират добродетелите на починалите.

Относно преливане на гроба с вино, по традиция този ритуал се извършва от най-възрастната жена. Правят се три кръга при преливането с червената напитка като задължително се започва от мястото в гроба, където е главата на покойника.

На този ден като на всеки християнски празник, църквата забранява сквернословието, обидите, лъжите, отказването на помощ. На този ден не трябва да се организират празненства. Той трябва да е посветен на почитане на паметта на покойниците. Забранено е и извършването на домакинска работа.

Какво никога не се прави на Архангелова Задушница?

Архангелова Задушница
Архангелова задушница

На тази Архангелова задушница не се раздава постно. Традицията повелява да подадете агнешко месо така, както на празника на Архангел Михаил се правят курбани с агнешко. Не се притеснявайте, ако нямате тази възможност. Може да замените с пилешко, като е важно да е от сърце и с молитва подадено, а не количеството. Християните се придържат към правилото, че всеки дава от това, което има, като житото, виното и хлябът задължително присъстват.

-Не се поздравява по пътя за гробищата или там с обичайните поздрави като „Здрасти“ или „Добър ден“. Поздравът към живите, които срещате, е „Бог да прости“.

-Жените не бива да перат и да подхващат домакинска работа, за да не разгневят душите на починалите. Единственото, което е позволено да се работи на Архангелова Задушница, е свързано с приготвяне на храната за раздаване и за общата трапеза, която е част от традициите за Мъжка Задушница.

-Не се гонят мушички, дошли на общата трапеза за Задушница, тъй като се вярва, че това са душите на починалите близки, които са дошли да ни навестят.

-Не се оставя храна върху или до гробовете на починалите близки. Подавките са за живите, те да споменат починалия, а не за мъртвите. Погрешно в някои части на страната има традиция храната да остава до гроба, след като живите си тръгнат, което само привлича ненужно животни и нито е по канон, нито по църковна повеля.

-Не се започва хранене на обща трапеза за тази голяма Задушница, преди да се остави първата хапка на земята и да се излее първата глътка пак там с думите „Бог да прости“.

-Не се пропуска молитвата, която именно е за душата на починалия, заедно с църковната свещ и тамянът. Другото, което се прави, е за живите, не за мъртвия.ю

-Когато седнем на масата, обичаят е да отделим първата хапка за починалите, да отлеем глътка вино на земята, в памет на непрежалимите ни роднини или приятели.

-Да ги почетем с добра дума, да си разкажем мил спомен и да ги споменем с обич е най-ценният ритуал, който можем да направим на задушница.

-Старите хора казват, че видиш ли мушица или пеперудка да жужи около тебе на този ден, значи душата на покойника е дошла.

Храни за подаване

На Архангелова задушница можете да приготвите или купите всякакви храни за подаване – няма стриктни изисквания какво трябва или не трябва да съдържат.

Християните се придържат към правилото, че всеки дава от това, което има. Единственото условие е в тях да има жито, питка и вино, тъй като житото символизира възкресението на Иисус Христов, а питата и виното – неговата плът и кръв.

Добре е в подавките да има различни видове плодове и сладки. На доста места слагат и парченце салам или кашкавал.

От подавките се раздават на всички, дошли на гроба, а също и на други хора, дошли на гробищата, за да почетат близките си, дори и те да са непознати.

Когато раздавате от храната, трябва да кажете: „Вземете за Бог да прости“ и да изброите име или имена. Когато вземате подавка, отговаряте само с: „Бог да прости!“.

От подавките се носи и в църквата.

Молитва за мъртвите

Архангелова Задушница
Архангелова задушница

На Архангелова Задушница задължително се казва молитва за мъртвите, която може да бъде повтаряна и във всеки друг ден от годината. Ето и текстът на най-разпространената.

„Боже на човеците и на духовете, Ти, който победи смъртта, победи сатаната и дари живот на света. Сам Ти, Боже наш, приеми душите на починалите Твои раби (имената) в светло, прохладно място, там де що няма ни болка, ни тъга, ни сълзи.

Прости им всяко съгрешение, волному и неволному, що са сторили с думи, дела или мисли и като премного благ и човеколюбив Отец ги приеми в Селенията си, тъй като няма човек на земята, който да не е съгрешил.

Само Ти, Боже, си без грях и вечна е правдата Ти и истинно словото Ти.

Защото Ти, Христе Боже наш, си и възкресението и животът на починалите Твои раби (имената на мъртвите) и на Теб отдаваме вечна слава с безначалния Твой Отец и пресвети благ и животворящ Твой Дух сега и завинаги и во веки веков, Амин!“

Как да си приготвите варено жито за Архангелова задушница?

  1. Необходими продукти:
  • Грухана пшеница – 500 гр.;
  • Кората на един лимон;
  • Смлени орехови ядки – 1 ч.ч.;
  • Пудра захар – 1 ч.ч.;
  • Канела – 1 ч.л.;
  • Сол – 1 щипка.
  • Вода около 1,5 л.
  1. Начин на приготвяне:

В подходящ съд изсипете пшеницата и я почистете. След това я измийте добре. Поставете в дълбока тенджера, залейте с вода и добавете солта. Варете на тих огън до пълна готовност. Разбърквайте периодично, за да не залепне.

Изсипете свареното жито върху голяма памучна кърпа. Разстелете го на тънък пласт. Оставете да престои около час, за да се отцеди излишната вода.

Отново сложете пшеницата в подходящ и дълбок съд. С помощта на малко ренде добавете лимоновата кора, смлените или счукани орехови ядки, канелата и пудрата захар. Разбъркайте.

Можете да използвате сосиери, пластмасови или вафлени чашки.

Архангелова задушница

Как да си приготвите питка за Архангелова задушница?

  1. Необходими продукт:
  • Брашно – 700-800 гр.;
  • Жълтък – 1 брой;
  • Кисело мляко – ½ кофичка;
  • Сирене – 1 ч.ч.;
  • Масло – 1 с.л.;
  • Сода бикарбонат – 1 ч.л.;
  • Сол – 1 щипка.
  1. Начин на приготвяне:

В дълбока купа изсипете киселото мляко с угасената сода, щипката сол и маслото. Добавете половината количество от пресятото брашно. С помощта на вилица или дървена бъркалка започнете да смесвате продуктите. Периодично добавяйте от останалото брашно, докато не получите меко тесто. Продължавайте да месите до получаване на мехурчета. Завийте тестото и го оставете на топло, да втасва – около 40 минути. След като си удвои обема го премесете за кратко и добавете сиренето. Оставете да почине още малко.

По ваше желание оформете цяла пита или на парчета.

Поставете върху хартия за печене. Намажете с разбитият жълтък.

Печете до суха клечка в предварително загрята фурна на 170°C, без вентилатор.

Архангелова задушница

Архангелова задушница е израз на християнската вяра в безсмъртието на душата и възкресението на мъртвите. Върху гроба на починалите се пали свещ, която е символ на нашата вяра, а пламъкът напомня за безсмъртието на душите. Тамянът символизира чистата молитва, цветята – добродетелите на починалия.

Архангелова задушница е не само ден на скръб, но и на надежда. Тя ни напомня за цикличността на живота и смъртта, за важността на семейството и за силата на вярата. Чрез отбелязването на този ден ние поддържаме жива паметта за нашите близки и им показваме, че те винаги ще бъдат в сърцата ни.

Digiprove sealТази статия е защитена от Digiprove © 2021 Happy Woman BG
Tagged , ,
на горе