Св. Николай Мирликийски Чудотворец е една от най-важните личности в християнската традиция, а празникът Никулден е свързан с много народни вярвания, обичаи и ритуали, които се изпълняват с голямо уважение и почит.
Вижте защо на Никулден се яде риба
Св. Николай е известен със своите чудеса, доброта и с това, че в народната култура е закрилник на много социални групи — моряци, търговци, деца, бедни и нуждаещи се. Празникът на Св. Николай е значим както в християнската традиция, така и в народните вярвания, които му приписват различни магически сили. На 6 декември имен ден празнуват всички, които носят името Николай, Никола, Николина, Нина и техни производни. Това е един от най-честите именни дни в България и се празнува с голямо уважение към носителите на тези имена. На този ден обикновено се правят дарове и се отправят благопожелания за здраве и късмет.
Св. Николай е считан за покровител на моряците и рибарите, защото, според народните вярвания, той спасявал моряците от бури и потъващи кораби. Тази част от неговия живот е ключова за празника в крайбрежните райони, където морето и риболовът играят централна роля в икономиката. Легендата разказва, че Свети Николай веднъж спасил група рибари, които попаднали в буря, като им се явил и ги успокоил, а след това им заповядал да хвърлят шаран в морето, за да се успокои бурята. Възможността рибарите да преминат през бурята без инциденти и да се върнат безопасно на сушата се смята за знак на Божията помощ и закрила, предоставена от Св. Николай.
В България традицията и обичаите, свързани с Никулден, са разнообразни и варират в различните райони на страната. В някои части на България празникът започва със светена вода и църковни служби в чест на Св. Николай. Важен ритуал е раздаването на хляб и риба на бедни хора, което символизира милосърдието на светеца и неговата помощ за нуждаещите се. В южните райони на България, например, се правят специални обреди, свързани с омоляването на рибата, като обикновено се изпълняват песни за здраве и късмет.
Св. Николай е смятан и за закрилник на децата, а една от най-известните истории за него е свързана с чудото, което направил за три сестри, които били на ръба на бедност и безизходица. Бащата на тези момичета не можел да им осигури зестра, която да им позволи да се омъжат, и в резултат на това те рискували да останат неомъжени и да попаднат в бедствено положение. Св. Николай тайно подхвърлил злато през прозореца на техния дом, за да ги спаси от бедността и да осигури бъдеще за тях. Оттук идва традицията на даровете за децата, която е свързана с празника в много европейски държави, както и обичаят за поставяне на обувки за подаръци от Св. Николай.
Рибата играе важна роля не само в кухнята, но и като символ на християнската вяра. В християнството рибата е символ на Исус Христос, който, според новозаветните текстове, нахранил многобройна тълпа хора с риба и хляб. Освен това, рибата се свързва с тайнството на водата и кръщението. Традиционно, на Никулден рибата се приготвя по различни начини, в зависимост от региона — варена, печена или пържена, но основният избор за празника е шаранът. В някои райони се предпочита и пъстървата, а понякога и сомът.
По време на празника, люспите на рибата се събират и се поставят в портфейла, тъй като се вярва, че те ще донесат късмет и финансово благополучие. Костите на изядената риба се пускат в реката или се закопават в земята, за да донесат плодородие, като обичаят се свързва със земеделските вярвания на хората.
Освен риба, на масата за Никулден често се поднасят и други традиционни ястия. В някои райони се приготвят пълнени чушки, сарми с ориз и зеле, пилаф или други ястия, подходящи за този ден. Важно е, че цялото семейство се събира около масата, за да сподели храната и радостта от празника. Никулден също така има значение като ден на солидарност и благотворителност. Според християнската традиция Св. Николай бил милостив и щедър към всички бедни и нуждаещи се. По този повод, на този ден често се раздават дарове на бедни хора и се организират благотворителни инициативи, които имат за цел да помогнат на тези в неравностойно положение. Освен това, на този ден обикновено се канят гости, и събиранията на семействата са в дух на мир и обич, като споделянето на храна също е акт на милосърдие и внимание към другите.
Друг интересен обичай е, че на Никулден, когато се подготвя рибата за вечерята, понякога се прави специално „ресторантско“ ястие, което се поставя в средата на масата, а всички членове на семейството трябва да се опитат да уцелят сребърната монета, поставена в шарана или в друга риба. Това също е свързано с традицията за привличане на късмет и изобилие през новата година.
Ето и една традиционна рецепта за приготвяне на шаран за Никулден:
Шаран с доматен сос на фурна
Необходими продукти:
- 1 шаран (около 2 кг)
- 5 големи домата (или 1 консерва домати в собствен сок)
- 1 голяма глава лук
- 4 скилидки чесън
- 1 ч.ч бяло вино
- 5 с.л. олио
- 1 ч.л. сушена мащерка
- 1 ч.л. сушен риган
- 1 ч.л. захар
- Сол и черен пипер на вкус
- 1 лимон
- Пресен магданоз за декорация (по желание)
Начин на приготвяне:
Почистете шарана от вътрешности, измийте го добре и го нарежете на порции (ако предпочитате, може да го оставите и цял). Осолете и подправете с черен пипер, а след това го поръсете с малко лимонов сок. Ако използвате консервирани домати, просто ги нарежете или намачкайте с вилица. Нарежете лука и чесъна на ситно. В голям тиган загрейте олиото и запържете лука и чесъна за около 5-6 минути, докато омекнат и придобият златист цвят. Към запържените лук и чесън добавете нарязаните домати, мащерката, ригана и захарта. Оставете да къкри на слаб огън за около 10-15 минути, докато доматите се разпаднат и сосът леко се сгъсти. Подправете със сол и черен пипер на вкус. След това в голяма тава поставете рибата. Залейте я с готовия доматен сос и добавете чашата бяло вино. Ако е необходимо, добавете малко вода, за да има достатъчно течност за печенето.
Печете рибата в предварително загрята фурна на 180°C за около 40-50 минути (в зависимост от големината на рибата и порциите), като периодично поливате с течността в тавата, за да не изсъхне. Когато рибата е готова, извадете я внимателно от фурната и я поставете в чиния. Гарнирайте с пресен магданоз и сервирайте с гарнитура от картофи, ориз или салата. Ако искате по-интензивен вкус, може да добавите към соса малко червено вино и малко каперси. За по-богат вкус можете да добавите и малко маслини в доматения сос.
Тази рецепта за шаран с доматен сос на фурна е вкусна и перфектна за празника Никулден, като символ на традицията за риба и чудесно съчетание от свежи и ароматни съставки.
Никулден е празник, който съчетава дълбоката християнска символика и народните традиции, свързани с морето, риболовството, милосърдието и семейството. Празникът на Св. Николай се почита със специални ритуали, обичаи и ястия, които носят както духовно, така и материално благополучие. Този ден за сближаване на хората в името на добродетелите на щедростта, обичта и състраданието. Честит празник на всички !