6 август - Ден на милосърдието
Празници

6 август – Ден на милосърдието

На 6 август се отбелязва ден на милосърдието. На 6 август си спомняме за първата в света атомна бомбардировка над Хирошима, Япония. Днешният ден е обявен за Световен ден на борбата за забрана на ядреното оръжие и ден на милосърдието. Днес се навършват 78 години от атомните бомбардировки на японските градове Хирошима и Нагасаки. На този ден през 1945 година в Хирошима e взривена първата в историята на човечеството атомна бомба. Градът e превърнат в руини, а хиляди хора умират.

Първите значими битки за България – част 1

Защо 6 август е обявен за ден на милосърдието?

ден на милосърдието
6 август – Ден на милосърдието снимка: Уикипедия

В памет на трагично загиналите 6 август е обявен за Ден на милосърдието и за Световен ден на борба за забрана на ядреното оръжие.

Атомната бомбардировка над Хирошима и Нагасаки е военна операция, проведена от ВВС на САЩ срещу японските градове по време на Втората световна война.В утрото на 6 август 1945 г., американският бомбардировач B-29 „Енола Гей“ хвърля над японския град Хирошима атомна бомба „Little Boy“ (в превод от английски „Малчугана“). Три дни по-късно е хвърлена и втора атомна бомба – „Fat Man“ („Дебелака“), с която е разрушен град Нагасаки.

Изчисляването на човешките жертви от двете бомби е затруднено от няколко фактора – ниска достоверност на записките за населението, правени по това време в Япония, огромното количество жертви, починали малко по-късно или години след бомбардировките, както и стремежът да бъде преувеличен броя на жертвите от японска страна, в зависимост от политическите намерения.Счита се, че жертвите в Хирошима са между 90 000-140 000 души, а в Нагасаки между 60 000-80 000, като болшинството са сред цивилното население.

ден на милосърдието
6 август – Ден на милосърдието снимка: debati.bg

Други източници посочват 330 000 убити, 476 000 ранени и 9 200 000 останали без дом.Световният ден на борбата за забрана на ядреното оръжие има за цел да обедини действия от страна на международната общност за спиране на ядрената надпревара, забрана и премахне на тези ужасяващи оръжия.

През 1945 г. САЩ извършват първата атомна бомбардировка в света над японския град Хирошима по време на Втората световна война (1939-1945). Близо 220 000 души загиват при атомните бомбардировки над Хирошима и Нагасаки (9 август 1945), а над 200 000 умират по-късно от лъчева болест.

В Националния музей „Земята и хората“ в София днес всеки желаещ ще има възможност да види „Камъка за мир“, който е бил част от уличната настилка на моста Айои в Хирошима, намиращ се на 200 метра от епицентъра на атомния взрив.

Хирошима

ден на милосърдието
6 август – Ден на милосърдието снимка: DW

На 6 август 1945 г. е извършена първата в света атомна бомбардировка над Хирошима в Япония по време на Втората световна война от американския бомбардировач B-29 „Енола Гей“. Целта на удара е Япония да бъде принудена да капитулира, с което да се сложи край на войната.

Бомбата, с кодовото наименование „Малчугана“, се взривява в 08:15 ч. на около 600 м. над повърхността и е с взривен еквивалент на около 13 килотона тротил. На място зaгивaт oкoлo 80 000 души, като общият брой на жертвите достига 140 000 души. Зоната на пълно разрушение е в радиус около 1,4 км. Пожарите, избухнали след взрива, засягат около 11,4 км. Този ден на милосърдието е обявен именно, поради тази трагедия.

Нагасаки

ден на милосърдието
6 август – Ден на милосърдието снимка: Марица

Три дни по-късно – 9 август 1945 г. – е извършена атомна бомбардировка и над град Нагасаки в Япония от американския бомбардировач B-29 „Суперфортрес“. Първоначалната цел за бомбардиране е град Кокура, но поради облачност се налага промяна на курса към алтернативната цел – Нагасаки.

Експлозията се случва в 11:02 ч. Градът е изравнен със земята, загиват 39 000 души, а 25 000 са ранени. Бомбата, с кодовото наименование „Дебелака“, е от имплозивен тип с 6.4 килограмово ядро от плутоний-239, с взривен еквивалент от около 21 килотона тротил. Разработена е от армията на САЩ в рамките на Проект „Манхатън“.

На 6 август 1945 г. БТА съобщава:

ден на милосърдието
6 август – Ден на милосърдието снимка: 24 часа

Вашингтон, 6 август 1945 г. /Ройтер/ Преди 16 часа въздушните сили на САЩ хвърлиха най-голямата бомба, използвана досега в историята на войната – атомна бомба, по-мощна от 3000 тона над японската военна база Хирошима. Официално съобщение за това бе направено от председателя Труман.

Новата атомна бомба има по-голяма разрушителна сила от най-мощните използвани досега британски бомби. Председателят Труман съобщи, че два големи завода в САЩ работят за приготвянето на подобни атомни бомби, над които се е работило повече от две и половина години. Труман заяви: „С тая бомба ние сега постигнахме ново революционно разрушително средство в допълнение на нарастващата мощ на нашите въоръжени сили. В сегашната си форма тези бомби сега са напът да бъдат произвеждани, като биват приготвяни все по-мощни форми на тяхното производство“.

Бюлетините на БТА допълват и още подробности за унищожителния потенциал на новата бомба: Лондон, 7 август /Ройтер/ – Хирошима бе избран като пръв военен обект, където бе хвърлена от един американски самолет атомната бомба с 2,000 пъти по-голяма избухлива сила от тази на най-голямата английска бомба, употребявана до сега в историята във водене на войната. Получават се разни сведения относно радиуса на действие на новата бомба.

ден на милосърдието
6 август – Ден на милосърдието снимка: Vesti.bg

Някои говорят, че той е 2 кв. мили, други казват, че той е 100 мили, но официалното съобщение от Вашингтон гласи, че унищожителната сила на атомната бомба действа на повърхността, а не в дълбочина. Американското военно министерство заявява, че съвършено нова химия е трябвало да бъде употребена за съсредоточаване на материала.

Лондон, 7 август /Ройтер/ – Японската осведомителна служба съобщи снощи следното във връзка с първите съюзнически нападения с новата атомна бомба:

При вчерашното нападение над Хирошима, неприятелят е хвърлил бомби от нов тип. В резултат на това нападение, предприето с малък брой самолети „Б 29“, са причинени значителни щети на града“. /БТА/

А ето какви са едни от първите сведения за ситуацията в поразения японски град:

ден на милосърдието
6 август – Ден на милосърдието снимка: БНР

Ню Йорк, 8 август 1945 г. /Ройтер/ В едно предаване на радио „Токио“, заловено тук, се казва, че атомната бомба е изплашила до смърт всичко живо, хора и животни, в Хирошима. В съобщението се добавя, че властите са в невъзможност да установят разрушенията. Градът Хирошима, се казва, е бил катастрофално разрушен.

Лондон, 8 август 1945 г. /Ройтер/ Дописникът на агенция Ройтер в Гуам съобщава, че Пол Типец, пилотът на самолета, който хвърли атомната бомба на Хирошима, се е завърнал и веднага е бил награден с висок орден на въздушните войски. Между другото той е казал: „Много мъчно е да се вярва на това, което ние видяхме“.

Днешният ден на милосърдието е момент, в който трябва да си спомним за всички жертви от тази трагедия.

Как се отбелязва денят на милосърдието?

ден на милосърдието
6 август – Ден на милосърдието снимка: Лайфстайл

Този ден на милосърдието се отбелязва по различни начини в целия свят, като основната цел е да се почете паметта на жертвите на атомните бомбардировки над Хирошима и Нагасаки, както и да се повиши осведомеността относно опасностите и разрушителната сила на ядрените оръжия.

Ето някои обичайни начини, по които Денят на милосърдието се отбелязва:

1. Церемония в Хирошима: Най-значимото събитие се провежда в Хирошима, Япония, където се събира голяма тълпа, за да почете паметта на жертвите. Събитието обикновено включва пускане на хиляди хартиени фенери в небето, известни като „Лампи на мира“, и събиране в Мемориалния парк на мира.

2. Бдения и възпоменателни служби:

Много хора и организации провеждат бдения, възпоменателни служби или други религиозни дейности, за да почетат жертвите на атомните бомбардировки. Тези събития често включват молитви, речи и споделяне на лични истории, свързани с преживяванията на оцелелите.

3. Изложби и образователни програми: Музеи, галерии и културни институции често организират изложби, лекции и други образователни програми, за да образоват обществеността за историята на атомните бомбардировки и значението на Деня на милосърдието. Тези събития имат за цел да информират хората за опасностите от ядрените оръжия и важността на мира и международното сътрудничество.

4. Активизъм и демонстрации:

ден на милосърдието
6 август – Ден на милосърдието снимка: Mediapool

Някои хора и групи използват Деня на милосърдието като възможност да протестират срещу ядрените оръжия и да призовават за ядрено разоръжаване. Това може да включва улични шествия, демонстрации или други форми на активизъм.

5. Медийно отразяване и социални медийни кампании: Много медии отделят специално внимание на Деня на милосърдието, като публикуват статии, документални филми и други материали, свързани с атомните бомбардировки и техните последици. Социалните медийни платформи също често са домакини на кампании, използващи хаштагове, за да насърчат диалога и осведомеността относно проблемите на ядреното разоръжаване.

6. Лични действия:

ден на милосърдието
6 август – Ден на милосърдието снимка: История на медицината и фармацията

Индивидите могат да отбележат Деня на милосърдието, като участват в разговори за мир със семейството и приятелите си, разпространяват информация за Деня на милосърдието в социалните медии или предприемат малки стъпки, за да намалят собствения си въглероден отпечатък и да допринесат за каузата на опазването на околната среда.

Не забравяйте, че целта на този ден на милосърдието е да ни напомни за ужасите на войната и разрушителната сила на ядрените оръжия, както и да вдъхнови всички нас да работим за свят без ядрени оръжия и пълен с мир и разбирателство.

Защо отбелязваме този ден?

ден на милосърдието
6 август – Ден на милосърдието снимка: Без лого

Спомен за трагедията: Атомните бомбардировки през 1945 г. са едни от най-ужасяващите събития в човешката история. Хиляди загинаха, а оцелелите носят белезите на радиацията до днес.

Призив за мир: Денят на милосърдието ни напомня, че ядрените оръжия представляват огромна заплаха за човечеството. Той ни призовава да работим за един свят без ядрено оръжие, където мирното съжителство е приоритет.

Състрадание към страдащите: Този ден на милосърдието е посветен на всички жертви на войните и тероризма.

Важно е на този ден да почетем жертвите от тази голяма трагедия, която ще помним вечно!

Tagged , , , ,
на горе