На 1 август се дава началото на Богородичния пост. През този период Църквата и християните се подготвят за празнуването на Преображение Господне (всяка година се чества на 6 август) и Успение на Пресвета Богородица (15 август).
Празникът Успение на Пресвета БогородицаУспение на Пресвета Богородица, който е предшестван от пост, напомня на вярващите за деня на смъртта на Мария, майката на Христос. Важно е да се разбере, че в този случай, разбира се, не се празнува самото събитие на смъртта, а моментът на преход от земния живот към вечен, небесен живот. Вярва се, че с молитвите си Богородица се застъпва пред Бога за хората.
Постът има строг характер, което се обяснява с голямата любов и почит, която отдават православните християни към Света Богородица.
Исторически данни за Богородичния пост
Историческите данни сочат, че Богородичният пост е въведен сравнително късно (имайки предвид другите три поста). В началото постът е бил разделен на две – първо християните постили за празника Преображение Господне, който предшества празника Успение на Пресветата Майка. Този първи пост е продължавал пет дни – от 1 до 5 август, като на самия празник Преображение Господне (6 август) се е разрешавало приемането на месна храна. По сведения на свети Атанасий Велики, самодържецът Лъв Философ забранил това и свързал двата поста, като утвърдил на празника Преображение да се приема само риба.
През Богородичния пост е забранена употребата на месо, млечни продукти и яйца. Може да се употребява растителна храна с олио. Риба се разрешава на празника Преображение Господне (дори ако се случи в сряда и петък).
Ако празникът Успение Богородично се случи в сряда или петък, се разрешава приемането на риба.
Какъв е смисълът на постите?
По време на Богородичния пост смисълът на постите е в отказването от пороците и греховете ни.
Постите в Православната църква са въведени, за да ни помогнат да се усъвършенстваме духовно. Да се покаем за лошите си дела, да ги анализираме и чрез тайнствата Изповед и Причастие да получим прошка от Бога.
Днес, обаче, мнозина възприемат постите като средство за отслабване, други пък постят „за здраве“. Настина, постите може и да са здравословни, а може и да се отслабне от тях. но техният смисъл съвсем не се състои в това, а в отказването от пороците и греховните ни наклонности. Лишаването от определен вид храни пък е лишаване от любов, смирение и послушание към Отца ни. Покаянието и молитвата са основните добродетели по време на пост. Ако не постигнем покаяние, то напразно бихме лишавали тялото си.
Мнозина днес казват: „Защо да постя, след като постоянно се лишавам?“ Това обаче е твърде неправилна констатация от типа на „Защо да се храня, след като пак ще огладнея“. Но понеже постът е духовна храна, то не бива да се лишаваме от нея. Не бива да лишаваме душата си от очистване, от осъзнаването на греховете си. Те и бездруго вредят най-вече на нас самите. Пречат ни да постигнем по-пълноценен, разумен и здравословен живот, като вместо това генерират у нас напрежение, безпокойство, неудовлетвореност, нервни кризи, себеупрекване.
Друг неправилен пост, който не носи нищо добро, е външният пост. Иисус ни съветва:
„Кога постите, не бивайте намръщени като лицемерците, защото те си правят лицата мрачни, за да се покажат пред човеците, че постят. Истина ви казвам, те получават своята награда. А ти, кога постиш, помажи главата си и умий лицето си, та да се покажеш, че постиш не пред човеците, но пред твоя Отец, Който е на тайно; и твоят Отец, Който вижда в скришно, ще ти въздаде наяве.“ (Мат. 6:16-18)
За да бъдат постите ни истински полезни и спасителни, нека се покаем от любов. Да не осъждаме никого, а с чисто сърце да помолим Бог да ни дарува да открием, анализираме и изповядаме онези дела, които водят до отдалечаване от Всеподателя. И тъй „Светило за тялото е окото. Затова, ако твоето око бъде чисто, и цялото твое тяло ще бъде светло“
Почитаме Св.мъченици 7 братя Макавеи. Св. Соломония. Св. Елеазар
Днес освен, че започва Богородичния пост православната църква почита светите мъченици 7 братя Макавеи, майка им св. Соломония и учителя им св. Елеазар.
Било време, когато Йерусалим бил завладян от сирийския цар Антиоп Епифан. Много юдеи били избити. Други били откарани в робство. Трети останали, за да отстояват законите, дадени им Господа чрез словото на Моисей.
Сред тях бил и боголюбивият старец Елиазар. Като пръв законотворец и радетел на правата вяра, Антиоп решил да изпита стареца, като го принудил да яде свинско месо от жертвоприношението. Светият човек отхвърлил повелята на царя и заради тази своя дързост понесъл големи страдания. Накрая мъченически умрял, като оставил на своя народ примера на непоколебимата вяра и твърдост.
Добродетелният Елиазар бил последван от седем негови ученици и тяхната благочестива майка. Те били от рода на Макавеите.
Оттогава всяка година на 1 август църквата споменава паметта на героите от Макавееви род.
Защо почитаме св. мъченици 7 братя Макавеи. Св. Соломония. Св. Елеазар?
Почитаме светите мъченици 7 братя Макавеи, майка им Соломония и учителя им Елеазар, защото те са ярки примери за вяра, смелост и непоколебимост в лицето на гоненията. Техният живот и мъченическа смърт са ни оставили богато духовно наследство и ни вдъхновяват да бъдем верни на своите убеждения, дори когато това означава да пожертваме всичко.
Защо са толкова важни за нас?
Символ на вярата:
Те са отказали да се отрекат от вярата си в единния Бог и да се поклонят на езическите богове, дори под заплаха от мъки и смърт. Това ги превръща в икони на вярата и ни напомня за важността да останем верни на своите убеждения, независимо от обстоятелствата.
Пример за смелост: Седемте братя и майка им са издържали ужасни мъчения без да се пречупят. Тяхната смелост ни показва, че човешкият дух е по-силен от всяка физическа болка и че можем да преодолеем страха, когато сме убедени в правотата на каузата си.
Вдъхновение за борба за свобода: Макавеите са се борили за свободата да практикуват своята религия и да живеят според своите убеждения. Тяхната история ни напомня за важността на борбата за свобода и справедливост.
Пазители на традициите: Те са защитили юдейските традиции и са се противопоставили на опитите за налагане на чужда култура и религия. Това ги прави символ на важността на опазването на културното наследство и традициите.
На какво ни учат?
Да бъдем верни на себе си: Историята на Макавеите ни учи, че е важно да бъдем верни на себе си и на своите ценности, дори когато това е трудно.
Да не се страхуваме от страданието: Тяхната мъченическа смърт ни показва, че страданието може да бъде смислено, ако е в името на по-висока цел.
Да се борим за справедливост: Макавеите са пример за това, че всеки от нас има отговорност да се бори за справедливост и да защитава правата на другите.
Защо празнуваме този ден?
Празнуването на деня на Светите мъченици 7 братя Макавеи, майка им Соломония и учителя им Елеазар е начин да отбележим тяхната памет и да се поклоним на тяхната вяра и смелост. Това е ден, в който се замисляме за собствения си живот и за това какви ценности са важни за нас. Това е ден, в който се вдъхновяваме да бъдем по-добри хора и да живеем по-смислен живот.
И накрая, важно е да отбележим, че историята на Макавеите е не само религиозна, но и национална. Тя е символ на борбата на юдейския народ за своята идентичност и независимост. Този ден по време на Богородичния пост е изключително важен за всички нас.
Водосвет
На този ден освен началото на Богородичния пост се извършва водосвет, който е специален молебен, придружен от освещаване на вода. Водата, осветена по време на водосвета, се смята за лековита и се използва за благославяне на домовете, хората и предметите.
Защо е важен този ден?
Духовна подготовка: Водосветът и началото на поста са свързани с духовната подготовка на вярващите за предстоящите празници. Водата символизира очистването и обновлението, а постът – вътрешното усъвършенстване.
Памет за мъчениците: Почитането на светите мъченици ни напомня за важността на вярата и верността на своите убеждения, дори в най-трудните времена.
Почит към Богородица: Богородичният пост е израз на почитта на вярващите към Пресвета Богородица и е свързан с молитви за нейното застъпничество.
Какво означава това за нас?
Възможност за духовно обновление: Този ден ни дава възможност да се замислим за духовния си живот, да се покаем за греховете си и да се обърнем към Бога с молитва.
Вдъхновение за добродетел: Животът и мъченичеството на седемте братя Макавеи ни вдъхновяват да живеем по-добре и да се стремим към добродетел.
Укрепване на вярата: Постът и молитвите ни помагат да укрепим вярата си и да задълбочим връзката си с Бога.
В заключение, 1 август е ден, който ни напомня за важни духовни ценности и ни дава възможност да се свържем по-дълбоко със своята вяра.
Кой празнува имен ден днес?
Днес, освен началото на Богородичния пост имен ден днес празнуват всички, които носят имената Макавей, Здравко, Здравка.
Честит празник на имениците! Бъдете живи и здрави!