Град Пазарджик е разположен на двата бряга на река Марица. Той е важно средище на културата и историята в Южна България. В града има около 150 паметници на културата. Интересно място, което има забележителности, включени в 100-те национални туристически обекта. Прекрасна дестинация за разходка през почивните дни. Градът се намира на около 100 км от София, ако се движите по магистрала Тракия и само на 40 км от Пловдив.
Близостта до двата големи града прави Пазарджик желана дестинация за туризъм и отдих.
Градът се отличава с китните улички с много магазини. В миналото Пазарджик е бил голям търговски център. С тази дейност е свързно и името на града – Пазарджик. Важно място за обмен на стоки, търговия и разпространение на занаяти. Наставката „джик“ в името означава „малък“ на турски.
Центърът на града е красив и заобиколен от много забележителности.
Топ 6 на най-красивите места в България през зимата
4 енергийни места, които да посетите в България
5 красиви места в България: кои градове да посетите
Ето кои са впечатляващи места в сърцето на Пазарджик:
Часовникът и Старата поща
Сградата на Старата поща е построена от известния архитект Петър Койчев през 1911 година. Сградата има Часовникова кула, която работи и днес. През 90-те години е застигната от пожар, но с помощта на пазарджишката общност, сградата е възстановена. Намира се на площад „Константин Величков“, в близост до Драматичния театър и фонтаните.
Регионален исторически музей –Пазарджик
Историческият музей е създаден през 1911 година и е включен в 100-те национални туристически обекта. В него има различни отдели, повечето от Обща история. Включени са Археология, История, Етнография, Нова история. Експозициите са интересни, с акцент Пазарджик и региона. Музеят се помещава в една сграда с Градската художествена галерия. В двора на музея са разположени група от скулптури. В изложените експонати има интересна археологическа сбирка с керамични съдове на бесите. На втория етаж има зали с експозиции за участието на революционери от региона в националноосвободителните борби, Априлското въстание, градски бит, култура, индустрия. Интересни са светещите карти, които показват пътя на търговията в епохата на Възраждането.
Арт – кафе „Галерия“
Приятно място в центъра на Пазарджик, където може да изпието едно кафе или капучино. Това е кафе – галерия, в което може да съчетаете среща с приятели и разглеждане на картини на известни художници. Приятна обстановка, в която изкуството и отдиха се срещат. Тук може да са насладите на изобразителното изкуство и да поговорите с приятели.
Драматично-куклен театър „Константин Величков“
Драматичният театър в Пазраджик е един от най-старите театри в страната. В момента той е обединен с кукления театър. Постановките, които са се играли тук: „Албена“ на Йордан Йовков, „Януари“ от Радичков, „Както ви харесва“ – Шекспир, „Вампир“ – Антон Страшимиров и „Римска баня“ на Станислав Стратиев. В Драматичен театър Пазарджик са играли актьори като Катя Паскалева, Невена Коканова, Георги Калоянчев, Илка Зафиров, Георги Черкелов и др.
Театърът се намира на центъра, в близост до Часовника и Регионалния исторически музей. Пред него е разположена красива каскада от градски фонтани, които допълват красивия пейзаж в сърцето на града.
Синагогата
Синагогата е еврейски храм, който ни връща в миналото. Архитект на сградата е Ставри Темелков, който е от Брациговската строителна школа. Архитектурата и украсата на сградата показват смесица на традицията с необароков стил, с която се отличава Българското Възраждане. Таванът има богата декорация. пространството вътре е продиктувано от специфичните канонични изисквания. Сградата голям брой прозорци. Синагогата е паметник на културата и запазена в добро състояние.
Друго интересно място в Пазарджик е пазарът. В момента той е обновен и носи само лек спомен за далечното минало. Търговията продължава да се развива и днес и да носи приходи на жителите на града.
Интересен факт за името на града е старото име Татар-Пазарджик. Много хора са идвали тук да пазаруват и разменят стоки. Едни от първите заселници били татари, които охранявали пазара и били изпратени от султан Баязид II. Така името на града първначално е било Татар Пазарджик. През 1934 година, когато има преименуване на градовете, името Татар отпада.
Заключение
Разнообразните природни дадености, географското място, което заема региона, превръщат Пазарджик в център на история и култура. Известен е още в антична древност на траки, гърци и римляни като богато културно средище.
В областта с открити много светилища – край село Огняново, светилището на Асклепий – село Паталеница. А край село Синитово се намирало тракийското селище Бесапара, което е било главен град на бесите и част от пътя Сердика – Филипопол.
Богат на история и култура, Пазарджик е водещ център в региона и място за разнообразен туризъм.