На 20 януари, всяка календарна година, Българската православна църква чества паметта на свети Евтимий Търновски (преподобни Евтимий Велики). Свети Евтимий Търновски е живял през пети век. Тази свята личност е имала голям принос за културното развитие на българската държава.
20 януари – свети Евтимий Търновски. Кой има имен ден на 20 януари?
На 20 януари имен ден празнуват всички, които носят имената и техните производни: Евтимий, Евтими, Евтим, Евтимия, Ефтимия, Ефтимий, Ефтими, Ефтим и т.н.
1 Февруари – Трифоновден + легенда
2 февруари, Сретение Господне и Петльовден
20 януари – свети Евтимий Търновски
Според някои източници думите: „Не бой се, народе-мъченик, вярвай в Божията правда и милост! След Голгота иде Възкресение!“, са изречени от патриарх Евтимий Търновски малко преди Търново да попадне в ръцете на Баязид.
Днешният ден е известен и под следните наименования: Петльовден, Ихтим, Петеларовден или Петларовден. Още по самото име се разбира, че този ден е посветен на петела. Във всяка къща, където е имало деца момчета е било задължително на този ден да се заколи петел.
Според съществуващите сведения патриарх Евтимий Търновски е роден около 1327 година в някогашната българска столица Велико Търново. С произход от знатен български род. Светецът бил дълбоко посветен и отдаден на вярата. Водил изключително благороден живот. След, което се е отдал на отшелнически живот като се е присъединил към монашеското братство на Теодосий Търновски.
Още в младежка възраст Евтимий Търновски отива в Килифаревския манастир. Някога манастирите са били основни духовни средища и книжовни центрове.
Безспорно свети Евтимий Търновски е бил една от най-ярките личности част от светите предстоятели на Българската православна църква, а именно архиепископи и патриарси.
За времената, на които Евтимий е бил съвременник той е бил изключително умен. Получил образованието си във Византия. Завръщайки се в Родината си, той се усамотява в една пещера, недалеч от Велико Търново и се посвещава на вярата, отдавайки на отшелнически живот.
На по-късен етап той построява църквата – “Св. Троица”. Постепенно, с времето, мястото се превръща в средище на последователни и съмишленици. По този начин свети Евтимий Търновски става основател на Търновската книжовна школа.
Свети Евтимий Търновски е избран за търновски патриарх
През 1375 г. Евтимий е избран за Търновски патриарх, но това не му пречи да продължава да развива своето книжовно дело.
Когато столицата – Търново пада под турско робство Патриарх Евтимий е един от последните защитници на българската духовност и един от последните радетели на българската държава. Поради това той е бил осъден на смърт от османската власт.
Според легендата, когато дошло време присъдата да бъде изпълнена и палачът тръгнал да му отсече главата, невидим сила на мига парализирала ръката му, а мечът паднал на земята сякаш не бил държан от човешка ръка. Тъй като смъртната присъда не могла да бъде изпълнена Търновския патриарх Евтимий бил затворен. Душата му напуснала материалното тяло през 1402 г., след което бил канонизиран за светец.
Праведният живот, който е водил служил за пример на много хора, въпреки че в съвременните учебници по история информацията е съвсем оскъдна или липсва.
В кукленския манастир „Св.Св. Козма и Дамян” стават чудеса, психичноболните оздравяват