В тези ледени дни можете да я хапвате профилактично – гореща, ароматна пилешка супа, срещу вируси, стрес и за добро настроение.
Като любител на супите, през зимата особено често приготвям пилешка, така, както са ме учили мама и баба. Но експериментаторският ми дух често кривва от „правата кулинарна пътека“ в ровене по чуждестранни сайтове и фейсбук групи, в търсене на нови вдъхновения или пък интересни варианти на познати неща. Така, без да искам, стигнах до рецептата за гръцката „авголемоно“ супа. В превод αυγολέμονο означава „яйце и лимон“.
Стана ми интересно, защото мъжът ми е грък, редовно приготвям някои от любимите му неща, но никога не беше споменавал за подобна рецепта. Това, което ме запали да опитам тази супа, беше изключителната й простота откъм съставки, а аз обожавам обикновените, простички, но вкусни манджи, с по няколко продукта.
Решено – сторено: след един бърз „тегел“ до магазина, на кухненската маса подредих следните продукти за авголемоно супата:
Парче пилешко филе – 1/2 от пеперудата
2 пилешки бутчета
ориз – чаша от около 200 мл
3 яйца
2 лимона
Бучка краве масло
Сол, черен пипер
И така – вземате тенджера, поставяте подсушеното месо и го заливате с около 3 литра вода. Слагате да заври, като много внимавате навреме да махнете пяната – това е много важно! Ако пропуснете, ще се наложи да прецедите бульона, защото трябва да е бистър, без „парцалчета“, които плуват вътре. Вари се на тих огън. След като месото е готово, се изважда и се нарязва на ситно. Връща се обратно в бульона, добавя се сол на вкус, измитият ориз и се оставя да поври още малко – докато оризът се свари. Махате тенджерата от котлона, добавяте бучката масло и се заемате с най-важната част – застройката на вълшебната супа.
Яйцата и сокът от лимоните се разбиват в купичка с помощта на телена бъркалка. След това бавно и внимателно започвате да добавяте от врелия бульон, като бъркате енергично. Когато в купичката със застройката имате достатъчно гореща смес, бавно, на тънка струя я изсипвате в тенджерата, като непрекъснато бъркате, за да не се пресече супата. Добавя се черен пипер.
Сервира се гореща, с още лимон, а ако добавите няколко филии препечен хляб, се превръща в поезия.
Когато я сервирах на мъжа ми, изненадата му беше огромна: „Любов, това е супата от детството ми! У нас я правят, когато някой е болен. Майка ми казваше, че тази супа лекува всичко и аз й вярвах, защото след една купичка, по магически начин оздравявах.“ И така една пилешка супа отключи куп хубави спомени от детството и попадна завинаги в кулинарния ми тефтер.
Разбира се, че не е нужно да сте болни, за да се поглезите с авголемоно. В тези ледени дни можете да я хапвате профилактично – гореща, ароматна пилешка супа, срещу вируси, стрес и за добро настроение.
И на финала – още една тайна: ако (случайно) престои до следващия ден, спокойно можете да я ядете и студена – и така е невероятно вкусна!