И така, въоръжени с увереност и решителност, имайки предвид поговорката: „Както започнете деня, така ще го прекарате“, решихте да правите упражнения сутрин …
В тази статия ще се съсредоточим върху комплекси упражнения за възрастни и деца, ще разгледаме някои практически и теоретични аспекти, свързани с физическата активност сутрин.
Аргументи „за“ или защо трябва да правите упражнения сутрин
Г. Ландри, фитнес треньор и автор на програми за отслабване с висока интензивност, твърди, че един от важните елементи на добрата форма са сутрешните упражнения. Редовните упражнения помагат, според него, да отслабнете и да подобрите общото състояние на организма.
Той определя 10 причини, поради които трябва да правите сутрешни упражнения:
- Повече от 90% от хората, спортуващи сутрин, подобряват представянето си в спорта.
- Сутрешните упражнения допринасят за „скок“ в метаболизма, в резултат на което тялото изгаря повече калории на ден.
- Правейки упражнения, човек получава заряд на жизненост и енергия.
- Много хора казват, че сутрешните упражнения им помагат да регулират апетита си през деня.
- Сутрешните упражнения помагат да се събуди тялото. С течение на времето циркадният ритъм се адаптира към този модел и човекът се чувства по -добре.
- Правейки упражненията, ние ставаме по -дисциплинирани.
- Изследванията показват, че физическата активност стимулира умствената дейност.
- С правенето на 10-минутна гимнастика сутрин може да поддържате тялото си във форма.
- В резултат на тренировките физиологичните процеси в организма ще работят по-добре, което ще доведе до цялостно подобряване на благосъстоянието.
- Просто се опитайте да правите упражнения сутрин и ще видите колко е страхотно.
Популяризиран от филмите, джогингът сутрин се възприема от мнозина като най -добрата алтернатива на упражненията. Кое е по -полезно и по -добро – упражнения или сутрешен джогинг, ще оставим всеки сам да реши, има достатъчно материали в интернет по тази тема. Несъмнено тичането е полезно, но не за всеки, а и тези, на които не е противопоказано, трудно ще се пренастроят да бягат сутрин, защото изисква много усилия, сила на волята и време.
Освен това се водят дискусии кога е най -доброто време за бягане, дали сутрешното бягане не е вредно. Но ако сте решени да бягате сутрин, ето някои факти и препоръки:
Има мнение, че сутрин въздухът е по -чист, което означава, че бягането по това време е по -полезно.
Благодарение на бягането тялото се насища с кислород, мускулите и ставите се тонизират, метаболитните процеси са по -активни.
Тези, които тичат сутрин, понякога са по -малко склонни да страдат от безсъние. Доказан е положителният ефект от бягането върху сърдечно -съдовата, нервната и дихателната системи. По време на бягане участват почти всички мускули на човек.
Бягането помага за укрепване на имунната система. С потта се отделят и натрупаните в организма токсини.
Бягането е сериозно упражнение и необучен човек може да получи травма. Ако има някакви медицински противопоказания, най -добре е първо да се консултирате с Вашия лекар. Също така винаги правете загрявка.
Бягането е чудесно за тези, които искат да отслабнат. И така, при едночасово бягане със скорост 10 км / ч, мъж с тегло 80 кг „изгаря“ повече от 800 ккал.
Маршрутът и оборудването са от голямо значение. Трябва да бягате там, където има дървета – в горска насаждение, в парк. Дрехите трябва да са удобни и да не ограничават движението ви. Обувки – по размер и с мека подметка.
Комплекс сутрешни упражнения
Въоръжени с увереност и решителност, имайки предвид поговорката: „Както започнете деня, така ще го прекарате“, решавате да правите упражнения сутрин. Има много упражнения, можете да ги комбинирате и да изпълнявате в произволен ред. Нека се спрем на някои важни аспекти, които трябва да бъдат научени преди започване на упражненията.
- Не тренирайте веднага след събуждане. Станете, изпийте чаша вода, измийте лицето си, разтегнете се и след това започнете да спортувате.
- Тялото сутрин все още не е готово за големи натоварвания. Изпълняваните упражнения трябва да са плавни и да не съдържат резки движения. Опитайте се да дишате равномерно и спокойно по време на тренировка.
- Оптимално е да правите аеробни упражнения и упражнения със собствено тегло сутрин.
- Изпълнете всяко упражнение 8-10 пъти. Опитайте се да спортувате ежедневно.
Упражнения:
За шията:
завъртане на главата наляво и надясно; наклони напред -назад.
За раменете и ръцете:
ротационни движения на раменете последователно и заедно; въртене с прави ръце, описващи кръг; имитация на плуване, въртене със свити в лактите ръце в различни посоки.
За торса:
краката на ширината на раменете, изпълнявайте плавни наклони напред, опитвайки се да докоснете пода с длани; с ръце на талията, завъртете таза с леки кръгове напред в двете посоки.
За краката:
редуващи се махове на крака напред -назад; клякане без повдигане на петите от пода; повдига на пръстите на краката.