Костенурките са абсолютно невероятни същества. Знаете ли, че морските костенурки могат да задържат дъха си за пет часа, а някои плуват почти маратон всеки ден? Може просто да се чудите, има ли нещо, което те не могат да направят? Е, да… ако са океанска костенурка, не могат да се приберат в черупката си! Прочетете за други интересни факти за костенурките и открийте костенурка, която прилича на алигатор.
8 невероятни факта за таралежите
Очарователни факти за делфините, които ще ни накарат да ги заобичаме още повече
Забавни и интересни факти за жирафите, които трябва да знаете
Емил Кошлуков: Ето защо Канал 4 обяви как Фейсбук вече ще ви таксува по 4,99 долара
8 невероятни факта за костенурките
1. Зелените морски костенурки са това, което ядат!
Зелените морски костенурки са уникални сред морските костенурки с това, че са предимно тревопасни, хранещи се предимно с морски треви и водорасли. Тази диета е това, което придава на хрущялите и мазнините им зеленикав цвят (а не черупките им), откъдето идва името на костенурките.
2. Морските костенурки снасят яйцата си в гнездо, което копаят в пясъка със задните си плавници. Групата яйца се нарича съединител.
Те обикновено снасят 100-125 яйца на гнездо и ще гнездят няколко пъти, с интервал от около две седмици, в продължение на няколко месеца. Веднага след като яйцата се излюпят (приблизително 2 месеца по-късно), излюпените изкопават гнездото си. Този процес на костенурките обикновено отнема няколко дни. След като изплуват, малките костенурки бързат към морето и се отправят към открития океан. Морските костенурки са изправени пред много заплахи, но тези, които оцелеят, за да станат възрастни, са на десетилетия.
3. Температурата на пясъка е много важна.
Полът на морските костенурки, подобно на много други костенурки, се определя от температурата в гнездото. При по-ниски температури на инкубация се излюпват мъжки пилета, а при по-високи температури на инкубация се излюпват женски. Температурите, които варират между двете крайности, ще доведат до смесване на мъжки и женски излюпени малки.
Костенурките са много интересни животни.
4. Кожестите костенурки обичат желе
Кожестите костенурки са желатинови, което означава, че ядат медузи. Гърлата им са приспособени да изпиват хлъзгавите жилещи желета, с обърнати назад шипове, което го прави еднопосочно пътуване с желе. Лошата новина е, че под водата една найлонова торбичка може да изглежда точно като медуза, а костенурките ги изяждат по погрешка.
5. Малките костенурки се сблъскват с препятствия от хищници
Животът е труден за малките костенурки. Те се излюпват от гнезда на плажа, след което се състезават към водата. Между тях и океана лежат раци, птици, гущери и други гладни същества. Но това е само началото. Костенурките бебета знаят, че шансовете са против тях, така че когато попаднат във водата, те плуват възможно най-далеч и бързо от брега в продължение на дни. Не е лошо за първото им потапяне.
6. Морските костенурки говорят помежду си, преди да се излюпят
Хората смятаха, че костенурките не издават звуци. Но сега знаем, че това просто не е вярно – морските костенурки разговарят помежду си още преди да са се излюпили. Докато все още са в отделните си яйца, костенурките общуват помежду си, като издават звуци. Изследователите вярват, че правят това, за да координират времето си на излюпване.
7.Те не могат да напуснат черупката си
Костенурките са влечуги от разред тестодини. Телата на всички са затворени в костни черупки. Горната черупка се нарича карапакс, а долната – пластрон. Костните черупки се развиват от техните ребра и гръбначен стълб. Горната и долната черупки се съединяват, за да образуват скелетна кутия. Костенурката никога не може да напусне черупката си. Корубата на костенурката е изградена от кости и хрущяли, които са неразделна част от нейното тяло.
8.Морските костенурки не могат да приберат главата си
Някои костенурки могат да приберат крайниците и главата си в черупката си, когато са изправени пред опасност. Въпреки това, морските костенурки не могат да приберат главите или плавниците си в черупките си. Тази неспособност може да се е развила, защото не трябва да се защитават от хищници във водата. Видовете костенурки, които могат да прибират главите си, се разделят на две големи групи: „костенурки със страничен врат“ и „костенурки със скрит врат“. Тази категоризация се основава на начина, по който главата се прибира. Костенурките със скрит врат прибира главата си право назад в черупката си, докато костенурката със страничен врат сгъва врата си на една страна, докато го прибира.