7 правила за независимостта на детето
Психология

7 правила за независимостта на детето

7 правила за независимостта на детето, посочват психолози. Темата за детската независимост е едно от водещите запитвания към детския психолог. Родителите се тревожат, притесняват и ядосват, когато в един момент открият, че детето им никога не става самостоятелно.

Те се оплакват: „Детето ми не иска да учи“, „Категорично отказва да ме пусне“, „Синът ми не може да направи нищо сам“, „Дъщеря ми няма отговорност, ако не стоя над главата й и не повтарям по 150 пъти, тя не прави нищо…“

Тези и много други фрази чуват психолозите много често. И наистина, защо се оказва, че някои деца сами спят и учат добре, докато на други им трябват много часове за лягане и уроци със сълзи? Как можете да помогнете на детето си да стане самостоятелно?

7 правила за независимостта на детето

 

КАК ДА ИЗГРАДИТЕ ВРЪЗКА МЕЖДУ ДЕТЕТО ВИ И НОВИЯ ВИ МЪЖ

Родителската „диагноза“ определя вярването на детето за себе си

10 фрази, които не бива да казвате на детето си

Самостоятелността у децата не е необходимо да се възпитава

Това е основното правило, от което следват всички следващи. Самостоятелността е качество, което се формира в резултат на естествения процес на детското развитие.

Просто в един момент то започва да прави само това, което преди е правело с чужда помощ: да стои, да тича, да върви по стълбите, да заспива само, да остане с друг възрастен, да остане само с връстници. И тук най-важното е да видите готовността му да премине на ново ниво и да не се намесва, ръководен от своите страхове или други емоции.

Децата могат повече, отколкото си мислим.

В нашето общество е прието децата да се възприемат като по-слаби и инфантилни, отколкото са в действителност. От раждането им е предписано да бъдат увити, защитени от всякакви микроби, от най-малкия стрес. Това е начинът да се формира едно тревожно и страхливо дете, за съжаление.

Детският организъм има огромна способност да се адаптира и възстановява. Децата всъщност, могат да пият студени напитки, да тичат боси и да преодоляват много болести сами, без допълнително лечение. Основното е да забележите тези възможности на тялото на детето и да не се намесвате. Самостоятелността на детето започва с независимостта на неговия имунитет, доверието и разчитането на тялото му.

Детето формира себеусещането си, въз основа на това как родителите го възприемат.

Затова обърнете внимание на съобщението, което предавате на детето си за него самия. Направете експеримент и запишете думите и изразите, които най-често казвате: „Внимавай, можеш да паднеш там“ или „Не отивай там, ще паднеш“, „Няма да успееш, още си малък“ или „Хайде, ти опитай така, вместо…“

Можете да запишете вашата разходка или игра с детето си на рекордера и след това да го анализирате. Самият факт, че имате включен диктофон, ще ви позволи да се съсредоточите върху това, което точно казвате.

Независимостта на детето може да бъде плашеща и несъзнателно да се съпротивлявате, ако майчинството е най-важната или дори единствената сфера на реализацията ви.

В този случай ще се борят два противоположни спектъра от чувства: радост за детето и гордост от израстването му, и страх от загуба на контрол, на смисъла на живота и чувството за собствено достойнство. Мама може да се радва на раздялата и независимостта, ако разбере как да прекарва свободното си време по такъв начин, че да изпитва дълбоко удовлетворение.

Позволяването е също толкова лошо за разчитането на себе си, колкото и свръхзащитата.

По-малко очевидно е, но вярно. Представете си, че сте се събудили сутринта и сте президент на страната. Вие обаче, нямате нито съответните познания, нито разбиране за протичащите процеси, които трябва да контролирате и ръководите. И в същото време, има нужда от решаване на огромен брой проблеми.

Дете, изправено пред всепозволеност, се чувства по същия начин. То не може да води възрастните, да взема правилни решения, да прави дългосрочни планове и т.н. Следователно, налагането на детето на задълженията на „главата на семейството“ и пълното подчинение на най-малкото му желание формира безпокойство и несигурност, и в никакъв случай независимост. Независимостта се появява там, където има вътрешна увереност и разбиране на границите на собствените възможности.

Не помагайте, без да попитате, ако има нужда от помощ.

Не говорим за онези ситуации, когато нещо застрашава живота или здравето на детето. Говорим например за ситуации, в които детето не може да се справи със задачата и търси начини да я реши.

Така че, докато то търси и не моли за помощ, не се намесвайте. Нека опита отново заради себе си. Ако видите, че ситуацията стига до задънена улица, можете да попитате: „Имаш ли нужда от помощ?

Приемете грешките на децата си.

Грешките са това, което прави опита. Именно грешките ви учат да разбирате границите на възможностите, да усещате своите нужди и желания. Без грешки, независимостта е невъзможна. А за да обичаш грешките на децата, трябва да имаш толерантност към своите!

Обобщавайки, ще кажем още веднъж: децата ще станат независими сами. Най-добрата помощ в този аспект е да не се намесвате. И, разбира се, дайте пример – грижете се за себе си, вървете напред, развивайте се, правете грешки и не забравяйте да опитате отново.

Tagged , ,
на горе